Strade Bianche

: Siena > Siena

Saturday 5th March (2016)

Classification: 1.HC

Category: Int. Men

Distance: 176km

1. ch
CANCELLARA Fabian
Trek - Segafredo
04:39:35
2. cz
STYBAR Zdenek
Etixx - Quick Step
-
3. it
BRAMBILLA Gianluca
Etixx - Quick Step
0:04
4. sk
SAGAN Peter
Tinkoff
0:13
5. cz
VAKOC Petr
Etixx - Quick Step
0:34
6. be
VAN AVERMAET Greg
BMC Racing Team
0:37
7. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
0:41
8. be
BENOOT Tiesj
Lotto Soudal
-
9. no
NORDHAUG Lars Petter
Team Sky
-
10. es
VALVERDE Alejandro
Movistar Team
0:50
11. dk
FUGLSANG Jakob
Astana Pro Team
0:52
12. us
BOOKWALTER Brent
BMC Racing Team
1:53
13. au
MCCARTHY Jay
Tinkoff
2:02
14. it
OSS Daniel
BMC Racing Team
-
15. it
NIBALI Vincenzo
Astana Pro Team
-
16. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
2:22
17. lu
JUNGELS Bob
Etixx - Quick Step
2:24
18. it
MOSCON Gianni
Team Sky
2:25
19. it
TRENTIN Matteo
Etixx - Quick Step
-
20. pl
KWIATKOWSKI Michal
Team Sky
-
21. ua
GRIVKO Andrei
Astana Pro Team
2:26
22. nl
GESINK Robert
Team LottoNL - Jumbo
-
23. si
BOLE Grega
Nippo - Vini Fantini
2:41
24. it
REBELLIN Davide
CCC Sprandi Polkowice
5:15
25. pl
MARCZYNSKI Tomasz
Lotto Soudal
-
26. be
STUYVEN Jasper
Trek - Segafredo
5:18
27. be
VERMOTE Julien
Etixx - Quick Step
-
28. be
DE CLERCQ Bart
Lotto Soudal
5:25
29. be
BAKELANTS Jan
AG2R La Mondiale
5:27
30. it
BUSATO Matteo
Southeast - Venezuela
5:30
31. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
-
32. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF
5:35
33. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
5:37
34. it
BOARO Manuele
Tinkoff
5:45
35. be
KEUKELEIRE Jens
Orica GreenEDGE
5:48
36. lv
SMUKULIS Gatis
Astana Pro Team
7:55
37. kz
KOZHATAYEV Bakhtiyar
Astana Pro Team
-
38. be
MONFORT Maxime
Lotto Soudal
-
39. it
VIGANO Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
-
40. pl
GOLAS Michal
Team Sky
-
41. it
PONZI Simone
CCC Sprandi Polkowice
8:01
42. cr
AMADOR Andrey
Movistar Team
12:18
43. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
12:58
44. pl
BODNAR Maciej
Tinkoff
13:00
45. be
ROELANDTS Jurgen
Lotto Soudal
13:01
46. it
DE MARCHI Alessandro
BMC Racing Team
-
47. it
CARUSO Damiano
BMC Racing Team
16:02
48. nl
LIGTHART Pim
Lotto Soudal
-
49. nl
LINDEMAN Bert-Jan
Team LottoNL - Jumbo
16:04
50. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
-
51. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
-
52. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
-
53. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
-
54. it
BENNATI Daniele
Tinkoff
-
55. de
SüTTERLIN Jasha
Movistar Team
19:43
56. ca
HOULE Hugo
AG2R La Mondiale
21:20
57. nl
ROOSEN Timo
Team LottoNL - Jumbo
-
58. fr
BONNAFOND Guillaume
AG2R La Mondiale
-
59. us
REIJNEN Kiel
Trek - Segafredo
-
60. au
HAIG Jack
Orica GreenEDGE
-
61. pl
MROZEK Marcin
CCC Sprandi Polkowice
21:23
62. nz
SERGENT Jesse
AG2R La Mondiale
-
63. it
POZZATO Filippo
Southeast - Venezuela
24:15
64. pl
NIEMIEC Przemyslaw
Lampre - Merida
-
65. fr
PLANET Charles
Team Novo Nordisk
-
66. it
SELVAGGI Mirko
Androni Giocattoli - Sidermec
-
67. it
DALL'ANTONIA Tiziano
Androni Giocattoli - Sidermec
-
68. it
ZURLO Federico
Lampre - Merida
-
69. nl
VERSCHOOR Martijn
Team Novo Nordisk
-
70. it
CAPECCHI Eros
Astana Pro Team
-
71. be
VAN ASBROECK Tom
Team LottoNL - Jumbo
