Go to:  Prologue  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

Tour de l'Eurométropole

Stage 3

: Blankenberge > Nieuwpoort

Saturday 3rd October (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 178km


Stage Result

1. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
03:44:28
2. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
3. be
VERHELST Louis
Cofidis, Solutions Crédits
-
4. be
VAN ASBROECK Tom
Team LottoNL-Jumbo
-
5. nl
KREDER Raymond
Team Roompot Oranje Peloton
-
6. no
ENGER Sondre Holst
IAM Cycling
-
7. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Soudal
-
8. de
SELIG Rüdiger
Team Katusha
-
9. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
-
10. nl
CURVERS Roy
Team Giant - Alpecin
-
11. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
-
12. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
-
13. be
DRUYTS Gerry
Vastgoedservice - Golden Palace
-
14. ru
TRUSOV Nikolay
Tinkoff - Saxo
-
15. be
DUPONT Timothy
Roubaix Lille Métropole
-
16. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
17. it
MARECZKO Jakub
Southeast
-
18. be
DE BONDT Dries
Verandas Willems Cycling Team
-
19. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
20. al
ZHUPA Eugert
Southeast
-

General Classification

1. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
12:09:04
2. nl
KEIZER Martijn
Team LottoNL-Jumbo
0:03
3. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Soudal
0:11
4. at
BRäNDLE Matthias
IAM Cycling
0:12
5. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
0:15
6. ch
HOLLENSTEIN Reto
IAM Cycling
0:17
7. be
PARDINI Olivier
Verandas Willems Cycling Team
-
8. fr
LE BON Johan
FDJ
0:18
9. ch
BOHLI Tom
BMC Racing Team
0:19
10. ru
VOROBYEV Anton
Team Katusha
0:21
11. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
0:23
12. it
BOARO Manuele
Tinkoff - Saxo
-
13. be
DE BIE Sean
Lotto Soudal
0:25
14. fr
LADAGNOUS Matthieu
FDJ
0:26
15. be
VAN ASBROECK Tom
Team LottoNL-Jumbo
0:29
16. au
HAUSSLER Heinrich
IAM Cycling
-
17. ru
MANAKOV Victor
Leopard Development Team
0:30
18. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
0:32
19. nl
TEUNISSEN Mike
Team LottoNL-Jumbo
0:38
20. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
0:39

Mountains Classification

1. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
69
2. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
45
3. be
PREMONT Christophe
Verandas Willems Cycling Team
30
4. nl
SLIK Ivar
Team Roompot Oranje Peloton
18
5. be
VANOVERBERGHE Arthur
Topsport Vlaanderen - Baloise
16
6. be
WERTZ Thomas
Wallonie - Bruxelles
14
7. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
11
8. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
11
9. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
9
10. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
8
11. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
6
12. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
6
13. be
PARDINI Olivier
Verandas Willems Cycling Team
5
14. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Soudal
4
15. ch
HOLLENSTEIN Reto
IAM Cycling
4
16. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
4
17. at
BRäNDLE Matthias
IAM Cycling
3
18. be
GEUENS Alexander
Vastgoedservice - Golden Palace
2
19. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
1

Points Classification

1. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Soudal
53
2. be
VERHELST Louis
Cofidis, Solutions Crédits
41
3. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
39
4. nl
KREDER Raymond
Team Roompot Oranje Peloton
36
5. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
33
6. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
33
7. be
VAN ASBROECK Tom
Team LottoNL-Jumbo
26
8. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
25
9. nl
KEIZER Martijn
Team LottoNL-Jumbo
20
10. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
20
11. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
19
12. be
DUPONT Timothy
Roubaix Lille Métropole
17
13. at
BRäNDLE Matthias
IAM Cycling
16
14. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
16
15. ru
TRUSOV Nikolay
Tinkoff - Saxo
16
16. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
14
17. fr
SARREAU Marc
FDJ
14
18. nl
CURVERS Roy
Team Giant - Alpecin
13
19. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
13
20. ch
HOLLENSTEIN Reto
IAM Cycling
12

Youth Classification

1. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
12:09:04
2. at
BRäNDLE Matthias
IAM Cycling
0:12
3. fr
LE BON Johan
FDJ
0:18
4. ch
BOHLI Tom
BMC Racing Team
0:19
5. ru
VOROBYEV Anton
Team Katusha
0:21
6. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
0:23
7. be
DE BIE Sean
Lotto Soudal
0:25
8. be
VAN ASBROECK Tom
Team LottoNL-Jumbo
0:29
9. ru
MANAKOV Victor
Leopard Development Team
0:30
10. nl
TEUNISSEN Mike
Team LottoNL-Jumbo
0:38
11. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
0:39
12. nl
CASTELIJNS Twan
Team LottoNL-Jumbo
-
13. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
0:40
14. de
POLITT Nils
Team Stölting
0:41
15. nl
DE VRIES Berden
Team Roompot Oranje Peloton
-
16. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
0:42
17. no
ENGER Sondre Holst
IAM Cycling
0:47
18. be
WALLAYS Jelle
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
19. se
LUDVIGSSON Fredrik
Team Giant - Alpecin
0:48
20. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
Leopard Development Team
0:52

Teams Classification

1.
IAM Cycling
36:27:56
2.
Team LottoNL-Jumbo
0:26
3.
Lotto Soudal
0:35
4.
Verandas Willems Cycling Team
0:47
5.
FDJ
0:59
6.
Team Katusha
1:10
7.
Tinkoff - Saxo
1:22
8.
BMC Racing Team
1:30
9.
Leopard Development Team
1:33
10.
Roubaix Lille Métropole
1:37
11.
Team Roompot Oranje Peloton
1:42
12.
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:46
13.
Bretagne - Séché Environnement
1:52
14.
Wallonie - Bruxelles
1:55
15.
Cofidis, Solutions Crédits
2:15
16.
Southeast
2:28
17.
Wanty - Groupe Gobert
2:29
18.
Vastgoedservice - Golden Palace
2:44
19.
Team Giant - Alpecin
3:08
20.
MTN - Qhubeka
3:54
21.
Veranclassic - Ekoi
4:01
22.
AG2R La Mondiale
6:11