Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3  Stage 4  Stage 5  Stage 6 

Tour of Taihu Lake

Stage 6

: Yixing Yangxian > Yixing Yangxian

Thursday 5th November (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 123.3km


Stage Result

1. it
MARECZKO Jakub
Southeast
02:55:17
2. au
SUNDERLAND Scott
Team Budget Forklifts
-
3. tr
ÖRKEN Ahmet
Torku Şekerspor
-
4. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
-
5. au
WITMITZ Sam
Team Budget Forklifts
-
6. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
7. lt
VAITKUS Tomas
Rietumu - Delfin
-
8. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
9. dk
CLAUSEN Patrick
Team Trefor - Blue Water
-
10. it
PALINI Andrea
Skydive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club
-
11. my
MANAN Anuar
Terengganu Cycling Team
-
12. it
DAL COL Andrea
Southeast
-
13. au
NANKERVIS Tommy
Team Budget Forklifts
-
14. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
-
15. dk
JEPPESEN Andreas Hyldgaard
Team Trefor - Blue Water
-
16. hk
KO Siu Wai
HKSI Pro Cycling Team
-
17. ee
LAAS Martin
Team Marseille 13 KTM
-
18. nl
VERSCHOOR Martijn
Team Novo Nordisk
-
19. hu
DER Zsolt
Start - Massi Cycling Team
-
20. ru
SHPILEVSKY Boris
RTS-Santic Racing Team
-

General Classification

1. it
MARECZKO Jakub
Southeast
16:59:00
2. it
PALINI Andrea
Skydive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club
0:14
3. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
0:15
4. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Team Marseille 13 KTM
0:18
5. cn
GUANGTONG Ma
Hengxiang Cycling Team
0:19
6. nl
RABOU Thomas
Attaque Team Gusto
0:26
7. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
0:29
8. tr
ÖRKEN Ahmet
Torku Şekerspor
0:31
9. cn
ZHAO Jingbiao
Hengxiang Cycling Team
-
10. es
MANCEBO PEREZ Francisco
Skydive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club
0:34
11. cz
SISR Frantisek
Team Dukla Praha
0:39
12. cn
GU Ying Chuan
Giant-Champion System Pro Cycling
0:42
13. lt
VAITKUS Tomas
Rietumu - Delfin
0:43
14. nl
VERSCHOOR Martijn
Team Novo Nordisk
-
15. nl
MEIJERS Jeroen
Rabobank Development Team
-
16. cn
NIU Yikui
China Yindongi Hainan - Wildto Cycling Team
-
17. tr
KELES Fatih
Torku Şekerspor
-
18. ua
KOSTYUK Denys
Kolss BDC Team
-
19. cn
WANG Meiyin
Hengxiang Cycling Team
0:48
20. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
0:49

Points Classification

1. it
MARECZKO Jakub
Southeast
67
2. au
SUNDERLAND Scott
Team Budget Forklifts
42
3. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
40
4. it
PALINI Andrea
Skydive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club
39
5. tr
ÖRKEN Ahmet
Torku Şekerspor
39
6. cz
HACECKY Vojtech
Team Dukla Praha
26
7. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
24
8. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Team Marseille 13 KTM
21
9. cn
GUANGTONG Ma
Hengxiang Cycling Team
20
10. cn
ZHAO Jingbiao
Hengxiang Cycling Team
18
11. au
WITMITZ Sam
Team Budget Forklifts
15
12. tn
CHTIOUI Rafaâ
Skydive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club
14
13. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
14
14. nl
RABOU Thomas
Attaque Team Gusto
12
15. cn
BAI Li Jun
Giant-Champion System Pro Cycling
10
16. cn
WANG Meiyin
Hengxiang Cycling Team
8
17. ee
LAAS Martin
Team Marseille 13 KTM
8
18. ru
SHPILEVSKY Boris
RTS-Santic Racing Team
8
19. nl
MEIJERS Jeroen
Rabobank Development Team
7
20. fr
VERARDO Yoan
Team Marseille 13 KTM
7

Youth Classification

1. it
MARECZKO Jakub
Southeast
16:59:00
2. cn
GUANGTONG Ma
Hengxiang Cycling Team
0:19
3. tr
ÖRKEN Ahmet
Torku Şekerspor
0:31
4. cn
ZHAO Jingbiao
Hengxiang Cycling Team
-
5. cz
SISR Frantisek
Team Dukla Praha
0:39
6. cn
GU Ying Chuan
Giant-Champion System Pro Cycling
0:42
7. nl
MEIJERS Jeroen
Rabobank Development Team
0:43
8. cn
NIU Yikui
China Yindongi Hainan - Wildto Cycling Team
-
9. tr
KELES Fatih
Torku Şekerspor
-
10. dk
HARDAHL Anders
Team Trefor - Blue Water
0:49
11. nl
KOREVAAR Merijn
Rabobank Development Team
1:44
12. dk
RAHBEK Mads
Team Trefor - Blue Water
2:09
13. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
4:47
14. cn
SUN Xiaolong
Giant-Champion System Pro Cycling
-
15. dk
JEPPESEN Andreas Hyldgaard
Team Trefor - Blue Water
4:48
16. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
-
17. uz
SUNNATOV Akramjon
Beijing Innova Cycling Team
4:54
18. cn
ZHENG Zhang
Hengxiang Cycling Team
5:50
19. ee
LAAS Martin
Team Marseille 13 KTM
7:35
20. es
COSTA Axel
Start - Massi Cycling Team
8:25

Teams Classification

1.
Skydive Dubai Pro Cycling Team - Al Ahli Club
50:58:10
2.
Kolss BDC Team
0:42
3.
Hengxiang Cycling Team
0:47
4.
Parkhotel Valkenburg CT
0:48
5.
Torku Şekerspor
0:59
6.
Attaque Team Gusto
3:17
7.
Rabobank Development Team
5:04
8.
Team Trefor - Blue Water
5:10
9.
Southeast
5:42
10.
Team Marseille 13 KTM
5:59
11.
Giant-Champion System Pro Cycling
9:09
12.
Start - Massi Cycling Team
13:14
13.
Beijing Innova Cycling Team
15:38
14.
Team Dukla Praha
16:28
15.
China Yindongi Hainan - Wildto Cycling Team
17:34
16.
Team Budget Forklifts
19:49
17.
Rietumu - Delfin
21:31
18.
Terengganu Cycling Team
-
19.
RTS-Santic Racing Team
25:48
20.
Team Novo Nordisk
27:41
21.
HKSI Pro Cycling Team
32:10
22.
Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling team
47:58