Vuelta Ciclista del Uruguay

Stage 3a (TTT)

: Canelonos > Santa Lucia

Sunday 20th March (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 11.4km


Stage Result

1.
Schneck Alas Rojas
00:12:06
1. uy
ARACHICHU Nicolas
Schneck Alas Rojas
00:12:06
1. uy
AGUILAR FIGUEIRAS Hector
Schneck Alas Rojas
00:12:06
1. uy
BRAVO Jorge Raúl
Schneck Alas Rojas
00:12:06
1. uy
PIAS TORRES Nestor
Schneck Alas Rojas
00:12:06
1. uy
MASCARANAS Richard
Schneck Alas Rojas
00:12:06
1. uy
CABRERA Carlos
Schneck Alas Rojas
00:12:06
2.
Sindicato Empleados Públicos of San Juan
00:12:11
2. ar
ROSAS Laureano
Sindicato Empleados Públicos of San Juan
-
2. ar
PEREYRA Elias
Sindicato Empleados Públicos of San Juan
-
2. ar
MULLER Mauricio
Sindicato Empleados Públicos of San Juan
-
2. ru
SARTASSOV Andrey
Sindicato Empleados Públicos of San Juan
-
2. ar
DIAZ Dario
Sindicato Empleados Públicos of San Juan
-
2. ar
GASTON Javier
Sindicato Empleados Públicos of San Juan
-
3.
San Francisco Saude
00:12:41
3. br
OLIVEIRA Jeovane
San Francisco Saude
-
3. br
KNAPP Mauricio
San Francisco Saude
-
3. br
NARDIN Thiago
San Francisco Saude
-
3. br
BIDO ARDUÍNO Giovane
San Francisco Saude
-
3. br
DO NACIMENTO Rodrigo
San Francisco Saude
-
3. br
GOMEZ Luis Fernando
San Francisco Saude
-
4.
Dataro
00:12:43
4. uy
CABRERA GONZALEZ Ramiro
Dataro
-
4. br
EGIDIO DA ROSA Cristian
Dataro
-
4. br
ROUX Aquila
Dataro
-
4. br
OLIVEIRA Thiago
Dataro
-
4. br
HENRIQUE Leonardo
Dataro
-
4. br
HENRIQUE Raphael
Dataro
-
5.
Cerro Largo
-
5. uy
PINTOS Pablo
Cerro Largo
-
5. uy
FERNANDEZ Geovane
Cerro Largo
-
5. uy
MIRAGLIA Jose
Cerro Largo
-
5. uy
PRESA Alan Matias
Cerro Largo
-
5. uy
CASTRO Bilker
Cerro Largo
-
5. uy
GONZALEZ Diego
Cerro Largo
-
6.
Estudiantes El Colla
00:12:46
6. uy
NUñEZ Sixto
Estudiantes El Colla
-
6. uy
DUARTE Gregory
Estudiantes El Colla
-
6. uy
TAGLIABUE Gonzalo
Estudiantes El Colla
-
6. uy
ANCHIERI Pablo
Estudiantes El Colla
-
6. uy
VANOLI Santiago
Estudiantes El Colla
-
6. uy
ANSOLABEHERE Joaquín
Estudiantes El Colla
-
7.
Avai
00:12:58
7. br
VEIGA DE GOES Gilberto
Avai
-
7. br
LUIS REZENDE Edson
Avai
-
7. ar
MEDICI Matias
Avai
-
7. br
PEREIRA PINI Eduardo
Avai
-
7. br
FERAZAO Geovani
Avai
-
7. br
DE ASSIS Everson
Avai
-
8.
Start - Vaxes Cycling Team
00:13:13
8. cu
MOJICA José
Start - Vaxes Cycling Team
-
8. pl
TOMASIAK Konrad
Start - Vaxes Cycling Team
-
8. mx
CORELLA Rene
Start - Vaxes Cycling Team
-
8. cl
MANSILLA Cristopher
Start - Vaxes Cycling Team
-
8. be
VAN AKEN Matthias
Start - Vaxes Cycling Team
-
8. us
WEAVER Rolly
Start - Vaxes Cycling Team
-
9.
Los Matanceros
00:13:17
9. ar
PAGANI Federico
Los Matanceros
-
9. ar
TOLOSA Sebastián José
Los Matanceros
-
9. ar
SIVORI Ariel
Los Matanceros
-
9. ar
ESPíNDOLA Santiago Alejandro
Los Matanceros
-
9. ar
SIVORI Alan Fernan
Los Matanceros
-
9. ar
BURGOIS Leo
Los Matanceros
-
10.
San Antonio De Florida
00:13:19
10. uy
MENDEZ Fernando
San Antonio De Florida
-
10. uy
MALDONADO Ignacio
San Antonio De Florida
-
10. uy
MALDONADO Anderson
San Antonio De Florida
-
10. uy
GONZALEZ Walter
San Antonio De Florida
-
10. uy
MONROY Pedro
San Antonio De Florida
-
10. uy
CHIAZZARO Agustin Vidal
San Antonio De Florida
