Go to:  Stage 1  Stage 2 

Critérium International

Stage 2

: Porto-Vecchio > Porto-Vecchio

Saturday 26th March (2016)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 7km


Stage Result

1. fr
PINOT Thibaut
FDJ
00:09:11
2. fr
COPPEL Jérome
IAM Cycling
0:02
3. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
0:03
4. it
MOSER Moreno
Cannondale Pro Cycling Team
0:04
5. fr
PERAUD Jean-Christophe
AG2R La Mondiale
0:05
6. lt
NAVARDAUSKAS Ramunas
Cannondale Pro Cycling Team
0:10
7. nl
OOMEN Sam
Team Giant - Alpecin
-
8. at
BRäNDLE Matthias
IAM Cycling
-
9. fr
ROY Jérémy
FDJ
0:12
10. us
CRADDOCK Lawson
Cannondale Pro Cycling Team
0:17
11. it
VILLELLA Davide
Cannondale Pro Cycling Team
0:19
12. fr
ROUX Anthony
FDJ
-
13. fr
DELAPLACE Anthony
Fortuneo - Vital Concept
-
14. fr
PICHON Laurent
FDJ
0:21
15. ie
BENNETT Sam
Bora-Argon 18
0:22
16. no
EIKING Odd Christian
FDJ
-
17. fr
VOECKLER Thomas
Direct Energie
-
18. ch
REICHENBACH Sebastien
FDJ
-
19. fr
SICARD Romain
Direct Energie
-
20. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
0:23
21. at
KONRAD Patrick
Bora-Argon 18
-
22. fr
BAGOT Yoann
Cofidis, Solutions Crédits
0:25
23. se
LUDVIGSSON Fredrik
Team Giant - Alpecin
-
24. at
DENIFL Stefan
IAM Cycling
0:26
25. fr
ROSTOLLAN Thomas
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
26. nz
ORAM James
One Pro Cycling
0:27
27. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
-
28. us
GAIMON Phillip
Cannondale Pro Cycling Team
0:28
29. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
0:29
30. fr
VUILLERMOZ Alexis
AG2R La Mondiale
-
31. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-
32. lv
SKUJIņš Toms
Cannondale Pro Cycling Team
0:30
33. fr
JEANNESSON Arnold
Cofidis, Solutions Crédits
-
34. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
35. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
0:31
36. fr
FEDRIGO Pierrick
Fortuneo - Vital Concept
0:32
37. fr
PACHER Quentin
Delko Marseille Provence KTM
0:33
38. fr
LEDANOIS Kevin
Fortuneo - Vital Concept
0:34
39. de
HERKLOTZ Silvio
Bora-Argon 18
-
40. at
MüHLBERGER Gregor
Bora-Argon 18
-
41. pl
DOMAGALSKI Karol
One Pro Cycling
-
42. fr
GRELLIER Fabien
Direct Energie
0:35
43. fr
ROLLAND Pierre
Cannondale Pro Cycling Team
-
44. de
BUCHMANN Emanuel
Bora-Argon 18
0:36
45. us
HAGA Chad
Team Giant - Alpecin
-
46. fr
BONNET William
FDJ
0:37
47. fr
COUSIN Jérôme
Cofidis, Solutions Crédits
-
48. es
MATé MARDONES Luis Ángel
Cofidis, Solutions Crédits
-
49. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
0:38
50. fr
MOUREY Francis
Fortuneo - Vital Concept
-
51. at
KRIZEK Matthias
Team Roth
-
52. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
0:39
53. de
KäMNA Lennard
Stölting Service Group
-
54. dk
QUAADE Rasmus
Stölting Service Group
-
55. gb
WILLIAMS Peter
One Pro Cycling
-
56. fr
BOUHANNI Rayane
Cofidis, Solutions Crédits
0:40
57. ch
FUMEAUX Jonathan
IAM Cycling
-
58. fr
BRUN Frederic
Fortuneo - Vital Concept
0:42
59. ch
LANG Pirmin
IAM Cycling
0:43
60. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
61. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
