Go to:  Stage 1  Stage 2 

Critérium International

Stage 1

: Porto-Vecchio > Porto-Vecchio

Saturday 26th March (2016)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 90.5km


Stage Result

1. ie
BENNETT Sam
Bora-Argon 18
02:03:15
2. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
3. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
-
4. fr
POULHIES Stéphane
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
5. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
6. fr
RAIBAUD Jimmy
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
7. lt
NAVARDAUSKAS Ramunas
Cannondale Pro Cycling Team
-
8. de
WEGMANN Fabian
Stölting Service Group
-
9. fr
GIRAUD Benjamin
Delko Marseille Provence KTM
-
10. fr
FONSECA Armindo
Fortuneo - Vital Concept
-
11. de
MAGER Christian
Stölting Service Group
-
12. it
PASQUALON Andrea
Team Roth
-
13. fr
MALDONADO Anthony
HP BTP - Auber93
-
14. fr
JEANNESSON Arnold
Cofidis, Solutions Crédits
-
15. nz
SMITH Dion
One Pro Cycling
-
16. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
-
17. us
FAIRLY Caleb
Team Giant - Alpecin
-
18. au
VON HOFF Steele
One Pro Cycling
-
19. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
-
20. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
21. fr
BOUHANNI Rayane
Cofidis, Solutions Crédits
-
22. fr
VUILLERMOZ Alexis
AG2R La Mondiale
-
23. pt
PIRES Bruno
Team Roth
-
24. dk
GULDHAMMER Rasmus
Stölting Service Group
-
25. ch
LANG Pirmin
IAM Cycling
-
26. fr
ROUX Anthony
FDJ
-
27. us
GAIMON Phillip
Cannondale Pro Cycling Team
-
28. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
-
29. fr
PINOT Thibaut
FDJ
-
30. at
KRIZEK Matthias
Team Roth
-
31. pl
BIALOBLOCKI Marcin
One Pro Cycling
-
32. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
33. at
BRäNDLE Matthias
IAM Cycling
-
34. us
CRADDOCK Lawson
Cannondale Pro Cycling Team
-
35. fr
SICARD Romain
Direct Energie
-
36. de
NERZ Dominik
Bora-Argon 18
-
37. es
MATé MARDONES Luis Ángel
Cofidis, Solutions Crédits
-
38. de
KäMNA Lennard
Stölting Service Group
-
39. nz
ORAM James
One Pro Cycling
-
40. ch
FUMEAUX Jonathan
IAM Cycling
-
41. pl
DOMAGALSKI Karol
One Pro Cycling
-
42. ch
THALMANN Roland
Team Roth
-
43. fr
BAGOT Yoann
Cofidis, Solutions Crédits
-
44. lv
SKUJIņš Toms
Cannondale Pro Cycling Team
-
45. fr
DELAPLACE Anthony
Fortuneo - Vital Concept
-
46. nl
OOMEN Sam
Team Giant - Alpecin
-
47. gb
WILLIAMS Peter
One Pro Cycling
-
48. fr
GOUAULT Pierre
HP BTP - Auber93
-
49. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
-
50. at
KONRAD Patrick
Bora-Argon 18
-
51. fr
RENAULT Maxime
HP BTP - Auber93
-
52. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
-
53. de
VOSS Paul
Bora-Argon 18
-
54. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
55. fr
EL FARES Julien
Delko Marseille Provence KTM
-
56. se
LUDVIGSSON Fredrik
Team Giant - Alpecin
-
57. fr
COPPEL Jérome
IAM Cycling
-
58. fr
PACHER Quentin
Delko Marseille Provence KTM
-
59. ch
REICHENBACH Sebastien
FDJ
-
60. at
DENIFL Stefan
IAM Cycling
-
61. fr
LEDANOIS Kevin
Fortuneo - Vital Concept
-
