Go to:  Stage 1 

Etoile de Bessèges

Stage 1

: Bellegarde > Beaucaire

Wednesday 3rd February (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 156km


Stage Result

1. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
14
2. be
DUPONT Timothy
Verandas Willems Cycling Team
5
3. be
DEMOITIE Antoine
Wanty - Groupe Gobert
3
4. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
5. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
-
6. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
7. fr
MALDONADO Anthony
HP BTP - Auber93
-
8. fr
JULES Justin
Veranclassic - AGO
-
9. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
10. be
VEREECKEN Nicolas
An Post - Chain Reaction
-
11. be
DE BONDT Dries
Verandas Willems Cycling Team
-
12. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
-
13. fr
PETIT Adrien
Direct Energie
-
14. es
BARBERO CUESTA Carlos
Caja Rural - Seguros RGA
-
15. it
PELUCCHI Matteo
IAM Cycling
-
16. be
DE BIE Sean
Lotto Soudal
-
17. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
-
18. be
VAN DER SANDE Tosh
Lotto Soudal
-
19. be
VERHELST Louis
Roubaix Lille Métropole
-
20. no
ENGER Sondre Holst
IAM Cycling
-

General Classification

1. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
3
2. be
DUPONT Timothy
Verandas Willems Cycling Team
0:04
3. be
DEMOITIE Antoine
Wanty - Groupe Gobert
0:06
4. fr
GALLOPIN Tony
Lotto Soudal
0:07
5. be
DE BIE Sean
Lotto Soudal
0:09
6. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
0:10
7. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
-
8. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
9. fr
MALDONADO Anthony
HP BTP - Auber93
-
10. fr
JULES Justin
Veranclassic - AGO
-
11. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
12. be
VEREECKEN Nicolas
An Post - Chain Reaction
-
13. be
DE BONDT Dries
Verandas Willems Cycling Team
-
14. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
-
15. fr
PETIT Adrien
Direct Energie
-
16. es
BARBERO CUESTA Carlos
Caja Rural - Seguros RGA
-
17. it
PELUCCHI Matteo
IAM Cycling
-
18. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
-
19. be
VERHELST Louis
Roubaix Lille Métropole
-
20. no
ENGER Sondre Holst
IAM Cycling
-

Mountains Classification

1. ch
THALMANN Roland
Team Roth
12
2. fr
COUSIN Jérôme
Cofidis, Solutions Crédits
6
3. be
DUQUENNOY Jimmy
Wallonie - Bruxelles
4
4. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
2

Points Classification

1. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
25
2. be
DUPONT Timothy
Verandas Willems Cycling Team
20
3. be
DEMOITIE Antoine
Wanty - Groupe Gobert
16
4. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
14
5. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
12
6. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
10
7. fr
MALDONADO Anthony
HP BTP - Auber93
9
8. fr
JULES Justin
Veranclassic - AGO
8
9. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
7
10. fr
GALLOPIN Tony
Lotto Soudal
6
11. be
VEREECKEN Nicolas
An Post - Chain Reaction
6
12. be
DE BONDT Dries
Verandas Willems Cycling Team
5
13. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
4
14. be
VAN DER SANDE Tosh
Lotto Soudal
4
15. fr
PETIT Adrien
Direct Energie
3
16. be
DE BIE Sean
Lotto Soudal
2
17. es
BARBERO CUESTA Carlos
Caja Rural - Seguros RGA
2
18. it
PELUCCHI Matteo
IAM Cycling
1

Youth Classification

1. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
03:25:38
2. no
ENGER Sondre Holst
IAM Cycling
-
3. ch
PAGE Dylan
Team Roth
-
4. es
ARISTI GARDOKI Mikel
Delko Marseille Provence KTM
-
5. be
RICKAERT Jonas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
6. fr
THOMAS Benjamin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
7. gb
SCOTT Jacob
An Post - Chain Reaction
-
8. fr
BONNAMOUR Franck
Fortuneo - Vital Concept
-
9. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
10. fr
PEREIRA Florent
Roubaix Lille Métropole
-
11. be
MYNGHEER Daan
Roubaix Lille Métropole
-
12. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
-
13. es
BENITO DIEZ Miguel Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
-
14. es
LASTRA MARTINEZ Jonathan
Caja Rural - Seguros RGA
-
15. fr
SENECHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
16. be
DUQUENNOY Jimmy
Wallonie - Bruxelles
-
17. be
FARAZIJN Maxime
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
18. be
LELEU Antoine
Veranclassic - AGO
1:10
19. fr
YSSAAD Yannis
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:11
20. ch
STüSSI Colin
Team Roth
1:13

Teams Classification

1.
Direct Energie
10:16:54
2.
FDJ
-
3.
An Post - Chain Reaction
-
4.
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
5.
IAM Cycling
-
6.
Roubaix Lille Métropole
-
7.
Lotto Soudal
-
8.
Wallonie - Bruxelles
-
9.
Caja Rural - Seguros RGA
-
10.
Verandas Willems Cycling Team
-
11.
Wanty - Groupe Gobert
-
12.
Cofidis, Solutions Crédits
-
13.
Fortuneo - Vital Concept
-
14.
Delko Marseille Provence KTM
-
15.
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
16.
Team Roth
-
17.
HP BTP - Auber93
-
18.
Veranclassic - AGO
1:10
19.
AG2R La Mondiale
1:14