62. fr
LEMARCHAND Romain
Stölting Service Group
0:44
63. ch
THALMANN Roland
Team Roth
-
64. fr
GAUTIER Cyril
AG2R La Mondiale
-
65. dk
GULDHAMMER Rasmus
Stölting Service Group
-
66. fr
BALDO Nicolas
Team Roth
0:45
67. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
68. fr
DI GRéGORIO Rémy
Delko Marseille Provence KTM
0:46
69. pt
PIRES Bruno
Team Roth
-
70. de
VOSS Paul
Bora-Argon 18
-
71. us
JONES Carter
Team Giant - Alpecin
0:47
72. fr
EL FARES Julien
Delko Marseille Provence KTM
-
73. fr
QUEMENEUR Perrig
Direct Energie
-
74. nz
SMITH Dion
One Pro Cycling
0:48
75. fr
CORNU Jeremy
Direct Energie
-
76. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Direct Energie
-
77. de
NERZ Dominik
Bora-Argon 18
0:50
78. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:51
79. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
80. fr
THEVENOT Guillaume
Direct Energie
0:52
81. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
0:53
82. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
0:54
83. fr
PEREIRA Florent
Roubaix Lille Métropole
0:55
84. de
MAGER Christian
Stölting Service Group
0:56
85. gb
HANDLEY Richard
One Pro Cycling
0:57
86. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
-
87. au
VON HOFF Steele
One Pro Cycling
-
88. fr
LEVARLET Guillaume
HP BTP - Auber93
-
89. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
-
90. ch
BRüNGGER Nico
Team Roth
0:58
91. us
FAIRLY Caleb
Team Giant - Alpecin
-
92. fr
RENAULT Maxime
HP BTP - Auber93
0:59
93. de
GERDEMANN Linus
Stölting Service Group
-
94. fr
MARTINEZ Yannick
Delko Marseille Provence KTM
1:00
95. it
PASQUALON Andrea
Team Roth
-
96. fr
GOUAULT Pierre
HP BTP - Auber93
-
97. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
98. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
99. fr
VIMPERE Theo
HP BTP - Auber93
1:01
100. fr
FONSECA Armindo
Fortuneo - Vital Concept
-
101. ch
AREGGER Marcel
IAM Cycling
1:02
102. cn
JI Cheng
Team Giant - Alpecin
-
103. fr
RAIBAUD Jimmy
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:03
104. fr
GIRAUD Benjamin
Delko Marseille Provence KTM
-
105. ch
BAILLIFARD Valentin
Team Roth
1:04
106. fr
POULHIES Stéphane
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:06
107. pl
HUZARSKI Bartosz
Bora-Argon 18
1:08
108. pl
BIALOBLOCKI Marcin
One Pro Cycling
-
109. es
BELDA GARCIA David
Team Roth
-
110. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:09
111. de
REUTTER Sven
Stölting Service Group
-
112. au
GOSS Matthew
One Pro Cycling
1:11
113. de
WEGMANN Fabian
Stölting Service Group
1:12
114. fr
LABORIE Christophe
Delko Marseille Provence KTM
-
115. fr
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
1:13
116. dk
SøRENSEN Chris Anker
Fortuneo - Vital Concept
-
117. fr
GUAY Julien
HP BTP - Auber93
1:20
118. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:26
119. fr
MALDONADO Anthony
HP BTP - Auber93
1:29
120. es
FERNANDEZ CRUZ Delio
Delko Marseille Provence KTM
1:52
121. fr
LOUBET Julien
Fortuneo - Vital Concept
1:55
DNS. fr
HUPOND Thierry
Delko Marseille Provence KTM
-