62. fr
PEREIRA Florent
Roubaix Lille Métropole
-
63. fr
PERAUD Jean-Christophe
AG2R La Mondiale
-
64. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
65. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
-
66. fr
GAUTIER Cyril
AG2R La Mondiale
-
67. fr
LEVARLET Guillaume
HP BTP - Auber93
-
68. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
69. fr
GUAY Julien
HP BTP - Auber93
-
70. us
HAGA Chad
Team Giant - Alpecin
-
71. fr
MOUREY Francis
Fortuneo - Vital Concept
-
72. de
BUCHMANN Emanuel
Bora-Argon 18
-
73. us
JONES Carter
Team Giant - Alpecin
-
74. fr
VIMPERE Theo
HP BTP - Auber93
-
75. fr
MARTINEZ Yannick
Delko Marseille Provence KTM
-
76. fr
LEMARCHAND Romain
Stölting Service Group
-
77. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Direct Energie
-
78. de
HERKLOTZ Silvio
Bora-Argon 18
-
79. fr
FEDRIGO Pierrick
Fortuneo - Vital Concept
-
80. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
-
81. fr
BALDO Nicolas
Team Roth
-
82. it
VILLELLA Davide
Cannondale Pro Cycling Team
-
83. fr
THEVENOT Guillaume
Direct Energie
-
84. fr
ROLLAND Pierre
Cannondale Pro Cycling Team
-
85. gb
HANDLEY Richard
One Pro Cycling
-
86. de
REUTTER Sven
Stölting Service Group
-
87. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
88. it
MOSER Moreno
Cannondale Pro Cycling Team
-
89. fr
BRUN Frederic
Fortuneo - Vital Concept
-
90. es
BELDA GARCIA David
Team Roth
-
91. fr
GRELLIER Fabien
Direct Energie
-
92. ch
BAILLIFARD Valentin
Team Roth
-
93. fr
ROSTOLLAN Thomas
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
94. fr
LABORIE Christophe
Delko Marseille Provence KTM
-
95. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-
96. fr
DI GRéGORIO Rémy
Delko Marseille Provence KTM
-
97. ch
BRüNGGER Nico
Team Roth
-
98. fr
CORNU Jeremy
Direct Energie
-
99. dk
SøRENSEN Chris Anker
Fortuneo - Vital Concept
-
100. pl
HUZARSKI Bartosz
Bora-Argon 18
-
101. fr
COUSIN Jérôme
Cofidis, Solutions Crédits
0:17
102. fr
VOECKLER Thomas
Direct Energie
-
103. ch
AREGGER Marcel
IAM Cycling
-
104. fr
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
-
105. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
106. no
EIKING Odd Christian
FDJ
-
107. fr
HUPOND Thierry
Delko Marseille Provence KTM
0:20
108. fr
ROY Jérémy
FDJ
-
109. fr
PICHON Laurent
FDJ
0:21
110. fr
QUEMENEUR Perrig
Direct Energie
0:25
111. dk
QUAADE Rasmus
Stölting Service Group
0:37
112. fr
BONNET William
FDJ
0:44
113. cn
JI Cheng
Team Giant - Alpecin
0:45
114. fr
LOUBET Julien
Fortuneo - Vital Concept
0:49
115. es
FERNANDEZ CRUZ Delio
Delko Marseille Provence KTM
0:59
116. at
MüHLBERGER Gregor
Bora-Argon 18
-
117. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:03
118. de
GERDEMANN Linus
Stölting Service Group
1:09
119. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
4:45
120. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
-
121. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
5:13
122. au
GOSS Matthew
One Pro Cycling
-
DNF. be
VERHELST Louis
Roubaix Lille Métropole
-
DNF. be
MYNGHEER Daan
Roubaix Lille Métropole
-

