Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3  Stage 4 

Etoile de Bessèges

Stage 4

: Tavel > Laudun

Saturday 6th February (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 148km


Stage Result

1. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
14
2. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Delko Marseille Provence KTM
5
3. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
3
4. fr
BRUN Frederic
Fortuneo - Vital Concept
0:07
5. gb
SCOTT Jacob
An Post - Chain Reaction
0:11
6. fr
ROSTOLLAN Thomas
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
7. be
DUPONT Timothy
Verandas Willems Cycling Team
0:13
8. fr
CHAVANEL Sylvain
Direct Energie
-
9. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
-
10. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
-
11. fr
VICHOT Arthur
FDJ
-
12. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
13. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
14. fr
GALLOPIN Tony
Lotto Soudal
-
15. be
NAESEN Oliver
IAM Cycling
-
16. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
-
17. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
18. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
-
19. fr
COUSIN Jérôme
Cofidis, Solutions Crédits
-
20. fr
PINOT Thibaut
FDJ
-

General Classification

1. fr
CHAVANEL Sylvain
Direct Energie
3
2. fr
GALLOPIN Tony
Lotto Soudal
0:02
3. fr
VICHOT Arthur
FDJ
0:09
4. fr
COUSIN Jérôme
Cofidis, Solutions Crédits
0:12
5. fr
DELAPLACE Anthony
Fortuneo - Vital Concept
0:14
6. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
-
7. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
-
8. fr
PINOT Thibaut
FDJ
-
9. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
-
10. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
11. fr
COPPEL Jérome
IAM Cycling
-
12. be
MONFORT Maxime
Lotto Soudal
0:20
13. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
0:27
14. fr
TULIK Angelo
Direct Energie
0:30
15. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
-
16. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
17. fr
DUPONT Hubert
AG2R La Mondiale
-
18. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
-
19. fr
CAM Maxime
Fortuneo - Vital Concept
-
20. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-

Mountains Classification

1. ch
THALMANN Roland
Team Roth
18
2. fr
COUSIN Jérôme
Cofidis, Solutions Crédits
16
3. fr
PINOT Thibaut
FDJ
16
4. fr
COPPEL Jérome
IAM Cycling
16
5. ch
REICHENBACH Sebastien
FDJ
14
6. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
12
7. fr
DUPONT Hubert
AG2R La Mondiale
8
8. fr
PERAUD Jean-Christophe
AG2R La Mondiale
8
9. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Delko Marseille Provence KTM
8
10. fr
BRUN Frederic
Fortuneo - Vital Concept
6
11. nl
REUS Kai
Verandas Willems Cycling Team
6
12. fr
CHAVANEL Sylvain
Direct Energie
4
13. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
4
14. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
4
15. fr
JEANNESSON Arnold
Cofidis, Solutions Crédits
4
16. be
CLAEYS Dimitri
Wanty - Groupe Gobert
4
17. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
2
18. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
2
19. gb
SCOTT Jacob
An Post - Chain Reaction
2
20. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
2

Points Classification

1. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
54
2. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
43
3. fr
CHAVANEL Sylvain
Direct Energie
41
4. fr
GALLOPIN Tony
Lotto Soudal
34
5. be
DUPONT Timothy
Verandas Willems Cycling Team
33
6. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Delko Marseille Provence KTM
26
7. be
DEMOITIE Antoine
Wanty - Groupe Gobert
25
8. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
24
9. fr
VICHOT Arthur
FDJ
23
10. be
CLAEYS Dimitri
Wanty - Groupe Gobert
22
11. it
PELUCCHI Matteo
IAM Cycling
21
12. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
19
13. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
18
14. fr
BRUN Frederic
Fortuneo - Vital Concept
18
15. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
18
16. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
17
17. fr
COUSIN Jérôme
Cofidis, Solutions Crédits
16
18. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
14
19. gb
SCOTT Jacob
An Post - Chain Reaction
14
20. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
13

Youth Classification

1. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
14:32:38
2. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
0:16
3. gb
SCOTT Jacob
An Post - Chain Reaction
2:45
4. be
MYNGHEER Daan
Roubaix Lille Métropole
3:04
5. be
FARAZIJN Maxime
Topsport Vlaanderen - Baloise
3:13
6. fr
BONNAMOUR Franck
Fortuneo - Vital Concept
3:16
7. fr
PEREIRA Florent
Roubaix Lille Métropole
3:20
8. es
ARISTI GARDOKI Mikel
Delko Marseille Provence KTM
3:28
9. es
BENITO DIEZ Miguel Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
-
10. es
LASTRA MARTINEZ Jonathan
Caja Rural - Seguros RGA
-
11. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
3:42
12. fr
SENECHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
13. de
DENZ Nico
AG2R La Mondiale
4:50
14. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
5:15
15. no
ENGER Sondre Holst
IAM Cycling
5:25
16. au
WATSON Calvin
An Post - Chain Reaction
8:00
17. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
11:10
18. be
POLS Ruben
Topsport Vlaanderen - Baloise
11:11
19. ch
THALMANN Roland
Team Roth
11:42
20. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
14:00

Teams Classification

1.
FDJ
43:39:01
2.
AG2R La Mondiale
0:23
3.
IAM Cycling
1:41
4.
Wallonie - Bruxelles
-
5.
Fortuneo - Vital Concept
1:51
6.
Cofidis, Solutions Crédits
2:13
7.
Lotto Soudal
2:27
8.
Direct Energie
2:51
9.
Roubaix Lille Métropole
4:20
10.
Caja Rural - Seguros RGA
4:57
11.
HP BTP - Auber93
0:00
12.
Wanty - Groupe Gobert
5:49
13.
An Post - Chain Reaction
7:29
14.
Verandas Willems Cycling Team
7:40
15.
Delko Marseille Provence KTM
7:50
16.
Topsport Vlaanderen - Baloise
7:58
17.
Equipe Cycliste Armée de Terre
10:09
18.
Veranclassic - AGO
55:43
19.
Team Roth
1:00:49