General Classification

1. fr
PINOT Thibaut
FDJ
02:12:26
2. fr
COPPEL Jérome
IAM Cycling
0:02
3. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
0:03
4. it
MOSER Moreno
Cannondale Pro Cycling Team
0:04
5. fr
PERAUD Jean-Christophe
AG2R La Mondiale
0:05
6. lt
NAVARDAUSKAS Ramunas
Cannondale Pro Cycling Team
0:10
7. nl
OOMEN Sam
Team Giant - Alpecin
-
8. at
BRäNDLE Matthias
IAM Cycling
-
9. ie
BENNETT Sam
Bora-Argon 18
0:16
10. us
CRADDOCK Lawson
Cannondale Pro Cycling Team
0:17
11. it
VILLELLA Davide
Cannondale Pro Cycling Team
0:19
12. fr
ROUX Anthony
FDJ
-
13. fr
DELAPLACE Anthony
Fortuneo - Vital Concept
-
14. fr
VOECKLER Thomas
Direct Energie
0:22
15. no
EIKING Odd Christian
FDJ
-
16. ch
REICHENBACH Sebastien
FDJ
-
17. fr
SICARD Romain
Direct Energie
-
18. at
KONRAD Patrick
Bora-Argon 18
0:23
19. fr
BAGOT Yoann
Cofidis, Solutions Crédits
0:25
20. se
LUDVIGSSON Fredrik
Team Giant - Alpecin
-
21. at
DENIFL Stefan
IAM Cycling
0:26
22. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
-
23. fr
ROSTOLLAN Thomas
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
24. nz
ORAM James
One Pro Cycling
0:27
25. us
GAIMON Phillip
Cannondale Pro Cycling Team
0:28
26. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
27. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
0:29
28. fr
VUILLERMOZ Alexis
AG2R La Mondiale
-
29. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-
30. lv
SKUJIņš Toms
Cannondale Pro Cycling Team
0:30
31. fr
JEANNESSON Arnold
Cofidis, Solutions Crédits
-
32. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
33. fr
FEDRIGO Pierrick
Fortuneo - Vital Concept
0:32
34. fr
ROY Jérémy
FDJ
-
35. fr
PACHER Quentin
Delko Marseille Provence KTM
0:33
36. fr
LEDANOIS Kevin
Fortuneo - Vital Concept
0:34
37. de
HERKLOTZ Silvio
Bora-Argon 18
-
38. pl
DOMAGALSKI Karol
One Pro Cycling
-
39. fr
GRELLIER Fabien
Direct Energie
0:35
40. fr
ROLLAND Pierre
Cannondale Pro Cycling Team
-
41. de
BUCHMANN Emanuel
Bora-Argon 18
0:36
42. us
HAGA Chad
Team Giant - Alpecin
-
43. fr
COUSIN Jérôme
Cofidis, Solutions Crédits
0:37
44. es
MATé MARDONES Luis Ángel
Cofidis, Solutions Crédits
-
45. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
0:38
46. fr
MOUREY Francis
Fortuneo - Vital Concept
-
47. at
KRIZEK Matthias
Team Roth
-
48. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
0:39
49. de
KäMNA Lennard
Stölting Service Group
-
50. gb
WILLIAMS Peter
One Pro Cycling
-
51. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
52. fr
BOUHANNI Rayane
Cofidis, Solutions Crédits
0:40
53. ch
FUMEAUX Jonathan
IAM Cycling
-
54. fr
PICHON Laurent
FDJ
0:42
55. fr
BRUN Frederic
Fortuneo - Vital Concept
-
56. ch
LANG Pirmin
IAM Cycling
0:43
57. fr
LEMARCHAND Romain
Stölting Service Group
0:44
58. ch
THALMANN Roland
Team Roth
-
59. fr
GAUTIER Cyril
AG2R La Mondiale
-
60. dk
GULDHAMMER Rasmus
Stölting Service Group
-
61. fr
BALDO Nicolas
Team Roth
0:45
62. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
63. fr
DI GRéGORIO Rémy
Delko Marseille Provence KTM
0:46
64. pt
PIRES Bruno
Team Roth
-
65. de
VOSS Paul
Bora-Argon 18
-
66. us
JONES Carter
Team Giant - Alpecin
0:47
67. fr
EL FARES Julien
Delko Marseille Provence KTM
-
68. nz
SMITH Dion
One Pro Cycling
0:48
69. fr
CORNU Jeremy
Direct Energie
-
70. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Direct Energie
-
71. de
NERZ Dominik
Bora-Argon 18
0:50
72. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:51
73. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
74. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
-
75. fr
THEVENOT Guillaume
Direct Energie
0:52
76. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
0:54
77. fr
PEREIRA Florent
Roubaix Lille Métropole
0:55
78. de
MAGER Christian
Stölting Service Group
0:56
79. gb
HANDLEY Richard
One Pro Cycling
0:57
80. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
-
81. au
VON HOFF Steele
One Pro Cycling
-
82. fr
LEVARLET Guillaume
HP BTP - Auber93
-
83. us
FAIRLY Caleb
Team Giant - Alpecin
0:58
84. ch
BRüNGGER Nico
Team Roth
-
85. fr
RENAULT Maxime
HP BTP - Auber93
0:59
86. fr
MARTINEZ Yannick
Delko Marseille Provence KTM
1:00
87. it
PASQUALON Andrea
Team Roth
-
88. fr
GOUAULT Pierre
HP BTP - Auber93
-
89. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
90. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
91. fr
VIMPERE Theo
HP BTP - Auber93
1:01
92. fr
FONSECA Armindo
Fortuneo - Vital Concept
-
93. ch
AREGGER Marcel
IAM Cycling
1:02
94. fr
RAIBAUD Jimmy
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:03
95. fr
GIRAUD Benjamin
Delko Marseille Provence KTM
-
96. ch
BAILLIFARD Valentin
Team Roth
1:04
97. fr
POULHIES Stéphane
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:06
98. pl
HUZARSKI Bartosz
Bora-Argon 18
1:08
99. pl
BIALOBLOCKI Marcin
One Pro Cycling
-
100. es
BELDA GARCIA David
Team Roth
-
101. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:09
102. de
REUTTER Sven
Stölting Service Group
-
103. de
WEGMANN Fabian
Stölting Service Group
1:12
104. fr
QUEMENEUR Perrig
Direct Energie
-
105. fr
LABORIE Christophe
Delko Marseille Provence KTM
-
106. fr
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
1:13
107. dk
SøRENSEN Chris Anker
Fortuneo - Vital Concept
-
108. dk
QUAADE Rasmus
Stölting Service Group
1:16
109. fr
GUAY Julien
HP BTP - Auber93
1:20
110. fr
BONNET William
FDJ
1:21
111. fr
MALDONADO Anthony
HP BTP - Auber93
1:29
112. at
MüHLBERGER Gregor
Bora-Argon 18
1:33
113. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:46
114. cn
JI Cheng
Team Giant - Alpecin
1:47
115. de
GERDEMANN Linus
Stölting Service Group
2:08
116. fr
LOUBET Julien
Fortuneo - Vital Concept
2:44
117. es
FERNANDEZ CRUZ Delio
Delko Marseille Provence KTM
2:51
118. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
5:08
119. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
6:08
120. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
6:11
121. au
GOSS Matthew
One Pro Cycling
6:24

