Go to:  Stage 1 (TTT) 

Energiewacht Tour Juniors

Stage 1 (TTT)

: Groningen > Groningen

Wednesday 6th April (2016)

Classification: 2.NCup

Category: Int. Juniors Women

Distance: 11.3km


Stage Result

1.
Restore Cycling Mix
00:15:43
1. nl
STOUGJE Delore
Restore Cycling Mix
00:15:43
1. nl
VAN DER HULST Amber
Restore Cycling Mix
00:15:43
1. nl
VAN HAAFTEN Kirstie
Restore Cycling Mix
00:15:43
1. nl
HOFMAN Merel
Restore Cycling Mix
00:15:43
2.
Great Britain
00:15:52
2. gb
DICKINSON Eleanor
Great Britain
-
2. gb
ROBERTS Jessica
Great Britain
-
2. gb
RAYBOULD Rebecca
Great Britain
-
2. gb
DOLAN Lauren
Great Britain
-
3.
Kuota Go Trex
00:15:57
3. nl
DE RUITER Anne
Kuota Go Trex
-
3. nl
VAN DER VOORT Jennifer
Kuota Go Trex
-
3. nl
VAN TEESELING Bente
Kuota Go Trex
-
3. nl
KOOL Charlotte
Kuota Go Trex
-
4.
Switzerland
00:16:13
4. ch
METTRAUX Léna
Switzerland
-
4. ch
SCHNEEBERGER Elea
Switzerland
-
4. ch
ROY Pauline
Switzerland
-
4. ch
MARTI Sarina
Switzerland
-
5.
De Peddelaars - Emmen Mix
00:16:16
5. nl
WEERINK Floor
De Peddelaars - Emmen Mix
-
5. nl
PRUISSCHER Arianna
De Peddelaars - Emmen Mix
-
5. nl
UITERWIJK WINKEL Meike
De Peddelaars - Emmen Mix
-
5. nl
TON Iris
De Peddelaars - Emmen Mix
-
6.
Belgium
-
6. be
BEX Nathalie
Belgium
-
6. be
SELOSSE Noa
Belgium
-
6. be
ROTMAN Lotte
Belgium
-
6. be
MARIEN Lynn
Belgium
-
7.
NwvGroningen Mix
00:16:18
7. nl
NAGENGAST Fleur
NwvGroningen Mix
-
7. nl
WATERREUS Kylie
NwvGroningen Mix
-
7. nl
HUIZING Ingrid
NwvGroningen Mix
-
7. nl
TEN HAVE Rienke
NwvGroningen Mix
-
8.
Great Britain B
00:16:23
8. gb
COLBORNE Henrietta
Great Britain B
-
8. gb
HOLL Jenny
Great Britain B
-
8. gb
CALLANDER Rhona
Great Britain B
-
8. gb
FERGUSON Tara
Great Britain B
-
9.
Germany
00:16:44
9. de
LIPPERT Liane
Germany
-
9. de
OSTLER Lena
Germany
-
9. de
RIFFEL Christa
Germany
-
9. de
BRAUSSE Franziska
Germany
-
10.
Artv De Adelaar Mix
00:16:46
10. nl
DE HEIJ Maaike
Artv De Adelaar Mix
-
10. nl
VERMEER Sanne
Artv De Adelaar Mix
-
10. nl
KROL Pheadra
Artv De Adelaar Mix
-
10. nl
BAX Jennifer
Artv De Adelaar Mix
-
11.
Luxembourg
00:17:00
11. lu
FABER Claire
Luxembourg
-
11. lu
REES Edie Antonia
Luxembourg
-
11. lu
HARSCH Ann-sofie
Luxembourg
-
12.
Zuid Oost Nederland Mix
00:17:01
12. nl
MEISTROK Susanne
Zuid Oost Nederland Mix
-
12. nl
MEISTROK Maaike
Zuid Oost Nederland Mix
-
12. nl
VAN WIJNEN Sarah
Zuid Oost Nederland Mix
-
12. nl
VAN DER KROFT Manon
Zuid Oost Nederland Mix
-
13.
Hrtc Hoorn Mix
00:17:05
13. nl
STEIGENGA Nicole
Hrtc Hoorn Mix
-
13. nl
VAN WARMERDAM Liqianne
Hrtc Hoorn Mix
-
13. nl
LAP Lieke
Hrtc Hoorn Mix
-
14.