-
11.
C A Progreso
00:13:23
11. uy
PEREZ Matias
C A Progreso
-
11. uy
TRONCOSO Pablo
C A Progreso
-
11. uy
SANCHEZ Juan
C A Progreso
-
11. uy
CAORSI Juan
C A Progreso
-
11. uy
COZZI Ignacio
C A Progreso
-
12.
Audax De Flores
00:13:26
12. uy
ASCONEGUY Jose
Audax De Flores
-
12. uy
MIRANDA Alberto
Audax De Flores
-
12. uy
CALLORDA Cristian
Audax De Flores
-
12. uy
ISLAS Lucas
Audax De Flores
-
13.
Club Ciclista Fenix
00:13:32
13. uy
MOREIRA Federico
Club Ciclista Fenix
-
13. uy
DE FINO SILVEIRO Mariano
Club Ciclista Fenix
-
13. uy
MOREIRA Mauricio
Club Ciclista Fenix
-
13. uy
MEMOLI Victor
Club Ciclista Fenix
-
13. uy
BARBOZA Rodrigo
Club Ciclista Fenix
-
13. uy
MARTINEZ Luiz
Club Ciclista Fenix
-
14.
C C Arcoiris
00:13:54
14. uy
SASSO Andres Raul
C C Arcoiris
-
14. uy
LARRAMA Cristian
C C Arcoiris
-
14. uy
RAMIREZ Juan
C C Arcoiris
-
14. uy
AVEIRO Nicolas
C C Arcoiris
-
14. uy
VIERA Daniel
C C Arcoiris
-
15.
C C Amanecer
00:14:07
15. uy
GUEDES Ricardo
C C Amanecer
-
15. uy
CASTEX Federico
C C Amanecer
-
15. uy
MOREIRA Gonzalo
C C Amanecer
-
15. uy
RIVERO Andres
C C Amanecer
-
16.
Centenario De Fray B
00:14:19
16. uy
SILVA Walter
Centenario De Fray B
-
16. uy
RODRIGUEZ Jorge
Centenario De Fray B
-
16. uy
FERNANDEZ Andres
Centenario De Fray B
-
16. uy
GOMEZ Matias
Centenario De Fray B
-
16. uy
GALIAS Matias
Centenario De Fray B
-
17.
C C Carmelo
00:14:37
17. uy
GUTIERREZ Alexander
C C Carmelo
-
17. uy
GUTIERREZ Cristhian
C C Carmelo
-
17. ar
VIOLLLAZ Antonio
C C Carmelo
-
17. uy
VICCICONDE Kevin
C C Carmelo
-
18.
Ciudad De La Paz
00:14:54
18. uy
CORUJO Cristian
Ciudad De La Paz
-
18. uy
SILVA Daniel
Ciudad De La Paz
-
18. uy
RODRIGUEZ Sandro
Ciudad De La Paz
-
18. uy
FERREIRA Jorge
Ciudad De La Paz
-
19.
Penarol De Colonia
00:15:00
19. uy
CRUZ Mauricio
Penarol De Colonia
-
19. uy
CABRERA Cesar
Penarol De Colonia
-
19. uy
UMPIERREZ Emiliano
Penarol De Colonia
-
19. uy
SANTA CRUZ Bruno
Penarol De Colonia
-
20.
Danubio
00:15:08
20. uy
MAIDANA Leonardo
Danubio
-
20. uy
DE LEON Fabricio
Danubio
-
20. uy
MENDIVERRY Mariano
Danubio
-
20. uy
CHEVALLIER Hugo
Danubio
-
21.
Artigas De San Ramon
00:15:11
21. uy
CACHES Marcos
Artigas De San Ramon
-
21. uy
CAMARANO Joaquin
Artigas De San Ramon
-
21. uy
CAMMARANO Santiago
Artigas De San Ramon
-
21. uy
BARES Nestor
Artigas De San Ramon
-
22.
Cc Maronas
00:15:30
22. uy
BETANCOURT Diego
Cc Maronas
-
22. uy
SOSA Cristian
Cc Maronas
-
22. uy
TORRES Gabriel
Cc Maronas
-
22. uy
DA ROSA Henry
Cc Maronas
-
23.
F C De Rocha
00:15:34
23. uy
TECHERA Jairo
F C De Rocha
-
23. uy
ARAUJO Oscar
F C De Rocha
-
24.
Penarol De Maldonado
00:15:38
24. uy
OLIVERA Eduardo
Penarol De Maldonado
-
24. uy
MENDEZ Angel
Penarol De Maldonado
-
24. uy
CASTAÑO Juan
Penarol De Maldonado
-
25.
Estudion De Minas
00:15:50
25. uy
PRIORE Gerardo
Estudion De Minas
-
25. uy
FARIñA Marcela
Estudion De Minas
-
25. uy
GIMENEZ Sebastian
Estudion De Minas
-
25. uy
MANCUELLO Brian
Estudion De Minas
-
26.
Santa Lucia
00:15:57
26. gt
HERNÁNDEZ Pablo
Santa Lucia
-
26. uy
SCARFFONI Sergio
Santa Lucia
-
26. uy
PRESA Julio
Santa Lucia
-
26. uy
HERNANDEZ Juan
Santa Lucia
-
OTL. uy
RODRIGUEZ Washington
Cc Maronas
00:15:30