Mountains Classification

1. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
00:00:00
2. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
3. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
-

Points Classification

1. fr
PINOT Thibaut
FDJ
00:00:00
2. ie
BENNETT Sam
Bora-Argon 18
-
3. fr
COPPEL Jérome
IAM Cycling
-
4. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
5. lt
NAVARDAUSKAS Ramunas
Cannondale Pro Cycling Team
-
6. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
-
7. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
-
8. it
MOSER Moreno
Cannondale Pro Cycling Team
-
9. fr
POULHIES Stéphane
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
10. fr
PERAUD Jean-Christophe
AG2R La Mondiale
-
11. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
12. fr
RAIBAUD Jimmy
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
13. nl
OOMEN Sam
Team Giant - Alpecin
-
14. at
BRäNDLE Matthias
IAM Cycling
-
15. de
WEGMANN Fabian
Stölting Service Group
-
16. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
17. fr
ROY Jérémy
FDJ
-
18. fr
GIRAUD Benjamin
Delko Marseille Provence KTM
-
19. us
CRADDOCK Lawson
Cannondale Pro Cycling Team
-
20. fr
FONSECA Armindo
Fortuneo - Vital Concept
-
21. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
-
22. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
-

Youth Classification

1. nl
OOMEN Sam
Team Giant - Alpecin
02:12:36
2. us
CRADDOCK Lawson
Cannondale Pro Cycling Team
0:07
3. it
VILLELLA Davide
Cannondale Pro Cycling Team
0:09
4. no
EIKING Odd Christian
FDJ
0:12
5. at
KONRAD Patrick
Bora-Argon 18
0:13
6. se
LUDVIGSSON Fredrik
Team Giant - Alpecin
0:15
7. fr
LATOUR Pierre
AG2R La Mondiale
0:16
8. nz
ORAM James
One Pro Cycling
0:17
9. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
0:18
10. lv
SKUJIņš Toms
Cannondale Pro Cycling Team
0:20
11. fr
PACHER Quentin
Delko Marseille Provence KTM
0:23
12. fr
LEDANOIS Kevin
Fortuneo - Vital Concept
0:24
13. de
HERKLOTZ Silvio
Bora-Argon 18
-
14. fr
GRELLIER Fabien
Direct Energie
0:25
15. de
BUCHMANN Emanuel
Bora-Argon 18
0:26
16. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
0:28
17. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
0:29
18. de
KäMNA Lennard
Stölting Service Group
-
19. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
20. fr
BOUHANNI Rayane
Cofidis, Solutions Crédits
0:30
21. ch
THALMANN Roland
Team Roth
0:34
22. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:35
23. nz
SMITH Dion
One Pro Cycling
0:38
24. fr
CORNU Jeremy
Direct Energie
-
25. fr
THEVENOT Guillaume
Direct Energie
0:42
26. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
0:44
27. fr
PEREIRA Florent
Roubaix Lille Métropole
0:45
28. de
MAGER Christian
Stölting Service Group
0:46
29. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
0:47
30. fr
GOUAULT Pierre
HP BTP - Auber93
0:50
31. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
32. fr
RAIBAUD Jimmy
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:53
33. ch
BAILLIFARD Valentin
Team Roth
0:54
34. de
REUTTER Sven
Stölting Service Group
0:59
35. fr
MALDONADO Anthony
HP BTP - Auber93
1:19
36. at
MüHLBERGER Gregor
Bora-Argon 18
1:23
37. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
4:58
38. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
5:58

Teams Classification

1.
FDJ
06:37:33
2.
Cannondale Pro Cycling Team
0:16
3.
IAM Cycling
0:23
4.
AG2R La Mondiale
0:46
5.
Team Giant - Alpecin
0:56
6.
Direct Energie
1:00
7.
Cofidis, Solutions Crédits
1:03
8.
Bora-Argon 18
1:04
9.
Fortuneo - Vital Concept
1:10
10.
One Pro Cycling
1:25
11.
Roubaix Lille Métropole
1:27
12.
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:39
13.
Stölting Service Group
1:47
14.
Delko Marseille Provence KTM
1:51
15.
Team Roth
1:52
16.
HP BTP - Auber93
2:14