Vuelta Ciclista del Uruguay

Stage 8

: Melo > Treinta y Tres

Friday 25th March (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 107.1km


Stage Result

1. ar
ROSAS Laureano
Sindicato Empleados Públicos of San Juan
01:48:17
2. ar
SIVORI Ariel
Los Matanceros
-
3. uy
CASTRO Bilker
Cerro Largo
-
4. br
DE ASSIS Everson
Avai
-
5. uy
AGUILAR FIGUEIRAS Hector
Schneck Alas Rojas
-
6. uy
PIAS TORRES Nestor
Schneck Alas Rojas
-
7. uy
NUñEZ Sixto
Estudiantes El Colla
-
8. ar
MULLER Mauricio
Sindicato Empleados Públicos of San Juan
-
9. uy
MOREIRA Federico
Club Ciclista Fenix
-
10. us
WEAVER Rolly
Start - Vaxes Cycling Team
-
11. br
KNAPP Mauricio
San Francisco Saude
-
12. uy
SANCHEZ Juan
C A Progreso
-
13. uy
PEREZ Matias
C A Progreso
-
14. ar
DIAZ Dario
Sindicato Empleados Públicos of San Juan
-
15. br
EGIDIO DA ROSA Cristian
Dataro
-
16. br
GOMEZ Luis Fernando
San Francisco Saude
-
17. ar
MEDICI Matias
Avai
-
18. cu
MOJICA José
Start - Vaxes Cycling Team
-
19. uy
CABRERA Carlos
Schneck Alas Rojas
-
20. uy
SASSO Andres Raul
C C Arcoiris
-

General Classification

1. uy
PIAS TORRES Nestor
Schneck Alas Rojas
24:13:55
2. ar
ROSAS Laureano
Sindicato Empleados Públicos of San Juan
0:19
3. uy
MASCARANAS Richard
Schneck Alas Rojas
0:31
4. ar
MULLER Mauricio
Sindicato Empleados Públicos of San Juan
1:14
5. ar
MEDICI Matias
Avai
1:20
6. uy
PRESA Alan Matias
Cerro Largo
2:43
7. uy
NUñEZ Sixto
Estudiantes El Colla
3:35
8. uy
CABRERA GONZALEZ Ramiro
Dataro
3:49
9. ar
DIAZ Dario
Sindicato Empleados Públicos of San Juan
3:53
10. uy
AGUILAR FIGUEIRAS Hector
Schneck Alas Rojas
4:07
11. br
EGIDIO DA ROSA Cristian
Dataro
4:21
12. uy
MALDONADO Ignacio
San Antonio De Florida
4:25
13. uy
BRAVO Jorge Raúl
Schneck Alas Rojas
4:35
14. br
DO NACIMENTO Rodrigo
San Francisco Saude
4:36
15. br
DE ASSIS Everson
Avai
6:14
16. ar
SIVORI Ariel
Los Matanceros
7:12
17. uy
MENDEZ Fernando
San Antonio De Florida
7:22
18. uy
PEREZ Matias
C A Progreso
7:32
19. br
GOMEZ Luis Fernando
San Francisco Saude
7:48
20. uy
SASSO Andres Raul
C C Arcoiris
8:04

Mountains Classification

1. ar
TOLOSA Sebastián José
Los Matanceros
00:00:00
2. uy
NUñEZ Sixto
Estudiantes El Colla
-
3. ar
SIVORI Ariel
Los Matanceros
-
4. uy
SILVA Walter
Centenario De Fray B
-
5. uy
MEMOLI Victor
Club Ciclista Fenix
-
6. uy
GONZALEZ Diego
Cerro Largo
-
7. uy
CACHES Marcos
Artigas De San Ramon
-
8. br
OLIVEIRA Jeovane
San Francisco Saude
-
9. ar
ESPíNDOLA Santiago Alejandro
Los Matanceros
-
10. br
KNAPP Mauricio
San Francisco Saude
-
11. uy
PRESA Alan Matias
Cerro Largo
-
12. br
DO NACIMENTO Rodrigo
San Francisco Saude
-
13. uy
ANCHIERI Pablo
Estudiantes El Colla
-
14. uy
AGUILAR FIGUEIRAS Hector
Schneck Alas Rojas
-
15. mx
CORELLA Rene
Start - Vaxes Cycling Team
-
16. ar
SIVORI Alan Fernan
Los Matanceros
-
17. uy
RODRIGUEZ Sandro
Ciudad De La Paz
-