Regioteam Zuid Holland Mix
-
14. nl
HUBERT Jitske
Regioteam Zuid Holland Mix
-
14. nl
VAN DE DRAAIJ Lieke
Regioteam Zuid Holland Mix
-
14. nl
WIEBES Lorena
Regioteam Zuid Holland Mix
-
14. nl
BAKS Marissa
Regioteam Zuid Holland Mix
-
15.
Norway
00:17:06
15. no
GÅSKJENN Ingvild
Norway
-
15. no
ANDERSEN Susanne
Norway
-
15. no
MATTER Thea Kristine
Norway
-
15. no
SALMINEN Hanna
Norway
-
16.
Czech Republic
00:17:12
16. cz
NEUMANOVÁ Tereza
Czech Republic
-
16. cz
KOHOUTKOVÁ Katerina
Czech Republic
-
16. cz
KOCLÍROVÁ Adéla
Czech Republic
-
16. cz
TRCKOVÁ Daniela
Czech Republic
-
17.
Wcl Bergklimmers Mix
00:17:13
17. nl
SWINKELS Karlijn
Wcl Bergklimmers Mix
-
17. nl
BOOGAARD Maaike
Wcl Bergklimmers Mix
-
17. nl
ESSELAAR Gemma
Wcl Bergklimmers Mix
-
17. nl
BARTEN Edie
Wcl Bergklimmers Mix
-
18.
Lithuania
00:17:25
18. lt
JOVAISYTE Justina
Lithuania
-
18. lt
JAKUBONYTE Ieva
Lithuania
-
18. lt
RASTAUSKAITE Monika
Lithuania
-
18. lt
STEGVILAITE Regina
Lithuania
-
19.
Rudyco-janatrans
00:17:26
19. be
MINET Cloe
Rudyco-janatrans
-
19. be
GOOSSENAERTS Chloe
Rudyco-janatrans
-
19. be
CLAUS Marjon
Rudyco-janatrans
-
19. be
STRUYF Lize
Rudyco-janatrans
-
20.
Balen Bc
00:17:32
20. be
HEYNS Joyce
Balen Bc
-
20. be
PEETERS Jinse
Balen Bc
-
20. be
JONGERIUS Claudia
Balen Bc
-
20. be
MICHIELSEN-STEVENS Sarah
Balen Bc
-
21.
Ahoy-westland Mix
00:17:54
21. nl
CARMEN ALVARADO Ceylin
Ahoy-westland Mix
-
21. nl
NASVELD Ilse
Ahoy-westland Mix
-
21. nl
WASMUS Nienke
Ahoy-westland Mix
-
21. nl
BEUKERS Leonie
Ahoy-westland Mix
-
22.
Slovenia
00:17:59
22. si
ZAJC Hajdi
Slovenia
-
22. si
KERPAN Katja
Slovenia
-
22. si
BERLAN Ula
Slovenia
-
22. si
ZAVBI KUNAVER Sasa
Slovenia
-
23.
Wales
-
23. gb
TILLETT Emily
Wales
-
23. gb
WILLIAMS Sophie
Wales
-
23. gb
BENNETT Elizabeth
Wales
-
23. gb
HUGHES Gwenno
Wales
-
24.
GRC Jan van Arckel
00:18:12
24. nl
MESKER Larissa
GRC Jan van Arckel
-
24. nl
WETERINGS Ivy
GRC Jan van Arckel
-
24. nl
STADMAN Demi
GRC Jan van Arckel
-
24. nl
HELLEMONS Daimy
GRC Jan van Arckel
-
25.
Girlsteam Sachsen
00:19:15
25. de
LINDNER Francis-sophie
Girlsteam Sachsen
-
25. de
WOLFRAM Vanessa
Girlsteam Sachsen
-
25. de
HOFFMANN Lisa-marie
Girlsteam Sachsen
-
26.
Turkey
00:19:43
26. tr
SEZER Selver
Turkey
-
26. tr
AKAN Irem Ceren
Turkey
-
26. tr
SAHIN Kader
Turkey
-
26. tr
SEZER Fatma
Turkey
-
27.
Meteoor-assen-roden Mix
00:19:45
27. nl
POST Nadine
Meteoor-assen-roden Mix
-
27. nl
TIMMERMANS Ilka
Meteoor-assen-roden Mix
-
27. nl
WALTERS Janine
Meteoor-assen-roden Mix
-
28.
Turkey B
00:22:04
28. tr
CAN Yosemin
Turkey B
-
28. tr
ÜNLÜ Aybike
Turkey B
-
28. tr
GüL Dibra
Turkey B
-

