Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3  Stage 4 

Le Tour de Bretagne Cycliste trophée harmonie Mutuelle

Stage 4

: Plancoet > Lannion

Thursday 28th April (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 163km


Stage Result

1. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
04:04:39
2. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
0:24
3. us
JOYCE Colin
Axeon Hagens Berman
-
4. no
SKAARSETH Anders
Team Joker
-
5. au
HINDLEY Jai
Attaque Team Gusto
-
6. fr
GESBERT Elie
0:28
7. fr
MOUREY Francis
Fortuneo - Vital Concept
-
8. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
-
9. fr
LE ROUX Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:33
10. be
DELTOMBE Kevin
Lotto - Soudal U23
0:35
11. nl
MEIJERS Jeroen
Rabobank Development Team
-
12. ch
LIENHARD Fabian
BMC Development Team
-
13. de
SCHACHMANN Maximilian
Klein Constantia
0:38
14. fr
BONNAMOUR Franck
Fortuneo - Vital Concept
-
15. au
SCHULTZ Nick
SEG Racing Academy
0:39
16. cz
SISR Frantisek
Klein Constantia
-
17. se
ERIKSSON Lucas
Team Tre Berg-Bianchi
-
18. fr
PATOUX Cyrille
-
19. no
RøINåS Fridtjof
Team Sparebanken Sør
-
20. fr
LEBAS Thomas
Bridgestone Anchor Cycling Team
-

General Classification

1. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
16:16:06
2. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
0:08
3. cz
SISR Frantisek
Klein Constantia
0:13
4. ch
LIENHARD Fabian
BMC Development Team
-
5. fr
GESBERT Elie
0:17
6. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
0:23
7. se
ERIKSSON Lucas
Team Tre Berg-Bianchi
-
8. no
FORFANG Ole
Team Joker
0:27
9. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
0:28
10. nl
MEIJERS Jeroen
Rabobank Development Team
0:29
11. us
JOYCE Colin
Axeon Hagens Berman
0:30
12. no
SKAARSETH Anders
Team Joker
0:34
13. au
HINDLEY Jai
Attaque Team Gusto
-
14. fr
MOUREY Francis
Fortuneo - Vital Concept
0:38
15. fr
PATOUX Cyrille
0:39
16. gb
SHAW James
Lotto - Soudal U23
0:43
17. fr
LE ROUX Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
18. no
RøINåS Fridtjof
Team Sparebanken Sør
0:44
19. us
BENNETT Sean
An Post - Chain Reaction
-
20. be
DELTOMBE Kevin
Lotto - Soudal U23
0:45

Mountains Classification

1. no
HAGEN Carl Fredrik
Team Sparebanken Sør
00:00:00
2. nl
VAN DEN BERG Julius
SEG Racing Academy
-
3. fr
ROSTOLLAN Thomas
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
4. fr
CAVAGNA Rémi
Klein Constantia
-
5. es
BAGüES CALPARSORO Aritz
Euskadi Basque Country - Murias
-
6. us
BENNETT Sean
An Post - Chain Reaction
-
7. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
-
8. gb
SHAW James
Lotto - Soudal U23
-
9. no
STIEN Adrian Aas
Team Joker
-
10. fr
DELAPLACE Cédric
-
11. no
BORGERSEN Reidar Bohlin
Team Joker
-
12. es
GONZáLEZ VELASCO Adrián
Euskadi Basque Country - Murias
-
13. se
LARSEN Richard
Team Tre Berg-Bianchi
-
14. fr
ROUEIL Jules
-
15. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
16. no
EVENSEN Henrik
SEG Racing Academy
-
17. no
HOEM Bjørn Tore
Team Joker
-
18. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
-
19. fr
RAPIN Martin
-
20. us
DANIEL Gregory
Axeon Hagens Berman
-

Points Classification

1. cz
SISR Frantisek
Klein Constantia
00:00:00
2. nl
MEIJERS Jeroen
Rabobank Development Team
-
3. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
4. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
5. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
-
6. no
SKAARSETH Anders
Team Joker
-
7. be
DELTOMBE Kevin
Lotto - Soudal U23
-
8. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
-
9. ch
LIENHARD Fabian
BMC Development Team
-
10. no
DAHL Herman
Team Sparebanken Sør
-
11. fr
GESBERT Elie
-
12. fr
PATOUX Cyrille
-
13. no
STIEN Adrian Aas
Team Joker
-
14. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
-
15. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
-
16. be
WOUTERS Enzo
Lotto - Soudal U23
-
17. se
ERIKSSON Lucas
Team Tre Berg-Bianchi
-
18. fr
CORBEL Erwann
-
19. us
JOYCE Colin
Axeon Hagens Berman
-
20. be
PLANCKAERT Edward
Lotto - Soudal U23
-

Youth Classification

1. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
16:16:06
2. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
0:08
3. fr
GESBERT Elie
0:17
4. se
ERIKSSON Lucas
Team Tre Berg-Bianchi
0:23
5. no
FORFANG Ole
Team Joker
0:27
6. us
JOYCE Colin
Axeon Hagens Berman
0:30
7. no
SKAARSETH Anders
Team Joker
0:34
8. au
HINDLEY Jai
Attaque Team Gusto
-
9. gb
SHAW James
Lotto - Soudal U23
0:43
10. no
RøINåS Fridtjof
Team Sparebanken Sør
0:44
11. us
BENNETT Sean
An Post - Chain Reaction
-
12. be
DELTOMBE Kevin
Lotto - Soudal U23
0:45
13. ch
MüLLER Patrick
BMC Development Team
0:47
14. de
SCHACHMANN Maximilian
Klein Constantia
0:48
15. fr
BONNAMOUR Franck
Fortuneo - Vital Concept
-
16. es
OLABERRIA ARRUABARRENA Pello
Euskadi Basque Country - Murias
0:49
17. be
MENTEN Milan
Lotto - Soudal U23
-
18. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
-
19. fr
GUERIN Camille
-
20. au
HAMILTON Lucas
-

Teams Classification

1.
United States
48:49:51
2.
Rabobank Development Team
0:13
3.
Team Joker
0:17
4.
V C Pays De Loudeac
0:22
5.
Australia
0:39
6.
Wallonie - Bruxelles
0:45
7.
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:48
8.
Lotto Soudal
0:50
9.
BMC Development Team
0:56
10.
Team Sparebanken Sør
2:28
11.
Fortuneo - Vital Concept
2:30
12.
Centre Mondial du Cyclisme
-
13.
Uc Nantes Atlantique
2:39
14.
Klein Constantia
3:42
15.
SEG Racing Academy
-
16.
Euskadi Basque Country - Murias
5:13
17.
Team Manzana Postobon
5:22
18.
Sojasun Espoir Acnc
6:05
19.
Brest Iroise Cyclisme
8:54
20.
Team Tre Berg-Bianchi
10:51
21.
Rally Cycling
13:30
22.
Rh Polartec Fundacion Contador
14:21
23.
Dimension Data for Qhubeka
16:44
24.
Bridgestone Anchor Cycling Team
19:22
25.
Selection Bretagne
21:52