Tour of Taihu Lake

Final Classification

Sunday 8th November (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Men


General Classification

1. it
MARECZKO Jakub
Southeast
25:05:52
2. it
PALINI Andrea
Skydive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club
0:31
3. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
0:41
4. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Team Marseille 13 KTM
0:48
5. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
0:54
6. nl
RABOU Thomas
Attaque Team Gusto
0:56
7. tr
ÖRKEN Ahmet
Torku Şekerspor
0:57
8. cn
ZHAO Jingbiao
Hengxiang Cycling Team
1:01
9. es
MANCEBO PEREZ Francisco
Skydive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club
1:03
10. lt
VAITKUS Tomas
Rietumu - Delfin
1:07
11. nl
VERSCHOOR Martijn
Team Novo Nordisk
-
12. cz
SISR Frantisek
Team Dukla Praha
1:09
13. nl
MEIJERS Jeroen
Rabobank Development Team
1:10
14. cn
GU Ying Chuan
Giant-Champion System Pro Cycling
1:12
15. cn
NIU Yikui
China Yindongi Hainan - Wildto Cycling Team
1:13
16. ua
KOSTYUK Denys
Kolss BDC Team
-
17. uz
ABREKOV Yusup
Beijing Innova Cycling Team
1:18
18. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
1:19
19. dk
HARDAHL Anders
Team Trefor - Blue Water
-
20. ma
JELLOUL Adil
Skydive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club
-

Points Classification

1. it
MARECZKO Jakub
Southeast
109
2. it
PALINI Andrea
Skydive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club
64
3. au
SUNDERLAND Scott
Team Budget Forklifts
61
4. tr
ÖRKEN Ahmet
Torku Şekerspor
58
5. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
56
6. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
55
7. cz
HACECKY Vojtech
Team Dukla Praha
37
8. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Team Marseille 13 KTM
26
9. cn
GUANGTONG Ma
Hengxiang Cycling Team
23
10. ee
LAAS Martin
Team Marseille 13 KTM
23
11. lt
VAITKUS Tomas
Rietumu - Delfin
23
12. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
22
13. cn
ZHAO Jingbiao
Hengxiang Cycling Team
18
14. nl
VERSCHOOR Martijn
Team Novo Nordisk
15
15. au
WITMITZ Sam
Team Budget Forklifts
15
16. tn
CHTIOUI Rafaâ
Skydive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club
14
17. hk
YEUNG Ronald
Attaque Team Gusto
14
18. ru
SHPILEVSKY Boris
RTS-Santic Racing Team
13
19. nl
MEIJERS Jeroen
Rabobank Development Team
12
20. nl
RABOU Thomas
Attaque Team Gusto
12

Youth Classification

1. it
MARECZKO Jakub
Southeast
25:05:52
2. tr
ÖRKEN Ahmet
Torku Şekerspor
0:57
3. cn
ZHAO Jingbiao
Hengxiang Cycling Team
1:01
4. cz
SISR Frantisek
Team Dukla Praha
1:09
5. nl
MEIJERS Jeroen
Rabobank Development Team
1:10
6. cn
GU Ying Chuan
Giant-Champion System Pro Cycling
1:12
7. cn
NIU Yikui
China Yindongi Hainan - Wildto Cycling Team
1:13
8. dk
HARDAHL Anders
Team Trefor - Blue Water
1:19
9. cn
GUANGTONG Ma
Hengxiang Cycling Team
1:37
10. dk
RAHBEK Mads
Team Trefor - Blue Water
2:38
11. nl
KOREVAAR Merijn
Rabobank Development Team
3:06
12. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
5:16
13. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
5:17
14. dk
JEPPESEN Andreas Hyldgaard
Team Trefor - Blue Water
5:18
15. cn
ZHENG Zhang
Hengxiang Cycling Team
6:20
16. fr
VERARDO Yoan
Team Marseille 13 KTM
9:37
17. ee
LAAS Martin
Team Marseille 13 KTM
9:43
18. nl
CORNELISSE Mitchell
Rabobank Development Team
9:58
19. lv
KANEPEJS Deins
Rietumu - Delfin
12:07
20. nl
KAMSTRA Brian
Team Novo Nordisk
13:49

Teams Classification

1.
Skydive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club
75:20:16
2.
Kolss BDC Team
0:42
3.
Parkhotel Valkenburg CT
0:48
4.
Hengxiang Cycling Team
1:37
5.
Attaque Team Gusto
4:20
6.
Torku Şekerspor
4:58
7.
Rabobank Development Team
5:04
8.
Team Trefor - Blue Water
5:10
9.
Southeast
6:23
10.
Team Marseille 13 KTM
7:40
11.
Start - Massi Cycling Team
13:14
12.
Giant-Champion System Pro Cycling
13:24
13.
Team Dukla Praha
16:39
14.
Team Budget Forklifts
20:19
15.
Rietumu - Delfin
22:09
16.
Terengganu Cycling Team
22:24
17.
Beijing Innova Cycling Team
25:09
18.
China Yindongi Hainan - Wildto Cycling Team
25:51
19.
RTS-Santic Racing Team
26:57
20.
Team Novo Nordisk
28:33
21.
HKSI Pro Cycling Team
33:20
22.
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
1:10:03