La Méditerranéenne

Final Classification

Sunday 14th February (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men


General Classification

1. ua
GRIVKO Andrei
Astana Pro Team
11:21:27
2. fr
LADAGNOUS Matthieu
FDJ
0:18
3. be
BAKELANTS Jan
AG2R La Mondiale
0:32
4. fr
CHEREL Mikael
AG2R La Mondiale
0:42
5. fr
BAGOT Yoann
Cofidis, Solutions Crédits
0:58
6. fr
VACHON Florian
Fortuneo - Vital Concept
1:03
7. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
1:21
8. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
1:26
9. fr
LEVARLET Guillaume
HP BTP - Auber93
1:32
10. fr
HUPOND Thierry
Delko Marseille Provence KTM
1:40
11. it
CAPECCHI Eros
Astana Pro Team
1:55
12. fr
JEANNESSON Arnold
Cofidis, Solutions Crédits
2:34
13. fr
COMBAUD Romain
Delko Marseille Provence KTM
3:32
14. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
3:35
15. it
ANDREETTA Simone
Bardiani - CSF
3:50
16. pt
SOUSA Sérgio
Team Vorarlberg
4:17
17. fr
GAUTIER Cyril
AG2R La Mondiale
4:21
18. co
BERNAL Egan Arley
Androni Giocattoli - Sidermec
5:09
19. lt
KONOVALOVAS Ignatas
FDJ
5:15
20. fr
CAM Maxime
Fortuneo - Vital Concept
5:16

Mountains Classification

1. fr
GAUTIER Cyril
AG2R La Mondiale
00:00:00
2. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
-
3. ua
GRIVKO Andrei
Astana Pro Team
-
4. fr
LADAGNOUS Matthieu
FDJ
-
5. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
-
6. fr
NAULEAU Bryan
Direct Energie
-
7. pt
SOUSA Sérgio
Team Vorarlberg
-
8. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
-
9. fr
JEANNESSON Arnold
Cofidis, Solutions Crédits
-
10. fr
CHEREL Mikael
AG2R La Mondiale
-
11. fr
LEVARLET Guillaume
HP BTP - Auber93
-
12. fr
CAM Maxime
Fortuneo - Vital Concept
-
13. kz
ZEITS Andrey
Astana Pro Team
-
14. no
EIKING Odd Christian
FDJ
-
15. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Sidermec
-

Points Classification

1. be
BAKELANTS Jan
AG2R La Mondiale
00:00:00
2. fr
LADAGNOUS Matthieu
FDJ
-
3. ua
GRIVKO Andrei
Astana Pro Team
-
4. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
5. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
-
6. fr
CHEREL Mikael
AG2R La Mondiale
-
7. fr
JEANNESSON Arnold
Cofidis, Solutions Crédits
-
8. fr
VACHON Florian
Fortuneo - Vital Concept
-
9. it
ANDREETTA Simone
Bardiani - CSF
-
10. fr
LEVARLET Guillaume
HP BTP - Auber93
-
11. fr
EL FARES Julien
Delko Marseille Provence KTM
-
12. kz
KOZHATAYEV Bakhtiyar
Astana Pro Team
-
13. fr
GAUTIER Cyril
AG2R La Mondiale
-
14. fr
BAGOT Yoann
Cofidis, Solutions Crédits
-
15. fr
HUPOND Thierry
Delko Marseille Provence KTM
-
16. fr
HUREL Tony
Direct Energie
-
17. fr
COMBAUD Romain
Delko Marseille Provence KTM
-
18. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
19. pt
SOUSA Sérgio
Team Vorarlberg
-
20. co
BERNAL Egan Arley
Androni Giocattoli - Sidermec
-

Youth Classification

1. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
11:22:53
2. fr
COMBAUD Romain
Delko Marseille Provence KTM
2:06
3. it
ANDREETTA Simone
Bardiani - CSF
2:24
4. co
BERNAL Egan Arley
Androni Giocattoli - Sidermec
3:43
5. fr
CAM Maxime
Fortuneo - Vital Concept
3:50
6. ca
DUCHESNE Antoine
Direct Energie
4:11
7. kz
FOMINYKH Daniil
Astana Pro Team
6:37
8. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
7:03
9. no
EIKING Odd Christian
FDJ
7:06
10. fr
SENECHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
8:10
11. fr
CORNU Jeremy
Direct Energie
12:24
12. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
13:36
13. es
INSAUSTI IRASTORZA Jon Ander
Euskadi Basque Country - Murias
14:04
14. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
15:03
15. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
15:22
16. es
GONZáLEZ VELASCO Adrián
Euskadi Basque Country - Murias
15:40
17. fr
POUILLY Félix
Roubaix Lille Métropole
15:57
18. kz
KOZHATAYEV Bakhtiyar
Astana Pro Team
16:05
19. fr
CARDIS Romain
Direct Energie
16:47
20. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
23:59

Teams Classification

1.
AG2R La Mondiale
33:48:57
2.
FDJ
1:57
3.
Astana Pro Team
2:59
4.
Delko Marseille Provence KTM
3:32
5.
Fortuneo - Vital Concept
3:55
6.
Cofidis, Solutions Crédits
9:59
7.
Direct Energie
10:34
8.
HP BTP - Auber93
15:29
9.
Equipe Cycliste Armée de Terre
23:30
10.
Androni Giocattoli - Sidermec
26:00
11.
Euskadi Basque Country - Murias
42:39