Etoile de Bessèges

Final Classification

Sunday 7th February (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men


General Classification

1. fr
COPPEL Jérome
IAM Cycling
14:49:26
2. fr
GALLOPIN Tony
Lotto Soudal
0:13
3. fr
PINOT Thibaut
FDJ
0:14
4. fr
CHAVANEL Sylvain
Direct Energie
0:16
5. fr
VICHOT Arthur
FDJ
0:28
6. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
0:33
7. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
0:40
8. be
MONFORT Maxime
Lotto Soudal
0:49
9. fr
DELAPLACE Anthony
Fortuneo - Vital Concept
0:53
10. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
1:00
11. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
1:05
12. fr
COUSIN Jérôme
Cofidis, Solutions Crédits
1:10
13. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
1:26
14. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
1:35
15. fr
CAM Maxime
Fortuneo - Vital Concept
1:36
16. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
1:37
17. fr
PERAUD Jean-Christophe
AG2R La Mondiale
1:42
18. fr
TULIK Angelo
Direct Energie
1:50
19. fr
DUPONT Hubert
AG2R La Mondiale
1:56
20. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
2:00

Mountains Classification

1. ch
THALMANN Roland
Team Roth
00:00:00
2. fr
COPPEL Jérome
IAM Cycling
-
3. fr
PINOT Thibaut
FDJ
-
4. fr
COUSIN Jérôme
Cofidis, Solutions Crédits
-
5. ch
REICHENBACH Sebastien
FDJ
-
6. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
-
7. fr
PERAUD Jean-Christophe
AG2R La Mondiale
-
8. fr
DUPONT Hubert
AG2R La Mondiale
-
9. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Delko Marseille Provence KTM
-
10. fr
BRUN Frederic
Fortuneo - Vital Concept
-
11. nl
REUS Kai
Verandas Willems Cycling Team
-
12. fr
CHAVANEL Sylvain
Direct Energie
-
13. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
-
14. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
-
15. fr
JEANNESSON Arnold
Cofidis, Solutions Crédits
-
16. be
CLAEYS Dimitri
Wanty - Groupe Gobert
-
17. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-
18. gb
SCOTT Jacob
An Post - Chain Reaction
-
19. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
-
20. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
-

Points Classification

1. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
00:00:00
2. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
-
3. fr
CHAVANEL Sylvain
Direct Energie
-
4. fr
GALLOPIN Tony
Lotto Soudal
-
5. be
DUPONT Timothy
Verandas Willems Cycling Team
-
6. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Delko Marseille Provence KTM
-
7. be
DEMOITIE Antoine
Wanty - Groupe Gobert
-
8. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
9. fr
VICHOT Arthur
FDJ
-
10. be
CLAEYS Dimitri
Wanty - Groupe Gobert
-
11. it
PELUCCHI Matteo
IAM Cycling
-
12. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
13. fr
BRUN Frederic
Fortuneo - Vital Concept
-
14. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
-
15. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
-
16. fr
COUSIN Jérôme
Cofidis, Solutions Crédits
-
17. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
18. gb
SCOTT Jacob
An Post - Chain Reaction
-
19. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
-
20. be
VEREECKEN Nicolas
An Post - Chain Reaction
-

Youth Classification

1. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
14:50:06
2. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
0:55
3. gb
SCOTT Jacob
An Post - Chain Reaction
3:29
4. be
MYNGHEER Daan
Roubaix Lille Métropole
4:14
5. fr
BONNAMOUR Franck
Fortuneo - Vital Concept
4:23
6. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
4:26
7. es
BENITO DIEZ Miguel Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
4:28
8. es
ARISTI GARDOKI Mikel
Delko Marseille Provence KTM
4:33
9. fr
SENECHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
4:42
10. es
LASTRA MARTINEZ Jonathan
Caja Rural - Seguros RGA
4:43
11. fr
PEREIRA Florent
Roubaix Lille Métropole
4:45
12. be
FARAZIJN Maxime
Topsport Vlaanderen - Baloise
5:07
13. de
DENZ Nico
AG2R La Mondiale
5:38
14. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
6:08
15. no
ENGER Sondre Holst
IAM Cycling
6:22
16. be
POLS Ruben
Topsport Vlaanderen - Baloise
12:04
17. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
12:23
18. ch
THALMANN Roland
Team Roth
13:37
19. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
15:31
20. ch
PAGE Dylan
Team Roth
28:42

Teams Classification

1.
FDJ
00:00:00
2.
AG2R La Mondiale
1:00
3.
IAM Cycling
1:20
4.
Lotto Soudal
2:29
5.
Wallonie - Bruxelles
3:16
6.
Fortuneo - Vital Concept
3:30
7.
Direct Energie
4:18
8.
Cofidis, Solutions Crédits
4:22
9.
Roubaix Lille Métropole
5:40
10.
Caja Rural - Seguros RGA
7:18
11.
Wanty - Groupe Gobert
7:35
12.
HP BTP - Auber93
8:58
13.
An Post - Chain Reaction
9:37
14.
Delko Marseille Provence KTM
10:52
15.
Verandas Willems Cycling Team
10:55
16.
Topsport Vlaanderen - Baloise
10:59
17.
Equipe Cycliste Armée de Terre
14:01
18.
Veranclassic - AGO
59:27
19.
Team Roth
1:07:31