General Classification

1. uy
AGUILAR FIGUEIRAS Hector
Schneck Alas Rojas
05:50:52
2. uy
MASCARANAS Richard
Schneck Alas Rojas
0:04
3. uy
PIAS TORRES Nestor
Schneck Alas Rojas
0:14
4. ar
ROSAS Laureano
Sindicato Empleados Públicos of San Juan
0:15
5. ar
MULLER Mauricio
Sindicato Empleados Públicos of San Juan
0:26
6. ar
DIAZ Dario
Sindicato Empleados Públicos of San Juan
0:37
7. uy
PRESA Alan Matias
Cerro Largo
0:39
8. uy
CABRERA GONZALEZ Ramiro
Dataro
0:51
9. br
DO NACIMENTO Rodrigo
San Francisco Saude
1:01
10. uy
NUñEZ Sixto
Estudiantes El Colla
1:06
11. ar
MEDICI Matias
Avai
1:18
12. uy
MALDONADO Ignacio
San Antonio De Florida
1:27
13. uy
ARACHICHU Nicolas
Schneck Alas Rojas
2:59
14. uy
BRAVO Jorge Raúl
Schneck Alas Rojas
3:11
15. ar
GASTON Javier
Sindicato Empleados Públicos of San Juan
3:16
16. ru
SARTASSOV Andrey
Sindicato Empleados Públicos of San Juan
-
17. ar
PEREYRA Elias
Sindicato Empleados Públicos of San Juan
-
18. br
NARDIN Thiago
San Francisco Saude
3:34
19. uy
CASTRO Bilker
Cerro Largo
3:36
20. uy
ANSOLABEHERE Joaquín
Estudiantes El Colla
3:39

