Critérium International

Final Classification

Sunday 27th March (2016)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men


General Classification

1. fr
PINOT Thibaut
FDJ
06:46:34
2. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
0:37
3. nl
OOMEN Sam
Team Giant - Alpecin
0:46
4. fr
JEANNESSON Arnold
Cofidis, Solutions Crédits
0:48
5. fr
VUILLERMOZ Alexis
AG2R La Mondiale
1:02
6. us
CRADDOCK Lawson
Cannondale Pro Cycling Team
1:06
7. de
NERZ Dominik
Bora-Argon 18
1:47
8. fr
SICARD Romain
Direct Energie
1:54
9. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
2:05
10. it
VILLELLA Davide
Cannondale Pro Cycling Team
2:13
11. us
GAIMON Phillip
Cannondale Pro Cycling Team
3:06
12. ch
REICHENBACH Sebastien
FDJ
3:20
13. de
BUCHMANN Emanuel
Bora-Argon 18
3:34
14. de
VOSS Paul
Bora-Argon 18
3:48
15. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
4:02
16. fr
VIMPERE Theo
HP BTP - Auber93
4:06
17. fr
PERAUD Jean-Christophe
AG2R La Mondiale
4:13
18. fr
FEDRIGO Pierrick
Fortuneo - Vital Concept
4:22
19. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Direct Energie
-
20. lv
SKUJIņš Toms
Cannondale Pro Cycling Team
4:30
21. at
DENIFL Stefan
IAM Cycling
4:35
22. us
HAGA Chad
Team Giant - Alpecin
4:59
23. es
MATé MARDONES Luis Ángel
Cofidis, Solutions Crédits
5:00
24. pt
PIRES Bruno
Team Roth
5:55
25. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
7:40
26. nz
SMITH Dion
One Pro Cycling
7:52
27. se
LUDVIGSSON Fredrik
Team Giant - Alpecin
8:11
28. fr
ROLLAND Pierre
Cannondale Pro Cycling Team
8:31
29. fr
QUEMENEUR Perrig
Direct Energie
8:42
30. es
FERNANDEZ CRUZ Delio
Delko Marseille Provence KTM
8:49
31. fr
DI GRéGORIO Rémy
Delko Marseille Provence KTM
9:43
32. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
9:45
33. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
9:51
34. fr
MOUREY Francis
Fortuneo - Vital Concept
11:08
35. at
KRIZEK Matthias
Team Roth
-
36. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
11:21
37. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
11:24
38. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
11:27
39. fr
FONSECA Armindo
Fortuneo - Vital Concept
11:31
40. fr
VOECKLER Thomas
Direct Energie
11:34
41. fr
BAGOT Yoann
Cofidis, Solutions Crédits
11:37
42. dk
SøRENSEN Chris Anker
Fortuneo - Vital Concept
11:43
43. fr
GUAY Julien
HP BTP - Auber93
11:50
44. fr
GAUTIER Cyril
AG2R La Mondiale
11:56
45. at
MüHLBERGER Gregor
Bora-Argon 18
12:03
46. fr
LEDANOIS Kevin
Fortuneo - Vital Concept
12:19
47. de
MAGER Christian
Stölting Service Group
12:50
48. fr
LABORIE Christophe
Delko Marseille Provence KTM
13:13
49. fr
EL FARES Julien
Delko Marseille Provence KTM
13:57
50. fr
ROSTOLLAN Thomas
Equipe Cycliste Armée de Terre
14:13
51. nz
ORAM James
One Pro Cycling
14:52
52. no
EIKING Odd Christian
FDJ
17:00
53. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
17:17
54. fr
COPPEL Jérome
IAM Cycling
17:22
55. at
KONRAD Patrick
Bora-Argon 18
17:27
56. us
JONES Carter
Team Giant - Alpecin
17:34
57. gb
HANDLEY Richard
One Pro Cycling
17:35
58. es
BELDA GARCIA David
Team Roth
19:09
59. fr
GRELLIER Fabien
Direct Energie
19:53
60. fr
PACHER Quentin
Delko Marseille Provence KTM
20:36
61. ch
FUMEAUX Jonathan
IAM Cycling
20:44

Mountains Classification

1. fr
DI GRéGORIO Rémy
Delko Marseille Provence KTM
00:00:00
2. fr
VOECKLER Thomas
Direct Energie
-
3. fr
PACHER Quentin
Delko Marseille Provence KTM
-
4. fr
PINOT Thibaut
FDJ
-
5. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
-
6. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
7. fr
JEANNESSON Arnold
Cofidis, Solutions Crédits
-

Points Classification

1. fr
PINOT Thibaut
FDJ
00:00:00
2. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
-
3. nl
OOMEN Sam
Team Giant - Alpecin
-
4. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
-
5. fr
COPPEL Jérome
IAM Cycling
-
7. fr
JEANNESSON Arnold
Cofidis, Solutions Crédits
-
8. it
MOSER Moreno
Cannondale Pro Cycling Team
-
9. fr
VUILLERMOZ Alexis
AG2R La Mondiale
-
10. us
CRADDOCK Lawson
Cannondale Pro Cycling Team
-
11. fr
PERAUD Jean-Christophe
AG2R La Mondiale
-
12. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
13. de
NERZ Dominik
Bora-Argon 18
-
14. fr
SICARD Romain
Direct Energie
-
15. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
16. fr
DI GRéGORIO Rémy
Delko Marseille Provence KTM
-
17. it
VILLELLA Davide
Cannondale Pro Cycling Team
-
18. fr
GIRAUD Benjamin
Delko Marseille Provence KTM
-
19. fr
FONSECA Armindo
Fortuneo - Vital Concept
-
20. fr
PACHER Quentin
Delko Marseille Provence KTM
-

Youth Classification

1. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
06:47:11
2. nl
OOMEN Sam
Team Giant - Alpecin
0:09
3. us
CRADDOCK Lawson
Cannondale Pro Cycling Team
0:29
4. it
VILLELLA Davide
Cannondale Pro Cycling Team
1:36
5. de
BUCHMANN Emanuel
Bora-Argon 18
2:57
6. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
3:25
7. lv
SKUJIņš Toms
Cannondale Pro Cycling Team
3:53
8. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
7:03
9. nz
SMITH Dion
One Pro Cycling
7:15
10. se
LUDVIGSSON Fredrik
Team Giant - Alpecin
7:34
11. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
9:08
12. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
10:47
13. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
10:50
14. at
MüHLBERGER Gregor
Bora-Argon 18
11:26
15. fr
LEDANOIS Kevin
Fortuneo - Vital Concept
11:42
16. de
MAGER Christian
Stölting Service Group
12:13
17. nz
ORAM James
One Pro Cycling
14:15
18. no
EIKING Odd Christian
FDJ
16:23
19. at
KONRAD Patrick
Bora-Argon 18
16:50
20. fr
GRELLIER Fabien
Direct Energie
19:16
21. fr
PACHER Quentin
Delko Marseille Provence KTM
19:59

Teams Classification

1.
FDJ
20:25:07
2.
Cannondale Pro Cycling Team
0:27
3.
AG2R La Mondiale
0:34
4.
Bora-Argon 18
2:51
5.
Direct Energie
4:30
6.
Team Giant - Alpecin
8:31
7.
Cofidis, Solutions Crédits
11:08
8.
HP BTP - Auber93
17:40
9.
Fortuneo - Vital Concept
20:50
10.
Delko Marseille Provence KTM
23:40
11.
Equipe Cycliste Armée de Terre
25:35
12.
IAM Cycling
27:12
13.
Team Roth
30:22
14.
One Pro Cycling
34:22