Tour of Bulgaria

Final Classification

Thursday 3rd September (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men


General Classification

1. bg
HRISTOV Stefan Koychev
15:57:07
2. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
1:15
3. sk
TYBOR Patrik
Kemo Dukla Trencin
1:30
4. bg
GEORGIEV Georgi
1:45
5. ru
BELYKH Sergey
Itera - Katusha
1:54
6. kz
STALNOV Nikita
Seven Rivers Cycling Team
1:55
7. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
2:01
8. bg
GERGANOV BALEV Evgeni
-
9. es
LESTIDO Martín
Tusnad Cycling Team
3:22
10. ru
POMOSHNIKOV Sergey
Itera - Katusha
3:43
11. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
3:57
12. kz
PANASSENKO Nikita
Seven Rivers Cycling Team
4:34
13. bg
ALEKSIEV Aleksandar
5:24
14. kz
ZAKHAROV Artyom
Seven Rivers Cycling Team
6:01
15. il
GRABOVSKYY Dmytro
-
16. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever
-
17. bg
DIMOV Plamen
9:37
18. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
9:57
19. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
10:05
20. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
10:27

Mountains Classification

1. bg
HRISTOV Stefan Koychev
22
2. ru
BELYKH Sergey
Itera - Katusha
18
3. gr
IOANNIDIS Nikolaos
11
4. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
7
5. bg
GEORGIEV Georgi
6
6. ua
TOPCHANYUK Artem
Tusnad Cycling Team
5
7. ma
AADEL Reda
Al Marakeb Cycling Team
5
8. ru
POMOSHNIKOV Sergey
Itera - Katusha
3
9. bg
GERGANOV BALEV Evgeni
3
10. pl
MORAJKO Jacek
Wibatech Fuji
3
11. cz
HUNAL Martin
Whirlpool Author
3
12. bg
DIMOV Plamen
3
13. es
LESTIDO Martín
Tusnad Cycling Team
3
14. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
2
15. kz
LUCHSHENKO Sergey
1
16. by
KLIMIANKOU Kanstantsin
Minsk Cycling Club
1

Points Classification

1. sk
TYBOR Patrik
Kemo Dukla Trencin
26
2. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
15
3. rs
STEVIC Ivan
Nankang - Dynatek
11
4. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
11
5. bg
HRISTOV Stefan Koychev
11
6. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
10
7. kz
PANASSENKO Nikita
Seven Rivers Cycling Team
10
8. bg
GEORGIEV Georgi
10
9. ru
BELYKH Sergey
Itera - Katusha
9
10. kz
NIKITIN Matvey
Seven Rivers Cycling Team
8
11. pl
MORAJKO Jacek
Wibatech Fuji
8
12. by
PAPOK Siarhei
Minsk Cycling Club
7
13. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
7
14. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
6
15. kz
SHTEIN Grigoriy
Seven Rivers Cycling Team
5
16. ma
AADEL Reda
Al Marakeb Cycling Team
5
17. kz
STALNOV Nikita
Seven Rivers Cycling Team
5
18. by
KLIMIANKOU Kanstantsin
Minsk Cycling Club
3
19. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
3
20. ua
TOPCHANYUK Artem
Tusnad Cycling Team
3

Youth Classification

1. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
15:58:22
2. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever
9:13
3. kz
LUCHSHENKO Sergey
14:52
4. ru
ROZIN Sergey
Itera - Katusha
15:22
5. tr
KELES Fatih
Torku Şekerspor
18:38
6. bg
FURLANSKI Velizar
18:46
7. gr
IOANNIDIS Nikolaos
19:27
8. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever
21:04
9. kz
SHTEIN Grigoriy
Seven Rivers Cycling Team
21:23
10. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
Roth – Skoda
23:31
11. bg
ROBOV Momchil
24:44
12. cz
KOVAR Jan
Whirlpool Author
26:44
13. ua
TARADAI Valerii
Kyiv Capital Racing
27:51
14. cz
CAMRDA Pavel
Whirlpool Author
28:50
15. ua
RYBARUK Kostyantyn
29:44
16. ua
BONDARENKO Pavlo
Kyiv Capital Racing
29:55
17. ua
KOZACHENKO Sergiy
Kyiv Capital Racing
30:44
18. ua
SHUMILOV Iurii
Kyiv Capital Racing
-
19. kz
GAINEYEV Robert
31:42
20. it
BAYCHEV Petar
33:13

Teams Classification

1.
Itera - Katusha
47:57:15
2.
Brisaspor
1:32
3.
Vino 4ever
11:58
4.
Whirlpool Author
18:16
5.
Seven Rivers Cycling Team
19:24
6.
Team Track Astana
34:39
7.
Tusnad Cycling Team
43:02
8.
Nessebar
51:05
9.
Al Marakeb Cycling Team
54:07
10.
Kemo Dukla Trencin
55:32
11.
Dynamo Racing Team
59:38
12.
Kolss BDC Team
1:00:55
13.
Turkey
1:01:27
14.
Kyiv Capital Racing
1:02:15
15.
Regionalteam Tzar Simeon Plodiv
1:04:44
16.
Wibatech Fuji
1:06:18
17.
Minsk Cycling Club
1:10:21
18.
HEMUS1896-TROYAN
1:13:26
19.
Serbia
1:46:14