Points Classification

1. uy
AGUILAR FIGUEIRAS Hector
Schneck Alas Rojas
00:00:00
2. ar
ROSAS Laureano
Sindicato Empleados Públicos of San Juan
-
3. uy
PRESA Alan Matias
Cerro Largo
-
4. uy
MASCARANAS Richard
Schneck Alas Rojas
-
5. uy
CASTRO Bilker
Cerro Largo
-
6. br
DE ASSIS Everson
Avai
-
7. uy
MALDONADO Ignacio
San Antonio De Florida
-
8. uy
ARACHICHU Nicolas
Schneck Alas Rojas
-
9. uy
CABRERA GONZALEZ Ramiro
Dataro
-
10. uy
PIAS TORRES Nestor
Schneck Alas Rojas
-
11. ar
SIVORI Ariel
Los Matanceros
-
12. uy
GONZALEZ Diego
Cerro Largo
-
13. uy
DUARTE Gregory
Estudiantes El Colla
-
14. uy
NUñEZ Sixto
Estudiantes El Colla
-
15. pl
TOMASIAK Konrad
Start - Vaxes Cycling Team
-
16. uy
TECHERA Jairo
F C De Rocha
-
17. uy
GUEDES Ricardo
C C Amanecer
-
18. uy
MEMOLI Victor
Club Ciclista Fenix
-
19. br
NARDIN Thiago
San Francisco Saude
-
20. us
WEAVER Rolly
Start - Vaxes Cycling Team
-

Youth Classification

1. br
GOMEZ Luis Fernando
San Francisco Saude
24:21:43
2. uy
TRONCOSO Pablo
C A Progreso
5:57
3. ar
SIVORI Alan Fernan
Los Matanceros
8:22
4. uy
GUTIERREZ Alexander
C C Carmelo
9:14
5. ar
BURGOIS Leo
Los Matanceros
11:11
6. ar
ESPíNDOLA Santiago Alejandro
Los Matanceros
15:48
7. uy
GONZALEZ Walter
San Antonio De Florida
19:03
8. br
HENRIQUE Leonardo
Dataro
19:40
9. uy
GUTIERREZ Cristhian
C C Carmelo
20:31
10. br
BIDO ARDUÍNO Giovane
San Francisco Saude
22:13
11. uy
AVEIRO Nicolas
C C Arcoiris
23:34
12. uy
ASCONEGUY Jose
Audax De Flores
25:26
13. uy
VANOLI Santiago
Estudiantes El Colla
26:12
14. uy
RODRIGUEZ Sandro
Ciudad De La Paz
27:27
15. uy
RIVERO Andres
C C Amanecer
28:48
16. br
ROUX Aquila
Dataro
34:55
17. uy
SANTA CRUZ Bruno
Penarol De Colonia
43:07
18. uy
MANCUELLO Brian
Estudion De Minas
1:01:08
19. uy
CALLORDA Cristian
Audax De Flores
1:06:56
20. uy
SOSA Cristian
Cc Maronas
1:10:37

Teams Classification

1.
Schneck Alas Rojas
72:18:47
2.
Sindicato Empleados Públicos of San Juan
4:28
3.
Cerro Largo
14:39
4.
San Francisco Saude
15:52
5.
Avai
20:22
6.
Club Ciclista Fenix
20:24
7.
C A Progreso
23:47
8.
Estudiantes El Colla
24:00
9.
San Antonio De Florida
25:29
10.
Dataro
25:51
11.
Start - Vaxes Cycling Team
27:24
12.
Los Matanceros
32:56
13.
C C Arcoiris
52:18
15.
Centenario De Fray B
1:01:06
16.
C C Carmelo
1:13:49
17.
Ciudad De La Paz
1:28:12
18.
Danubio
1:28:47
19.
Estudion De Minas
1:41:03
20.
Penarol De Colonia
1:51:18
21.
Artigas De San Ramon
2:06:34
22.
Cc Maronas
2:19:58