General Classification

1. ie
BENNETT Sam
Bora-Argon 18
02:03:09
2. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
0:02
3. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
0:03
4. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
0:04
5. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
0:05
6. fr
POULHIES Stéphane
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:06
7. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
8. fr
RAIBAUD Jimmy
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
9. lt
NAVARDAUSKAS Ramunas
Cannondale Pro Cycling Team
-
10. de
WEGMANN Fabian
Stölting Service Group
-
11. fr
GIRAUD Benjamin
Delko Marseille Provence KTM
-
12. fr
FONSECA Armindo
Fortuneo - Vital Concept
-
13. de
MAGER Christian
Stölting Service Group
-
14. it
PASQUALON Andrea
Team Roth
-
15. fr
MALDONADO Anthony
HP BTP - Auber93
-
16. fr
JEANNESSON Arnold
Cofidis, Solutions Crédits
-
17. nz
SMITH Dion
One Pro Cycling
-
18. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
-
19. us
FAIRLY Caleb
Team Giant - Alpecin
-
20. au
VON HOFF Steele
One Pro Cycling
-
21. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
-
22. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
23. fr
BOUHANNI Rayane
Cofidis, Solutions Crédits
-
24. fr
VUILLERMOZ Alexis
AG2R La Mondiale
-
25. pt
PIRES Bruno
Team Roth
-
26. dk
GULDHAMMER Rasmus
Stölting Service Group
-
27. ch
LANG Pirmin
IAM Cycling
-
28. fr
ROUX Anthony
FDJ
-
29. us
GAIMON Phillip
Cannondale Pro Cycling Team
-
30. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
-
31. fr
PINOT Thibaut
FDJ
-
32. at
KRIZEK Matthias
Team Roth
-
33. pl
BIALOBLOCKI Marcin
One Pro Cycling
-
34. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
35. at
BRäNDLE Matthias
IAM Cycling
-
36. us
CRADDOCK Lawson
Cannondale Pro Cycling Team
-
37. fr
SICARD Romain
Direct Energie
-
38. de
NERZ Dominik
Bora-Argon 18
-
39. es
MATé MARDONES Luis Ángel
Cofidis, Solutions Crédits
-
40. de
KäMNA Lennard
Stölting Service Group
-
41. nz
ORAM James
One Pro Cycling
-
42. ch
FUMEAUX Jonathan
IAM Cycling
-
43. pl
DOMAGALSKI Karol
One Pro Cycling
-
44. ch
THALMANN Roland
Team Roth
-
45. fr
BAGOT Yoann
Cofidis, Solutions Crédits
-
46. lv
SKUJIņš Toms
Cannondale Pro Cycling Team
-
47. fr
DELAPLACE Anthony
Fortuneo - Vital Concept
-
48. nl
OOMEN Sam
Team Giant - Alpecin
-
49. gb
WILLIAMS Peter
One Pro Cycling
-
50. fr
GOUAULT Pierre
HP BTP - Auber93
-
51. at
KONRAD Patrick
Bora-Argon 18
-
52. fr
RENAULT Maxime
HP BTP - Auber93
-
53. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
-
54. de
VOSS Paul
Bora-Argon 18
-
55. fr
EL FARES Julien
Delko Marseille Provence KTM
-
56. se
LUDVIGSSON Fredrik
Team Giant - Alpecin
-
57. fr
COPPEL Jérome
IAM Cycling
-
58. fr
PACHER Quentin
Delko Marseille Provence KTM
-
59. ch
REICHENBACH Sebastien
FDJ
-
60. at
DENIFL Stefan
IAM Cycling
-
61. fr
LEDANOIS Kevin
Fortuneo - Vital Concept
-
62. fr
PEREIRA Florent
Roubaix Lille Métropole
-
63. fr
PERAUD Jean-Christophe
AG2R La Mondiale
-
64. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
65. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
-
66. fr
GAUTIER Cyril
AG2R La Mondiale
-
67. fr
LEVARLET Guillaume
HP BTP - Auber93
-
68. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
69. fr
GUAY Julien
HP BTP - Auber93
-
70. us
HAGA Chad
Team Giant - Alpecin
-
71. fr
MOUREY Francis
Fortuneo - Vital Concept
-
72. de
BUCHMANN Emanuel
Bora-Argon 18
-
73. us
JONES Carter
Team Giant - Alpecin
-
74. fr
VIMPERE Theo
HP BTP - Auber93
-
75. fr
MARTINEZ Yannick
Delko Marseille Provence KTM
-
76. fr
LEMARCHAND Romain
Stölting Service Group
-
77. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Direct Energie
-
78. de
HERKLOTZ Silvio
Bora-Argon 18
-
79. fr
FEDRIGO Pierrick
Fortuneo - Vital Concept
-
80. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
-
81. fr
BALDO Nicolas
Team Roth
-
82. it
VILLELLA Davide
Cannondale Pro Cycling Team
-
83. fr
THEVENOT Guillaume
Direct Energie
-
84. fr
ROLLAND Pierre
Cannondale Pro Cycling Team
-
85. gb
HANDLEY Richard
One Pro Cycling
-
86. de
REUTTER Sven
Stölting Service Group
-
87. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
88. it
MOSER Moreno
Cannondale Pro Cycling Team
-
89. fr
BRUN Frederic
Fortuneo - Vital Concept
-
90. es
BELDA GARCIA David
Team Roth
-
91. fr
GRELLIER Fabien
Direct Energie
-
92. ch
BAILLIFARD Valentin
Team Roth
-
93. fr
ROSTOLLAN Thomas
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
94. fr
LABORIE Christophe
Delko Marseille Provence KTM
-
95. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-
96. fr
DI GRéGORIO Rémy
Delko Marseille Provence KTM
-
97. ch
BRüNGGER Nico
Team Roth
-
98. fr
CORNU Jeremy
Direct Energie
-
99. dk
SøRENSEN Chris Anker
Fortuneo - Vital Concept
-
100. pl
HUZARSKI Bartosz
Bora-Argon 18
-
101. fr
COUSIN Jérôme
Cofidis, Solutions Crédits
0:23
102. fr
VOECKLER Thomas
Direct Energie
-
103. ch
AREGGER Marcel
IAM Cycling
-
104. fr
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
-
105. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
106. no
EIKING Odd Christian
FDJ
-
107. fr
HUPOND Thierry
Delko Marseille Provence KTM
0:26
108. fr
ROY Jérémy
FDJ
-
109. fr
PICHON Laurent
FDJ
0:27
110. fr
QUEMENEUR Perrig
Direct Energie
0:31
111. dk
QUAADE Rasmus
Stölting Service Group
0:43
112. fr
BONNET William
FDJ
0:50
113. cn
JI Cheng
Team Giant - Alpecin
0:51
114. fr
LOUBET Julien
Fortuneo - Vital Concept
0:55
115. es
FERNANDEZ CRUZ Delio
Delko Marseille Provence KTM
1:05
116. at
MüHLBERGER Gregor
Bora-Argon 18
-
117. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:09
118. de
GERDEMANN Linus
Stölting Service Group
1:15
119. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
4:51
120. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
-
121. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
5:17
122. au
GOSS Matthew
One Pro Cycling
5:19