-
72. nl
TEUNISSEN Mike
Team LottoNL - Jumbo
-
73. co
MARTINEZ Daniel Felipe
Southeast - Venezuela
-
74. si
ROGLIč Primož
Team LottoNL - Jumbo
-
75. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
-
76. us
PHINNEY Taylor
BMC Racing Team
-
77. de
MARTIN Tony
Etixx - Quick Step
-
78. de
KNEES Christian
Team Sky
-
79. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
80. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
81. it
GATTO Oscar
Tinkoff
-
82. it
TONELLI Alessandro
Bardiani - CSF
30:37
83. it
CECCHINEL Giorgio
Androni Giocattoli - Sidermec
-
84. it
COLEDAN Marco
Trek - Segafredo
30:40
85. al
ZHUPA Eugert
Southeast - Venezuela
31:43
DNF. it
TROSINO Mirko
Southeast - Venezuela
-
DNF. it
TEDESCHI Mirko
Southeast - Venezuela
-
DNF. es
SANZ Enrique
Southeast - Venezuela
-
DNF. it
BELLETTI Manuel
Southeast - Venezuela
-
DNF. ca
MEIER Christian
Orica GreenEDGE
-
DNF. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Orica GreenEDGE
-
DNF. au
HOWSON Damien
Orica GreenEDGE
-
DNF. au
EDMONDSON Alexander
Orica GreenEDGE
-
DNF. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
-
DNF. it
NIBALI Antonio
Nippo - Vini Fantini
-
DNF. it
FILOSI Iuri
Nippo - Vini Fantini
-
DNF. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
-
DNF. it
CUNEGO Damiano
Nippo - Vini Fantini
-
DNF. it
BATTAGLIN Enrico
Team LottoNL - Jumbo
-
DNF. nl
LEEZER Tom
Team LottoNL - Jumbo
-
DNF. be
DE MESMAEKER Kevin
Team Novo Nordisk
-
DNF. fr
BERNARD Julien
Trek - Segafredo
-
DNF. es
IRIZAR ARANBURU Markel
Trek - Segafredo
-
DNF. be
DEVOLDER Stijn
Trek - Segafredo
-
DNF. ru
TRUSOV Nikolay
Tinkoff
-
DNF. gb
BLYTHE Adam
Tinkoff
-
DNF. gb
KENNAUGH Peter
Team Sky
-
DNF. gb
FENN Andrew
Team Sky
-
DNF. ie
CLANCY Stephen
Team Novo Nordisk
-
DNF. es
MEGIAS LEAL Javier
Team Novo Nordisk
-
DNF. es
LOZANO RIBA David
Team Novo Nordisk
-
DNF. nl
KAMSTRA Brian
Team Novo Nordisk
-
DNF. fi
HENTTALA Joonas
Team Novo Nordisk
-
DNF. ua
POPOVYCH Yaroslav
Trek - Segafredo
-
DNF. it
BISOLTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
-
DNF. it
STERBINI Luca
Bardiani - CSF
-
DNF. it
ROTA Lorenzo
Bardiani - CSF
-
DNF. it
PIRAZZI Stefano
Bardiani - CSF
-
DNF. it
BOEM Nicola
Bardiani - CSF
-
DNF. it
BARBIN Enrico
Bardiani - CSF
-
DNF. it
ANDREETTA Simone
Bardiani - CSF
-
DNF. it
SCARPONI Michele
Astana Pro Team
-
DNF. it
AGNOLI Valerio
Astana Pro Team
-
DNF. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
-
DNF. it
RATTO Daniele
Androni Giocattoli - Sidermec
-
DNF. it
MONTAGUTI Matteo
AG2R La Mondiale
-
DNF. fr
DUPONT Hubert
AG2R La Mondiale
-
DNF. it
QUINZIATO Manuel
BMC Racing Team
-
DNF. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
CCC Sprandi Polkowice
-
DNF. at
GROSSCHARTNER Felix
CCC Sprandi Polkowice
-
DNF. es
VENTOSO Francisco
Movistar Team
-
DNF. es
SOLER Marc
Movistar Team
-
DNF. es
ARCAS Jorge
Movistar Team
-
DNF. es
VALLS FERRI Rafael
Lotto Soudal
-
DNF. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
-
DNF. cn
XU Gang
Lampre - Merida
-
DNF. it
MORI Manuele
Lampre - Merida
-
DNF. it
MODOLO Sacha
Lampre - Merida
-
DNF. it
FERRARI Roberto
Lampre - Merida
-
DNF. it
CATTANEO Mattia
Lampre - Merida
-
DNF. pl
PATERSKI Maciej
CCC Sprandi Polkowice
-
DNF. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
-
DNF. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
-