Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3  Stage 4 

Tour of Bulgaria

Stage 4

: Tryavna > Sliven

Wednesday 2nd September (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 190km


Stage Result

1. kz
PANASSENKO Nikita
Seven Rivers Cycling Team
04:42:56
2. ru
BELYKH Sergey
Itera - Katusha
0:03
3. kz
NIKITIN Matvey
Seven Rivers Cycling Team
-
4. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
-
5. bg
GERGANOV BALEV Evgeni
-
6. sk
TYBOR Patrik
Kemo Dukla Trencin
-
7. kz
STALNOV Nikita
Seven Rivers Cycling Team
-
8. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
-
9. ru
POMOSHNIKOV Sergey
Itera - Katusha
-
10. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
-
11. es
LESTIDO Martín
Tusnad Cycling Team
-
12. bg
CHOLAKOV Stanimir
-
13. bg
GEORGIEV Georgi
-
14. bg
HRISTOV Stefan Koychev
-
15. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
1:58
16. kz
ZAKHAROV Artyom
Seven Rivers Cycling Team
-
17. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
-
18. kz
SHTEIN Grigoriy
Seven Rivers Cycling Team
-
19. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever
-
20. ru
POKIDOV Maxim
Itera - Katusha
-

General Classification

1. bg
HRISTOV Stefan Koychev
13:22:03
2. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
1:27
3. sk
TYBOR Patrik
Kemo Dukla Trencin
1:42
4. bg
GEORGIEV Georgi
1:57
5. ru
BELYKH Sergey
Itera - Katusha
2:06
6. kz
STALNOV Nikita
Seven Rivers Cycling Team
2:07
7. ru
SAMOKHVALOV Anton
Itera - Katusha
2:13
8. bg
GERGANOV BALEV Evgeni
-
9. es
LESTIDO Martín
Tusnad Cycling Team
3:34
10. ru
POMOSHNIKOV Sergey
Itera - Katusha
3:55
11. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
4:09
12. kz
PANASSENKO Nikita
Seven Rivers Cycling Team
4:46
13. bg
ALEKSIEV Aleksandar
5:36
14. kz
ZAKHAROV Artyom
Seven Rivers Cycling Team
6:13
15. il
GRABOVSKYY Dmytro
-
16. kz
BIZHIGITOV Zhandos
Vino 4ever
-
17. bg
DIMOV Plamen
9:32
18. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
9:57
19. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
10:21
20. by
BAZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
10:24

Mountains Classification

1. bg
HRISTOV Stefan Koychev
22
2. ru
BELYKH Sergey
Itera - Katusha
18
3. gr
IOANNIDIS Nikolaos
11
4. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
7
5. bg
GEORGIEV Georgi
6
6. ru
POMOSHNIKOV Sergey
Itera - Katusha
3
7. bg
GERGANOV BALEV Evgeni
3
8. pl
MORAJKO Jacek
Wibatech Fuji
3
9. cz
HUNAL Martin
Whirlpool Author
3
10. ua
TOPCHANYUK Artem
Tusnad Cycling Team
3
11. es
LESTIDO Martín
Tusnad Cycling Team
3
12. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
2
13. kz
LUCHSHENKO Sergey
1

Points Classification

1. sk
TYBOR Patrik
Kemo Dukla Trencin
26
2. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
15
3. bg
HRISTOV Stefan Koychev
11
4. ru
SAMOKHVALOV Dmitrii
Itera - Katusha
10
5. kz
PANASSENKO Nikita
Seven Rivers Cycling Team
10
6. bg
GEORGIEV Georgi
10
7. ru
BELYKH Sergey
Itera - Katusha
9
8. pl
MORAJKO Jacek
Wibatech Fuji
8
9. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
7
10. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
6
11. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
6
12. kz
SHTEIN Grigoriy
Seven Rivers Cycling Team
5
13. kz
NIKITIN Matvey
Seven Rivers Cycling Team
5
14. kz
STALNOV Nikita
Seven Rivers Cycling Team
5
15. ua
PREVAR Oleksandr
Kolss BDC Team
3
16. ua
KOZACHENKO Sergiy
Kyiv Capital Racing
3
17. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
3
18. ru
POKIDOV Maxim
Itera - Katusha
3
19. cz
HUNAL Martin
Whirlpool Author
3
20. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever
3

Youth Classification

1. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
13:23:30
2. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever
9:13
3. kz
LUCHSHENKO Sergey
14:23
4. ru
ROZIN Sergey
Itera - Katusha
15:04
5. tr
KELES Fatih
Torku Şekerspor
18:26
6. bg
FURLANSKI Velizar
18:28
7. gr
IOANNIDIS Nikolaos
19:27
8. kz
GIDICH Yevgeniy
Vino 4ever
21:04
9. kz
SHTEIN Grigoriy
Seven Rivers Cycling Team
21:23
10. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
Roth – Skoda
23:02
11. bg
ROBOV Momchil
24:44
12. cz
KOVAR Jan
Whirlpool Author
26:26
13. ua
TARADAI Valerii
Kyiv Capital Racing
26:50
14. cz
CAMRDA Pavel
Whirlpool Author
28:32
15. ua
RYBARUK Kostyantyn
29:26
16. ua
BONDARENKO Pavlo
Kyiv Capital Racing
-
17. ua
SHUMILOV Iurii
Kyiv Capital Racing
30:26
18. ua
KOZACHENKO Sergiy
Kyiv Capital Racing
30:44
19. kz
GAINEYEV Robert
31:24
20. kz
MAMEDOV Magomed
32:21

Teams Classification

1.
Itera - Katusha
40:12:39
2.
Brisaspor
1:20
3.
Vino 4ever
11:58
4.
Whirlpool Author
18:04
5.
Seven Rivers Cycling Team
19:24
6.
Team Track Astana
34:39
7.
Tusnad Cycling Team
42:44
8.
Nessebar
50:47
9.
Al Marakeb Cycling Team
53:52
10.
Kemo Dukla Trencin
54:45
11.
Kolss BDC Team
58:53
12.
Dynamo Racing Team
59:38
13.
Turkey
1:00:57
14.
Kyiv Capital Racing
1:01:28
15.
Regionalteam Tzar Simeon Plodiv
1:03:50
16.
Wibatech Fuji
1:05:30
17.
Minsk Cycling Club
1:10:06
18.
HEMUS1896-TROYAN
1:12:17
19.
Serbia
1:45:45