Mountains Classification

1. ar
TOLOSA Sebastián José
Los Matanceros
00:00:00
2. uy
NUñEZ Sixto
Estudiantes El Colla
-
3. ar
SIVORI Ariel
Los Matanceros
-
4. br
DO NACIMENTO Rodrigo
San Francisco Saude
-
5. uy
SILVA Walter
Centenario De Fray B
-
6. uy
AGUILAR FIGUEIRAS Hector
Schneck Alas Rojas
-
7. mx
CORELLA Rene
Start - Vaxes Cycling Team
-
8. uy
CACHES Marcos
Artigas De San Ramon
-

Points Classification

1. uy
AGUILAR FIGUEIRAS Hector
Schneck Alas Rojas
00:00:00
2. uy
PRESA Alan Matias
Cerro Largo
-
3. uy
MASCARANAS Richard
Schneck Alas Rojas
-
4. ar
ROSAS Laureano
Sindicato Empleados Públicos of San Juan
-
5. uy
MALDONADO Ignacio
San Antonio De Florida
-
6. uy
CASTRO Bilker
Cerro Largo
-
7. uy
PIAS TORRES Nestor
Schneck Alas Rojas
-
8. uy
TECHERA Jairo
F C De Rocha
-
9. uy
CABRERA GONZALEZ Ramiro
Dataro
-
10. us
WEAVER Rolly
Start - Vaxes Cycling Team
-
11. uy
NUñEZ Sixto
Estudiantes El Colla
-
12. br
NARDIN Thiago
San Francisco Saude
-
13. ar
MEDICI Matias
Avai
-
14. uy
ARACHICHU Nicolas
Schneck Alas Rojas
-
15. br
DO NACIMENTO Rodrigo
San Francisco Saude
-

Youth Classification

1. br
GOMEZ Luis Fernando
San Francisco Saude
05:54:38
2. uy
MALDONADO Anderson
San Antonio De Florida
0:26
3. uy
TRONCOSO Pablo
C A Progreso
0:30
4. ar
BURGOIS Leo
Los Matanceros
0:36
5. ar
SIVORI Alan Fernan
Los Matanceros
0:37
6. uy
GUTIERREZ Alexander
C C Carmelo
1:56
7. br
HENRIQUE Leonardo
Dataro
2:36
8. br
HENRIQUE Raphael
Dataro
5:46
9. ar
ESPíNDOLA Santiago Alejandro
Los Matanceros
6:59
10. uy
ASCONEGUY Jose
Audax De Flores
7:01
11. uy
AVEIRO Nicolas
C C Arcoiris
7:41
12. uy
GUTIERREZ Cristhian
C C Carmelo
8:24
13. br
ROUX Aquila
Dataro
8:33
14. uy
GONZALEZ Walter
San Antonio De Florida
9:04
15. br
BIDO ARDUÍNO Giovane
San Francisco Saude
9:08
16. uy
CHIAZZARO Agustin Vidal
San Antonio De Florida
10:22
17. uy
VIERA Daniel
C C Arcoiris
11:33
18. uy
RIVERO Andres
C C Amanecer
11:46
19. uy
RODRIGUEZ Sandro
Ciudad De La Paz
12:50
20. uy
CRUZ Mauricio
Penarol De Colonia
15:18

Teams Classification

1.
Schneck Alas Rojas
17:09:06
2.
Sindicato Empleados Públicos of San Juan
0:30
3.
Cerro Largo
6:19
4.
San Francisco Saude
6:24
5.
Estudiantes El Colla
-
6.
Dataro
6:31
7.
San Antonio De Florida
6:43
8.
Start - Vaxes Cycling Team
9:29
9.
C A Progreso
9:51
10.
Los Matanceros
9:52
11.
Club Ciclista Fenix
10:17
12.
Avai
13:18
13.
C C Arcoiris
17:07
14.
C C Amanecer
23:43
15.
Centenario De Fray B
23:57
16.
C C Carmelo
28:10
17.
Danubio
32:27
18.
Ciudad De La Paz
37:28
19.
Penarol De Colonia
37:55
20.
Artigas De San Ramon
39:14
21.
Estudion De Minas
39:45
22.
Audax De Flores
45:35
23.
Cc Maronas
55:04
24.
Santa Lucia
55:53
25.
Penarol De Maldonado
56:39