Mountains Classification

1. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
00:00:00
2. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
3. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
-

Points Classification

1. ie
BENNETT Sam
Bora-Argon 18
00:00:00
2. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
3. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
-
4. fr
POULHIES Stéphane
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
5. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
6. fr
RAIBAUD Jimmy
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
7. lt
NAVARDAUSKAS Ramunas
Cannondale Pro Cycling Team
-
8. de
WEGMANN Fabian
Stölting Service Group
-
9. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
10. fr
GIRAUD Benjamin
Delko Marseille Provence KTM
-
11. fr
FONSECA Armindo
Fortuneo - Vital Concept
-
12. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
-
13. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
-

Youth Classification

1. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
02:03:11
2. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
0:01
3. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
0:03
4. fr
RAIBAUD Jimmy
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:04
5. de
MAGER Christian
Stölting Service Group
-
6. fr
MALDONADO Anthony
HP BTP - Auber93
-
7. nz
SMITH Dion
One Pro Cycling
-
8. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
-
9. fr
BOUHANNI Rayane
Cofidis, Solutions Crédits
-
10. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
-
11. us
CRADDOCK Lawson
Cannondale Pro Cycling Team
-
12. de
KäMNA Lennard
Stölting Service Group
-
13. nz
ORAM James
One Pro Cycling
-
14. ch
THALMANN Roland
Team Roth
-
15. lv
SKUJIņš Toms
Cannondale Pro Cycling Team
-
16. nl
OOMEN Sam
Team Giant - Alpecin
-
17. fr
GOUAULT Pierre
HP BTP - Auber93
-
18. at
KONRAD Patrick
Bora-Argon 18
-
19. se
LUDVIGSSON Fredrik
Team Giant - Alpecin
-
20. fr
PACHER Quentin
Delko Marseille Provence KTM
-
21. fr
LEDANOIS Kevin
Fortuneo - Vital Concept
-
22. fr
PEREIRA Florent
Roubaix Lille Métropole
-
23. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
24. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
-
25. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
26. de
BUCHMANN Emanuel
Bora-Argon 18
-
27. de
HERKLOTZ Silvio
Bora-Argon 18
-
28. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
-
29. it
VILLELLA Davide
Cannondale Pro Cycling Team
-
30. fr
THEVENOT Guillaume
Direct Energie
-
31. de
REUTTER Sven
Stölting Service Group
-
32. fr
GRELLIER Fabien
Direct Energie
-
33. ch
BAILLIFARD Valentin
Team Roth
-
34. fr
CORNU Jeremy
Direct Energie
-
35. no
EIKING Odd Christian
FDJ
0:21
36. at
MüHLBERGER Gregor
Bora-Argon 18
1:03
37. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
4:49
38. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
5:15

Teams Classification

1.
Stölting Service Group
06:09:45
2.
AG2R La Mondiale
-
3.
Cofidis, Solutions Crédits
-
4.
HP BTP - Auber93
-
5.
One Pro Cycling
-
6.
Team Roth
-
7.
Cannondale Pro Cycling Team
-
8.
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
9.
Roubaix Lille Métropole
-
10.
Bora-Argon 18
-
11.
IAM Cycling
-
12.
FDJ
-
13.
Fortuneo - Vital Concept
-
14.
Team Giant - Alpecin
-
15.
Delko Marseille Provence KTM
-
16.
Direct Energie
-