Go to:  Prologue  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

Grand Prix Chantal Biya

Stage 2

: Yaoundé > Ebolowa

Friday 16th October (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 155.3km


Stage Result

1. cm
KAMZONG Clovis
03:41:13
2. ee
RAIM Mihkel
0:16
3. ma
AIT EL ABDIA Anass
-
4. ee
PUNTSO Endrik
-
5. ch
STOCKER Manuel
Team Differdange - Losch
-
6. ma
LAHSAINI Mouhssine
-
7. ma
SAADOUNE Abdelati
Al Marakeb Cycling Team
-
8. fr
LACOSTE David
-
9. dz
BARBARI Adil
-
10. sk
VIGLASKY Ivan
CK Banska Bystrica
-
11. sk
CHALAS Jaroslav
CK Banska Bystrica
-
12. nl
HOFMAN Arjan
-
13. dz
SAIDI Nassim
-
14. rw
HATEGEKA Gasore
-
15. dz
MANSOURI Abderrahmane
-
16. rw
UWIZEYIMANA Bonaventure
-
17. nl
SCHOEMAKER Maarten
-
18. cm
TEKOU Damien
-
19. cm
SIMO SANDO Dieunedort
0:24
20. rw
HADI Janvier
-

General Classification

1. cm
KAMZONG Clovis
06:12:16
2. ee
RAIM Mihkel
0:16
3. dz
BARBARI Adil
-
4. ma
LAHSAINI Mouhssine
-
5. ma
SAADOUNE Abdelati
Al Marakeb Cycling Team
-
6. dz
SAIDI Nassim
-
7. sk
CHALAS Jaroslav
CK Banska Bystrica
-
8. nl
HOFMAN Arjan
-
9. fr
LACOSTE David
-
10. cm
TEKOU Damien
-
11. dz
MANSOURI Abderrahmane
-
12. ma
AIT EL ABDIA Anass
-
13. ch
STOCKER Manuel
Team Differdange - Losch
-
14. rw
UWIZEYIMANA Bonaventure
-
15. cm
NZEKE Jérémie
-
16. rw
HATEGEKA Gasore
-
17. rw
ARERUYA Joseph
-
18. nl
SCHOEMAKER Maarten
-
19. cm
LONTSI Yannick
-
20. cm
MBA Hervé Raoul
0:24

Mountains Classification

1. rw
ARERUYA Joseph
6
2. ci
CISSE Isiaka
6
3. cm
SIMO SANDO Dieunedort
6
4. dz
BARBARI Adil
4
5. ma
SAADOUNE Abdelati
Al Marakeb Cycling Team
4
6. cm
TEKOU Damien
4
7. cm
KAMZONG Clovis
2
8. cm
YEMELI PICHELLE Herman
2
9. rw
HADI Janvier
2

Points Classification

1. ee
RAIM Mihkel
27
2. cm
KAMZONG Clovis
23
3. dz
BARBARI Adil
14
4. dz
SAIDI Nassim
11
5. ma
AIT EL ABDIA Anass
11
6. ma
LAHSAINI Mouhssine
11
7. ma
SAADOUNE Abdelati
Al Marakeb Cycling Team
9
8. ee
PUNTSO Endrik
8
9. ch
STOCKER Manuel
Team Differdange - Losch
6
10. ci
KONTé Bassirou
6
11. nl
HOFMAN Arjan
4
12. cm
NZEKE Jérémie
3
13. cm
YEMELI PICHELLE Herman
3
14. fr
FOURNET-FAYARD Sébastien
3
15. cm
SIMO SANDO Dieunedort
3
16. sk
CHALAS Jaroslav
CK Banska Bystrica
3
17. fr
LACOSTE David
3
18. cm
MBA Hervé Raoul
2
19. cm
GUEWA Clovis
2
20. fr
PERRIER Mickael
2

Youth Classification

1. ee
RAIM Mihkel
06:12:32
2. dz
BARBARI Adil
-
3. dz
SAIDI Nassim
-
4. sk
CHALAS Jaroslav
CK Banska Bystrica
-
5. dz
MANSOURI Abderrahmane
-
6. ma
AIT EL ABDIA Anass
-
7. rw
UWIZEYIMANA Bonaventure
-
8. rw
ARERUYA Joseph
-
9. dz
BECHLAGHEME Abderrahmane
0:19
10. ee
PUNTSO Endrik
-
11. ci
SANOGO Abou
2:01
12. nl
NOBEL Rick
4:48
13. ga
TCHOUTA Cedric
10:54
14. fr
LEPROUX Frédéric
11:15
15. ga
MAROGA Paul Junior
16:21
16. nl
HAMSTRA Gertjan
25:21
17. ga
MOULINGUI Glenn Morgan
26:41
18. fr
COUDERC Elie
47:34

Teams Classification

1.
Cameroun
18:37:20
2.
Algeria
0:16
3.
Morocco
-
4.
Rwanda
-
5.
VCCA TEAM PRO IMMO N.ROUX
0:24
6.
CK Banska Bystrica
0:57
7.
Selection Regional de Centre
1:05
8.
Sélection Auvergne
1:38
9.
Burkina Faso
2:58
10.
Ivory Coast
4:00
11.
Global Cycling Team
4:02
12.
Swiss Oriental Meubles
7:53
13.
Gabon
17:54