Go to:  Prologue  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

Tour de l'Eurométropole

Stage 2

: Roubaix > Poperinge

Friday 2nd October (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 192.2km


Stage Result

1. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
04:26:51
2. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Soudal
-
3. be
VERHELST Louis
Cofidis, Solutions Crédits
-
4. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
5. fr
SARREAU Marc
FDJ
-
6. be
VAN ASBROECK Tom
Team LottoNL-Jumbo
-
7. fr
JULES Justin
Veranclassic - Ekoi
-
8. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
9. nl
GERTS Floris
BMC Racing Team
-
10. be
COENEN Dennis
Vastgoedservice - Golden Palace
-
11. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
-
12. nl
KREDER Raymond
Team Roompot Oranje Peloton
-
13. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
-
14. be
WASTYN Emiel
Verandas Willems Cycling Team
-
15. nl
CURVERS Roy
Team Giant - Alpecin
-
16. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
-
17. be
PARDINI Olivier
Verandas Willems Cycling Team
-
18. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
19. ru
TRUSOV Nikolay
Tinkoff - Saxo
-
20. nl
TEUNISSEN Mike
Team LottoNL-Jumbo
-

General Classification

1. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
08:24:36
2. nl
KEIZER Martijn
Team LottoNL-Jumbo
0:03
3. at
BRäNDLE Matthias
IAM Cycling
0:12
4. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Soudal
0:14
5. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
0:15
6. ch
HOLLENSTEIN Reto
IAM Cycling
0:17
7. be
PARDINI Olivier
Verandas Willems Cycling Team
-
8. fr
LE BON Johan
FDJ
0:18
9. ch
BOHLI Tom
BMC Racing Team
0:19
10. ru
VOROBYEV Anton
Team Katusha
0:21
11. it
BOARO Manuele
Tinkoff - Saxo
0:23
12. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
0:24
13. be
DE BIE Sean
Lotto Soudal
0:25
14. be
VAN ASBROECK Tom
Team LottoNL-Jumbo
0:29
15. au
HAUSSLER Heinrich
IAM Cycling
-
16. ru
MANAKOV Victor
Leopard Development Team
0:30
17. fr
LADAGNOUS Matthieu
FDJ
0:32
18. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
0:34
19. nl
TEUNISSEN Mike
Team LottoNL-Jumbo
0:38
20. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
0:39

Mountains Classification

No results available.

Mountains Classification

1. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
60
2. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
45
3. be
PREMONT Christophe
Verandas Willems Cycling Team
30
4. nl
SLIK Ivar
Team Roompot Oranje Peloton
18
5. be
VANOVERBERGHE Arthur
Topsport Vlaanderen - Baloise
16
6. be
WERTZ Thomas
Wallonie - Bruxelles
14
7. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
11
8. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
11
9. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
9
10. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
8
11. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
6
12. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Soudal
4
13. at
BRäNDLE Matthias
IAM Cycling
3
14. be
GEUENS Alexander
Vastgoedservice - Golden Palace
2
15. ch
HOLLENSTEIN Reto
IAM Cycling
1

Points Classification

1. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Soudal
39
2. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
33
3. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
25
4. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
25
5. be
VERHELST Louis
Cofidis, Solutions Crédits
25
6. nl
KREDER Raymond
Team Roompot Oranje Peloton
24
7. nl
KEIZER Martijn
Team LottoNL-Jumbo
20
8. at
BRäNDLE Matthias
IAM Cycling
16
9. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
16
10. be
DUPONT Timothy
Roubaix Lille Métropole
16
11. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
15
12. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
14
13. ru
TRUSOV Nikolay
Tinkoff - Saxo
14
14. fr
SARREAU Marc
FDJ
14
15. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
14
16. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
13
17. ch
HOLLENSTEIN Reto
IAM Cycling
12
18. be
VAN ASBROECK Tom
Team LottoNL-Jumbo
12
19. be
PARDINI Olivier
Verandas Willems Cycling Team
10
20. nl
GERTS Floris
BMC Racing Team
10

Youth Classification

1. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
08:24:36
2. at
BRäNDLE Matthias
IAM Cycling
0:12
3. fr
LE BON Johan
FDJ
0:18
4. ch
BOHLI Tom
BMC Racing Team
0:19
5. ru
VOROBYEV Anton
Team Katusha
0:21
6. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
0:24
7. be
DE BIE Sean
Lotto Soudal
0:25
8. be
VAN ASBROECK Tom
Team LottoNL-Jumbo
0:29
9. ru
MANAKOV Victor
Leopard Development Team
0:30
10. nl
TEUNISSEN Mike
Team LottoNL-Jumbo
0:38
11. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
0:39
12. nl
CASTELIJNS Twan
Team LottoNL-Jumbo
-
13. de
POLITT Nils
Team Stölting
0:41
14. nl
DE VRIES Berden
Team Roompot Oranje Peloton
-
15. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
0:42
16. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
0:43
17. no
ENGER Sondre Holst
IAM Cycling
0:47
18. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
19. se
LUDVIGSSON Fredrik
Team Giant - Alpecin
0:48
20. fr
LE GAC Olivier
FDJ
0:51

Teams Classification

1.
IAM Cycling
25:14:32
2.
Team LottoNL-Jumbo
0:26
3.
Lotto Soudal
0:35
4.
Verandas Willems Cycling Team
0:47
5.
FDJ
0:59
6.
Team Katusha
1:10
7.
Tinkoff - Saxo
1:22
8.
BMC Racing Team
1:30
9.
Leopard Development Team
1:33
10.
Roubaix Lille Métropole
1:37
11.
Team Roompot Oranje Peloton
1:42
12.
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:46
13.
Bretagne - Séché Environnement
1:52
14.
Wallonie - Bruxelles
1:55
15.
Cofidis, Solutions Crédits
2:15
16.
Southeast
2:28
17.
Wanty - Groupe Gobert
2:29
18.
Vastgoedservice - Golden Palace
2:44
19.
MTN - Qhubeka
-
20.
Team Giant - Alpecin
3:08
21.
Veranclassic - Ekoi
4:01
22.
AG2R La Mondiale
6:11