Circuit des Ardennes International

Final Classification

Sunday 10th April (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men


General Classification

1. be
PARDINI Olivier
Wallonie - Bruxelles
12:42:33
2. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
0:02
3. no
BORGERSEN Reidar Bohlin
Team Joker
0:05
4. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
0:07
5. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
0:08
6. de
KäMNA Lennard
Stölting Service Group
0:12
7. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
-
8. it
ORRICO Davide
Team Colpack
-
9. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
10. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
11. cz
SCHLEGEL Michal
Klein Constantia
-
12. es
ZABALA Josu
Club Ciclista Urbasa - Caja Rural
-
13. no
HOEM Bjørn Tore
Team Joker
0:18
14. be
DUPONT Timothy
Verandas Willems Cycling Team
0:21
15. be
VEREECKEN Nicolas
An Post - Chain Reaction
0:23
16. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:30
17. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
18. fr
VIMPERE Theo
HP BTP - Auber93
0:31
19. si
FAJT Kristjan
Adria Mobil
0:32
20. be
STASSEN Julien
Wallonie - Bruxelles
-

Mountains Classification

1. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
00:00:00
2. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
3. fr
PLANTUREUX Mickaël
CC Etupes
-
4. fr
VIMPERE Theo
HP BTP - Auber93
-
5. si
FAJT Kristjan
Adria Mobil
-
6. it
MASNADA Fausto
Team Colpack
-
7. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
-
8. nl
RUIJGH Rob
Crelan - Vastgoedservice
-
9. fr
CAVAGNA Rémi
Klein Constantia
-
10. it
ORRICO Davide
Team Colpack
-
11. ee
JAKIN Alo
HP BTP - Auber93
-
12. fr
PEREIRA Florent
Roubaix Lille Métropole
-
13. si
GOLCER Jure
Adria Mobil
-
14. fr
JOURNIAUX Axel
Vendee U Pays De La Loire
-
15. ru
NIKOLAEV Sergey
Gazprom-RusVelo
-
16. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
-
17. no
BORGERSEN Reidar Bohlin
Team Joker
-
18. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
19. au
SCHULTZ Nick
SEG Racing Academy
-
20. gb
MCLAUGHLIN James
Team Felbermayr - Simplon Wels
-

Points Classification

1. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
00:00:00
2. be
DUPONT Timothy
Verandas Willems Cycling Team
-
3. be
VEREECKEN Nicolas
An Post - Chain Reaction
-
4. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
5. ee
JAKIN Alo
HP BTP - Auber93
-
6. fr
CAVAGNA Rémi
Klein Constantia
-
7. be
DRUYTS Gerry
Crelan - Vastgoedservice
-
8. be
PARDINI Olivier
Wallonie - Bruxelles
-
9. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
-
10. no
BORGERSEN Reidar Bohlin
Team Joker
-
11. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
-
12. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
-
13. fr
MAITRE Florian
Vendee U Pays De La Loire
-
14. de
KäMNA Lennard
Stölting Service Group
-
15. it
ORRICO Davide
Team Colpack
-
16. it
MASNADA Fausto
Team Colpack
-
17. fr
PEREIRA Florent
Roubaix Lille Métropole
-
18. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
19. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
20. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-

Youth Classification

1. de
KäMNA Lennard
Stölting Service Group
12:42:45
2. cz
SCHLEGEL Michal
Klein Constantia
-
3. nl
ARIESEN Tim
SEG Racing Academy
0:21
4. au
SCHULTZ Nick
SEG Racing Academy
-
5. er
GEBREIGZABHIER Amanuel
Dimension Data for Qhubeka
-
6. de
SCHACHMANN Maximilian
Klein Constantia
-
7. dk
OLESEN Patrick
Leopard Pro Cycling
-
8. es
AZKARATE Iker
Club Ciclista Urbasa - Caja Rural
-
9. de
BROCKHOFF Jan
Leopard Pro Cycling
1:00
10. pt
BICO Nuno
Klein Constantia
-
11. be
MOLLY Kenny
Klein Constantia
-
12. fr
OURSELIN Paul
Vendee U Pays De La Loire
2:11
13. fr
VINCENT Léo
CC Etupes
2:21
14. de
TENBROCK Jonas
Stölting Service Group
3:46
15. nl
DE JONG Martijn
SEG Racing Academy
4:08
16. es
COBOS Carlos
Club Ciclista Urbasa - Caja Rural
5:30
17. fr
JOURNIAUX Axel
Vendee U Pays De La Loire
7:42
18. fr
CAVAGNA Rémi
Klein Constantia
9:15
19. fr
SEIGLE Romain
CC Etupes
14:10
20. fr
HERBERT Charles
Vendee U Pays De La Loire
14:57

Teams Classification

1.
Wallonie - Bruxelles
38:08:30
2.
HP BTP - Auber93
0:14
3.
Team Felbermayr - Simplon Wels
0:22
4.
Klein Constantia
0:24
5.
Team Colpack
0:34
6.
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:48
7.
Roubaix Lille Métropole
1:29
8.
Club Ciclista Urbasa - Caja Rural
3:13
9.
SEG Racing Academy
4:35
10.
Adria Mobil
7:47
11.
CC Etupes
8:03
12.
Verandas Willems Cycling Team
8:17
13.
Crelan - Vastgoedservice
15:48
14.
Stölting Service Group
15:51
15.
Vendee U Pays De La Loire
18:05
16.
Gazprom-RusVelo
22:33
17.
Leopard Pro Cycling
-
18.
An Post - Chain Reaction
32:23
19.
C C Nogent Sur Oise
33:00
20.
Dimension Data for Qhubeka
50:20
21.
Kolss BDC Team
55:46