Go to:  Stage 1 

GP Liberty Seguros - Troféu Alpendre

Stage 1

: Vila Nova de Cacela > Vila Nova de Cacela

Saturday 12th March (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 154km


Stage Result

1. no
JENSEN August
Team Coop - ØsterHus
03:00:33
2. fr
MONCORGE Pierre
Team Bliz-Merida
-
3. es
GARCIA DE MATEOS Vicente
Louletano - Hospital de Loulé
-
4. pt
CALDEIRA Samuel
W52-FC Porto-Porto Canal
-
5. es
EZQUERRA MUELA Jesus
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
6. no
OLSEN Andreas
Team Coop - ØsterHus
-
7. pt
SILVA Rafael
Efapel
-
8. es
DE LA FUENTE RASILLA David
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
9. pt
MENDONÇA Luis
-
10. pt
MESTRE Daniel
Efapel
-
11. pt
GUERREIRO Ruben
Axeon Hagens Berman
-
12. pt
SANCHO Bruno
-
13. us
WILLIAMS Tyler
Axeon Hagens Berman
-
14. pt
MARTINGIL Cesar
-
15. pt
FONTE César
Rádio Popular ONDA Boavista
-
16. pt
FREITAS Daniel
W52-FC Porto-Porto Canal
-
17. es
LIZARRALDE Eneko
Euskadi Basque Country - Murias
-
18. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
-
19. no
LUNDER TEFRE Nikolai
Team Bliz-Merida
-
20. no
AUSTEVOLL Ole Andre
Team Coop - ØsterHus
-

General Classification

1. no
JENSEN August
Team Coop - ØsterHus
03:00:23
2. fr
MONCORGE Pierre
Team Bliz-Merida
0:04
3. pt
SILVA Rafael
Efapel
-
4. pt
MESTRE Daniel
Efapel
0:05
5. es
GARCIA DE MATEOS Vicente
Louletano - Hospital de Loulé
0:06
6. pt
GUERREIRO Ruben
Axeon Hagens Berman
0:07
7. pt
CALDEIRA Samuel
W52-FC Porto-Porto Canal
0:08
8. pt
MENDONÇA Luis
0:09
9. pt
FERNANDES Luis
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
10. es
EZQUERRA MUELA Jesus
Sporting Clube de Portugal/Tavira
0:10
11. no
OLSEN Andreas
Team Coop - ØsterHus
-
12. es
DE LA FUENTE RASILLA David
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
13. pt
SANCHO Bruno
-
14. us
WILLIAMS Tyler
Axeon Hagens Berman
-
15. pt
MARTINGIL Cesar
-
16. pt
FONTE César
Rádio Popular ONDA Boavista
-
17. pt
FREITAS Daniel
W52-FC Porto-Porto Canal
-
18. es
LIZARRALDE Eneko
Euskadi Basque Country - Murias
-
19. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
-
20. no
LUNDER TEFRE Nikolai
Team Bliz-Merida
-

Mountains Classification

1. es
DE LA FUENTE RASILLA David
Sporting Clube de Portugal/Tavira
00:00:00
2. no
JENSEN August
Team Coop - ØsterHus
-
3. pt
GUERREIRO Ruben
Axeon Hagens Berman
-
4. es
EZQUERRA MUELA Jesus
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
5. no
GJOLBERG Adrian
Team FixIT.no
-
6. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
-

Points Classification

1. no
JENSEN August
Team Coop - ØsterHus
00:00:00
2. fr
MONCORGE Pierre
Team Bliz-Merida
-
3. es
GARCIA DE MATEOS Vicente
Louletano - Hospital de Loulé
-
4. pt
CALDEIRA Samuel
W52-FC Porto-Porto Canal
-
5. pt
SILVA Rafael
Efapel
-
6. es
EZQUERRA MUELA Jesus
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
7. no
OLSEN Andreas
Team Coop - ØsterHus
-
8. pt
MESTRE Daniel
Efapel
-
9. es
DE LA FUENTE RASILLA David
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
10. pt
GUERREIRO Ruben
Axeon Hagens Berman
-
11. pt
MENDONÇA Luis
-
12. pt
FERNANDES Luis
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-

Youth Classification

1. pt
GUERREIRO Ruben
Axeon Hagens Berman
03:00:30
2. no
OLSEN Andreas
Team Coop - ØsterHus
0:03
3. us
WILLIAMS Tyler
Axeon Hagens Berman
-
4. pt
MARTINGIL Cesar
-
5. es
LIZARRALDE Eneko
Euskadi Basque Country - Murias
-
6. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
-
7. no
LUNDER TEFRE Nikolai
Team Bliz-Merida
-
8. no
AUSTEVOLL Ole Andre
Team Coop - ØsterHus
-
9. pt
GOMES Luis
-
10. lv
GAVARS Eriks Toms
Rietumu - Delfin
-
11. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
-
12. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
-
13. fr
CAVAGNA Rémi
Klein Constantia
-
14. es
ESTEVEZ SALAS Imanol
Euskadi Basque Country - Murias
-
15. pt
CARVALHO Rui
-
16. pt
SANTOS Joao
-
17. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
-
18. pt
BARBIO António
Efapel
-
19. pt
RODRIGUES Joao
W52-FC Porto-Porto Canal
-
20. pt
RIBEIRO David
-

Teams Classification

1.
Team Coop - ØsterHus
09:01:39
2.
Axeon Hagens Berman
-
3.
W52-FC Porto-Porto Canal
-
4.
Efapel
-
5.
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
6.
Klein Constantia
-
7.
Liberty Seguros/carglass
-
8.
Euskadi Basque Country - Murias
-
9.
LA Aluminios - Antarte
-
10.
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
11.
Rádio Popular ONDA Boavista
-
12.
Rally Cycling
-
13.
Team Bliz-Merida
5:26
14.
Anicolor
8:42
15.
Team FixIT.no
-
16.
Rietumu - Delfin
9:09
17.
Louletano - Hospital de Loulé
-
18.
Goldwin/Team José Maranicolau
18:18
19.
Sicasal/constantinos/udo
-
20.
Moreira Congelados/feira/bicicletas Andrade
23:37
21.
Zappis
27:27
22.
Acdc Trofa
1:02:27