GP Liberty Seguros - Troféu Alpendre

Final Classification

Sunday 13th March (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men


General Classification

1. no
JENSEN August
Team Coop - ØsterHus
07:32:37
2. ca
ROUTLEY Will
Rally Cycling
0:03
3. es
GARCIA DE MATEOS Vicente
Louletano - Hospital de Loulé
0:05
4. fr
MONCORGE Pierre
Team Bliz-Merida
0:07
5. es
ESTEVEZ SALAS Imanol
Euskadi Basque Country - Murias
-
6. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:10
7. pt
CALDEIRA Samuel
W52-FC Porto-Porto Canal
0:11
8. us
WILLIAMS Tyler
Axeon Hagens Berman
0:12
9. es
EZQUERRA MUELA Jesus
Sporting Clube de Portugal/Tavira
0:13
10. es
DE LA FUENTE RASILLA David
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
11. pt
FONTE César
Rádio Popular ONDA Boavista
-
12. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
-
13. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
-
14. no
HAGEN Krister
Team Coop - ØsterHus
-
15. pt
AFONSO Luis
LA Aluminios - Antarte
-
16. pt
BENTA Joäo
Louletano - Hospital de Loulé
-
17. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
18. us
ORONTE Emerson
Rally Cycling
-
19. pt
SANCHO Hugo
LA Aluminios - Antarte
-
20. pt
MESTRE Ricardo
W52-FC Porto-Porto Canal
-

Mountains Classification

1. es
DE LA FUENTE RASILLA David
Sporting Clube de Portugal/Tavira
00:00:00
2. no
JENSEN August
Team Coop - ØsterHus
-
3. es
EZQUERRA MUELA Jesus
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
4. pt
BICO Nuno
Klein Constantia
-
5. es
TXOPERENA Beñat
Euskadi Basque Country - Murias
-
6. no
HAGEN Krister
Team Coop - ØsterHus
-
7. pt
AFONSO Luis
LA Aluminios - Antarte
-
8. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
-
9. no
GJOLBERG Adrian
Team FixIT.no
-

Points Classification

1. es
GARCIA DE MATEOS Vicente
Louletano - Hospital de Loulé
00:00:00
2. no
JENSEN August
Team Coop - ØsterHus
-
3. fr
MONCORGE Pierre
Team Bliz-Merida
-
4. ca
ROUTLEY Will
Rally Cycling
-
5. pt
CALDEIRA Samuel
W52-FC Porto-Porto Canal
-
6. es
EZQUERRA MUELA Jesus
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
7. es
ESTEVEZ SALAS Imanol
Euskadi Basque Country - Murias
-
8. pt
SILVA Rafael
Efapel
-
9. es
DE LA FUENTE RASILLA David
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
10. no
OLSEN Andreas
Team Coop - ØsterHus
-
11. pt
FONTE César
Rádio Popular ONDA Boavista
-
12. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
13. pt
MENDONÇA Luis
-
14. es
TXOPERENA Beñat
Euskadi Basque Country - Murias
-
15. us
WILLIAMS Tyler
Axeon Hagens Berman
-
16. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
-

Youth Classification

1. es
ESTEVEZ SALAS Imanol
Euskadi Basque Country - Murias
07:32:44
2. us
WILLIAMS Tyler
Axeon Hagens Berman
0:05
3. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
0:06
4. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
-
5. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
6. es
ETXEBERRIA Víctor
Rádio Popular ONDA Boavista
-
7. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
0:26
8. fr
CAVAGNA Rémi
Klein Constantia
0:33
9. pt
FERREIRA Tiago
0:35
10. us
BARTA William
Axeon Hagens Berman
0:42
11. us
DANIEL Gregory
Axeon Hagens Berman
1:36
12. es
LIZARRALDE Eneko
Euskadi Basque Country - Murias
5:53
13. be
MOLLY Kenny
Klein Constantia
-
14. pt
BICO Nuno
Klein Constantia
9:35
15. pt
GOMES Luis
16:14
16. lv
GAVARS Eriks Toms
Rietumu - Delfin
16:18
17. pt
RODRIGUES Joao
W52-FC Porto-Porto Canal
-
18. ie
DUNBAR Edward
Axeon Hagens Berman
-
19. pt
OLIVEIRA Rui
16:26
20. us
JOYCE Colin
Axeon Hagens Berman
18:26

Teams Classification

No results available.