Go to:  Stage 1 (TTT)  Stage 2  Stage 3 

La Méditerranéenne

Stage 3

: Cadolive > Pegomas

Saturday 13th February (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 180.5km


Stage Result

1. ua
GRIVKO Andrei
Astana Pro Team
04:18:12
2. fr
LADAGNOUS Matthieu
FDJ
0:18
3. be
BAKELANTS Jan
AG2R La Mondiale
0:22
4. fr
CHEREL Mikael
AG2R La Mondiale
0:24
5. fr
LEVARLET Guillaume
HP BTP - Auber93
0:37
6. it
BOEM Nicola
Bardiani - CSF
0:47
7. fr
HUPOND Thierry
Delko Marseille Provence KTM
-
8. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
9. fr
VACHON Florian
Fortuneo - Vital Concept
-
10. fr
BAGOT Yoann
Cofidis, Solutions Crédits
-
11. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
0:54
12. lt
KONOVALOVAS Ignatas
FDJ
-
13. no
EIKING Odd Christian
FDJ
1:20
14. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
1:27
15. fr
VUILLERMOZ Alexis
AG2R La Mondiale
-
16. fr
FEDRIGO Pierrick
Fortuneo - Vital Concept
1:31
17. it
CAPECCHI Eros
Astana Pro Team
-
18. fr
GAUTIER Cyril
AG2R La Mondiale
2:11
19. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
2:29
20. kz
FOMINYKH Daniil
Astana Pro Team
-

General Classification

1. ua
GRIVKO Andrei
Astana Pro Team
08:43:41
2. fr
LADAGNOUS Matthieu
FDJ
0:18
3. be
BAKELANTS Jan
AG2R La Mondiale
0:40
4. fr
CHEREL Mikael
AG2R La Mondiale
0:42
5. fr
BAGOT Yoann
Cofidis, Solutions Crédits
0:58
6. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
1:02
7. fr
LEVARLET Guillaume
HP BTP - Auber93
1:03
8. fr
VACHON Florian
Fortuneo - Vital Concept
-
9. lt
KONOVALOVAS Ignatas
FDJ
-
10. it
BOEM Nicola
Bardiani - CSF
1:11
11. fr
HUPOND Thierry
Delko Marseille Provence KTM
1:17
12. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:22
13. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
1:27
14. it
CAPECCHI Eros
Astana Pro Team
1:31
15. fr
VUILLERMOZ Alexis
AG2R La Mondiale
1:45
16. kz
FOMINYKH Daniil
Astana Pro Team
2:29
17. fr
GAUTIER Cyril
AG2R La Mondiale
-
18. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
2:40
19. fr
JEANNESSON Arnold
Cofidis, Solutions Crédits
-
20. be
DE VREESE Laurens
Astana Pro Team
2:52

Mountains Classification

1. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
00:00:00
2. fr
GAUTIER Cyril
AG2R La Mondiale
-
3. ua
GRIVKO Andrei
Astana Pro Team
-
4. fr
LADAGNOUS Matthieu
FDJ
-
5. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
-
6. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
-
7. pt
SOUSA Sérgio
Team Vorarlberg
-
8. fr
JEANNESSON Arnold
Cofidis, Solutions Crédits
-
9. fr
CHEREL Mikael
AG2R La Mondiale
-
10. fr
LEVARLET Guillaume
HP BTP - Auber93
-
11. fr
CAM Maxime
Fortuneo - Vital Concept
-
12. kz
ZEITS Andrey
Astana Pro Team
-
13. no
EIKING Odd Christian
FDJ
-

Points Classification

1. fr
LADAGNOUS Matthieu
FDJ
00:00:00
2. be
BAKELANTS Jan
AG2R La Mondiale
-
3. ua
GRIVKO Andrei
Astana Pro Team
-
4. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
5. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
-
6. fr
CHEREL Mikael
AG2R La Mondiale
-
7. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
8. fr
LEVARLET Guillaume
HP BTP - Auber93
-
9. kz
KOZHATAYEV Bakhtiyar
Astana Pro Team
-
10. it
BOEM Nicola
Bardiani - CSF
-
11. fr
HUREL Tony
Direct Energie
-
12. fr
HUPOND Thierry
Delko Marseille Provence KTM
-
13. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
14. be
DE VREESE Laurens
Astana Pro Team
-
15. fr
VACHON Florian
Fortuneo - Vital Concept
-
16. fr
GAUTIER Cyril
AG2R La Mondiale
-
17. fr
BAGOT Yoann
Cofidis, Solutions Crédits
-
18. fr
BOUDAT Thomas
Direct Energie
-
19. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
20. no
EIKING Odd Christian
FDJ
-

Youth Classification

1. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
08:44:43
2. kz
FOMINYKH Daniil
Astana Pro Team
1:27
3. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
1:38
4. ca
DUCHESNE Antoine
Direct Energie
1:58
5. fr
COMBAUD Romain
Delko Marseille Provence KTM
2:30
6. it
ANDREETTA Simone
Bardiani - CSF
2:48
7. fr
CAM Maxime
Fortuneo - Vital Concept
3:50
8. co
BERNAL Egan Arley
Androni Giocattoli - Sidermec
4:07
9. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
5:14
10. no
EIKING Odd Christian
FDJ
5:23
11. fr
SENECHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
5:55
12. fr
LEDANOIS Kevin
Fortuneo - Vital Concept
7:47
13. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
8:28
14. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
11:17
15. fr
SARREAU Marc
FDJ
-
16. fr
BOUDAT Thomas
Direct Energie
11:25
17. fr
CORNU Jeremy
Direct Energie
-
18. fr
THEVENOT Guillaume
Direct Energie
-
19. be
MYNGHEER Daan
Roubaix Lille Métropole
11:28
20. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
-

Teams Classification

1.
AG2R La Mondiale
25:55:16
2.
FDJ
0:19
3.
Astana Pro Team
1:47
4.
Fortuneo - Vital Concept
3:07
5.
Delko Marseille Provence KTM
3:32
6.
Direct Energie
7:18
7.
Cofidis, Solutions Crédits
7:49
8.
HP BTP - Auber93
9:54
9.
Equipe Cycliste Armée de Terre
13:55
10.
Bardiani - CSF
14:19
11.
Androni Giocattoli - Sidermec
21:48
12.
Roubaix Lille Métropole
21:54
13.
Euskadi Basque Country - Murias
34:44
14.
Rally Cycling
1:07:39
15.
Veranclassic - AGO
1:15:56