General Classification

1. nl
VAN HAAFTEN Kirstie
Restore Cycling Mix
00:15:13
2. nl
HOFMAN Merel
Restore Cycling Mix
-
3. nl
VAN DER HULST Amber
Restore Cycling Mix
-
4. nl
STOUGJE Delore
Restore Cycling Mix
-
5. gb
DICKINSON Eleanor
Great Britain
0:05
6. gb
ROBERTS Jessica
Great Britain
-
7. gb
DOLAN Lauren
Great Britain
-
8. nl
VAN TEESELING Bente
Kuota Go Trex
0:08
9. nl
DE RUITER Anne
Kuota Go Trex
-
10. nl
KOOL Charlotte
Kuota Go Trex
-
11. nl
VAN DER VOORT Jennifer
Kuota Go Trex
-
12. ch
MARTI Sarina
Switzerland
0:11
13. ch
METTRAUX Léna
Switzerland
-
14. ch
SCHNEEBERGER Elea
Switzerland
-
15. ch
ROY Pauline
Switzerland
-
16. nl
PRUISSCHER Arianna
De Peddelaars - Emmen Mix
0:14
17. nl
UITERWIJK WINKEL Meike
De Peddelaars - Emmen Mix
-
18. nl
TON Iris
De Peddelaars - Emmen Mix
-
19. be
BEX Nathalie
Belgium
0:16
20. be
MARIEN Lynn
Belgium
-

Youth Classification

1. nl
VAN HAAFTEN Kirstie
Restore Cycling Mix
00:15:13
2. nl
VAN DER HULST Amber
Restore Cycling Mix
-
3. gb
ROBERTS Jessica
Great Britain
0:05
4. gb
DOLAN Lauren
Great Britain
-
5. nl
VAN TEESELING Bente
Kuota Go Trex
0:08
6. nl
DE RUITER Anne
Kuota Go Trex
-
7. nl
KOOL Charlotte
Kuota Go Trex
-
8. nl
VAN DER VOORT Jennifer
Kuota Go Trex
-
9. ch
MARTI Sarina
Switzerland
0:11
10. ch
ROY Pauline
Switzerland
-
11. nl
UITERWIJK WINKEL Meike
De Peddelaars - Emmen Mix
0:14
12. nl
TON Iris
De Peddelaars - Emmen Mix
-
13. be
ROTMAN Lotte
Belgium
0:16
14. nl
HUIZING Ingrid
NwvGroningen Mix
0:18
15. gb
CALLANDER Rhona
Great Britain B
0:20
16. gb
HOLL Jenny
Great Britain B
-
17. nl
KROL Pheadra
Artv De Adelaar Mix
0:24
18. lu
HARSCH Ann-sofie
Luxembourg
0:25
19. nl
MEISTROK Susanne
Zuid Oost Nederland Mix
0:26
20. nl
VAN WIJNEN Sarah
Zuid Oost Nederland Mix
-

Teams Classification

1.
Restore Cycling Mix
00:45:39
2.
Great Britain
0:15
3.
Kuota Go Trex
0:24
4.
Switzerland
0:33
5.
De Peddelaars - Emmen Mix
0:42
6.
Belgium
0:48
7.
NwvGroningen Mix
0:54
8.
Great Britain B
1:00
9.
Germany
1:06
10.
Artv De Adelaar Mix
1:12
11.
Luxembourg
1:15
12.
Zuid Oost Nederland Mix
1:18
13.
Hrtc Hoorn Mix
1:21
14.
Regioteam Zuid Holland Mix
1:24
15.
Norway
1:27
16.
Czech Republic
1:30
17.
Wcl Bergklimmers Mix
-
18.
Rudyco-janatrans
-
19.
Lithuania
-
20.
Balen Bc
-
21.
Ahoy-westland Mix
-
22.
Slovenia
-
23.
Wales
-
24.
GRC Jan van Arckel
-
25.
Girlsteam Sachsen
-