Go to:  Prologue  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

Grand Prix Chantal Biya

Stage 3

: Sangmelima > Meyomessala

Saturday 17th October (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 130km


Stage Result

1. ee
RAIM Mihkel
03:19:23
2. rw
ALELUYA Joseph
-
3. ma
SAADOUNE Abdelati
Al Marakeb Cycling Team
0:02
4. sk
VIGLASKY Ivan
CK Banska Bystrica
0:10
5. ma
LAHSAINI Mouhssine
-
6. rw
HADI Janvier
-
7. cm
TELLA Arthuce Jodele
0:20
8. ch
STOCKER Manuel
Team Differdange - Losch
0:26
9. ma
ER RAFAI Mohamed
0:34
10. ee
PUNTSO Endrik
0:40
11. rw
HATEGEKA Gasore
1:20
12. ch
NIKLES Ismael
1:36
13. cm
TEKOU Damien
1:37
14. cm
LONTSI Yannick
1:41
15. rw
UWIZEYIMANA Bonaventure
1:46
16. cm
FOSING DASSIE Robert
1:51
17. cm
SIMO SANDO Dieunedort
1:52
18. cm
MBA Hervé Raoul
1:54
19. nl
HOFMAN Arjan
-
20. cm
NZEKE Jérémie
-

General Classification

1. ee
RAIM Mihkel
09:31:55
2. rw
ALELUYA Joseph
-
3. ma
SAADOUNE Abdelati
Al Marakeb Cycling Team
0:02
4. ma
LAHSAINI Mouhssine
0:10
5. rw
HADI Janvier
-
6. ch
STOCKER Manuel
Team Differdange - Losch
0:26
7. ee
PUNTSO Endrik
0:59
8. rw
HATEGEKA Gasore
1:20
9. ma
ER RAFAI Mohamed
1:28
10. cm
TEKOU Damien
1:37
11. cm
LONTSI Yannick
1:41
12. rw
UWIZEYIMANA Bonaventure
1:46
13. nl
HOFMAN Arjan
1:54
14. cm
MBA Hervé Raoul
-
15. cm
NZEKE Jérémie
-
16. dz
SAIDI Nassim
2:00
17. ma
AIT EL ABDIA Anass
-
18. cm
YEMELI PICHELLE Herman
-
19. fr
FOURNET-FAYARD Sébastien
-
20. ci
CISSE Isiaka
2:15

Mountains Classification

1. rw
ALELUYA Joseph
14
2. ma
SAADOUNE Abdelati
Al Marakeb Cycling Team
12
3. ee
RAIM Mihkel
6
4. ci
CISSE Isiaka
6
5. dz
BECHLAGHEME Abderrahmane
6
6. cm
SIMO SANDO Dieunedort
6
7. cm
TEKOU Damien
4
8. ma
AIT EL ABDIA Anass
4
9. cm
YEMELI PICHELLE Herman
4
10. dz
BARBARI Adil
4
11. rw
HADI Janvier
2
12. ee
PUNTSO Endrik
2

Points Classification

1. ee
RAIM Mihkel
43
2. ma
SAADOUNE Abdelati
Al Marakeb Cycling Team
22
3. ma
LAHSAINI Mouhssine
16
4. dz
BARBARI Adil
14
5. rw
ALELUYA Joseph
13
6. ch
STOCKER Manuel
Team Differdange - Losch
11
7. dz
SAIDI Nassim
11
8. ma
AIT EL ABDIA Anass
11
9. ee
PUNTSO Endrik
9
10. sk
VIGLASKY Ivan
CK Banska Bystrica
9
11. rw
HADI Janvier
7
12. ci
KONTé Bassirou
6
13. dz
BECHLAGHEME Abderrahmane
4
14. nl
HOFMAN Arjan
4
15. cm
TELLA Arthuce Jodele
4
16. cm
NZEKE Jérémie
3
17. cm
YEMELI PICHELLE Herman
3
18. fr
FOURNET-FAYARD Sébastien
3
19. cm
SIMO SANDO Dieunedort
3
20. sk
CHALAS Jaroslav
CK Banska Bystrica
3

Youth Classification

1. ee
RAIM Mihkel
09:31:55
2. rw
ALELUYA Joseph
-
3. ee
PUNTSO Endrik
0:59
4. rw
UWIZEYIMANA Bonaventure
1:46
5. dz
SAIDI Nassim
2:00
6. ma
AIT EL ABDIA Anass
-
7. dz
MANSOURI Abderrahmane
2:48
8. dz
BECHLAGHEME Abderrahmane
4:35
9. nl
NOBEL Rick
6:48
10. dz
BARBARI Adil
10:07
11. fr
LEPROUX Frédéric
14:41
12. ci
SANOGO Abou
19:11
13. sk
CHALAS Jaroslav
CK Banska Bystrica
26:57
14. ga
TCHOUTA Cedric
33:22
15. ga
MAROGA Paul Junior
33:31
16. ga
MOULINGUI Glenn Morgan
45:05

Teams Classification

1.
Morocco
28:36:31
2.
Rwanda
0:44
3.
VCCA TEAM PRO IMMO N.ROUX
1:54
4.
Selection Regional de Centre
3:50
5.
Cameroun
4:10
6.
Algeria
6:12
7.
Ivory Coast
9:11
8.
Global Cycling Team
9:23
9.
Swiss Oriental Meubles
10:53
10.
Burkina Faso
12:05
11.
CK Banska Bystrica
24:12
12.
Gabon
1:14:54