Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3  Stage 4 

Tour du Loir et Cher E Provost

Stage 4

: Ange > Ange

Saturday 16th April (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 189.5km


Stage Result

1. ch
SCHELLING Patrick
Team Vorarlberg
04:39:51
2. dk
AAEN JORGENSEN Jonas
Riwal Platform Cycling Team
-
3. nl
REINDERS Elmar
Cyclingteam Jo Piels
0:19
4. be
VEREECKEN Nicolas
An Post - Chain Reaction
-
5. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
-
6. gb
DOWNING Russell
JLT Condor
-
7. be
PONS Gaetan
Wallonie - Bruxelles
-
8. no
WAERSTED Syver
Team Ringeriks - Kraft
-
9. nl
OTTEMA Rick
Baby-Dump Cyclingteam
-
10. no
TRONDSEN Trond
Team Sparebanken Sør
-
11. gb
LAWLESS Christopher
JLT Condor
-
12. no
HAGEN Krister
Team Coop - ØsterHus
-
13. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
-
14. be
PLANCKAERT Edward
Lotto - Soudal U23
-
15. it
TINTORI Devid
Team Differdange - Losch
-
16. dk
RIIS Thomas Nybo
Team Trefor
-
17. dk
CLAUSEN Patrick
Riwal Platform Cycling Team
-
18. es
REGUERO Gabriel
Team Differdange - Losch
-
19. be
DUQUENNOY Jimmy
Wallonie - Bruxelles
-
20. fr
GARBET Nicolas
-

General Classification

1. ch
SCHELLING Patrick
Team Vorarlberg
18:22:55
2. dk
AAEN JORGENSEN Jonas
Riwal Platform Cycling Team
0:05
3. no
RøINåS Fridtjof
Team Sparebanken Sør
0:14
4. gb
DOWNING Russell
JLT Condor
0:18
5. be
PLANCKAERT Edward
Lotto - Soudal U23
0:22
6. gb
LAWLESS Christopher
JLT Condor
0:23
7. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
0:26
8. no
TRONDSEN Trond
Team Sparebanken Sør
-
9. nl
REINDERS Elmar
Cyclingteam Jo Piels
0:27
10. fr
KORETZKY Clément
Team Vorarlberg
-
11. nl
OTTEMA Rick
Baby-Dump Cyclingteam
0:29
12. dk
VINTHER Troels
Riwal Platform Cycling Team
-
13. au
SULZBERGER Wesley
Kinan Cycling Team
-
14. dk
RIIS Thomas Nybo
Team Trefor
0:30
15. fr
GARBET Nicolas
-
16. kz
STALNOV Nikita
Astana City
0:31
17. dk
MYGIND Rasmus
Riwal Platform Cycling Team
-
18. no
HAGEN Krister
Team Coop - ØsterHus
0:32
19. nl
VERMEER Tom
Baby-Dump Cyclingteam
-
20. es
REGUERO Gabriel
Team Differdange - Losch
-

Mountains Classification

1. nl
HAMELINK Jasper
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
00:00:00
2. de
THIELE Kersten
Rad-Net Rose Team
-
3. ie
DUNNE Conor
JLT Condor
-
4. kz
KULIMBETOV Nurbolat
Astana City
-
5. nl
TE STROET Rens
Cyclingteam Jo Piels
-
6. ch
SCHELLING Patrick
Team Vorarlberg
-
7. dk
AAEN JORGENSEN Jonas
Riwal Platform Cycling Team
-
8. kz
NIKITIN Matvey
-
9. se
GINGSJö Alexander
Team Tre Berg-Bianchi
-
10. au
SULZBERGER Wesley
Kinan Cycling Team
-
11. be
HOLLANDERS Dries
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
12. nl
BOSMAN Gert-Jan
Cyclingteam Jo Piels
-
13. ie
WILSON Jack
An Post - Chain Reaction
-
14. fr
KORETZKY Clément
Team Vorarlberg
-
15. it
TINTORI Devid
Team Differdange - Losch
-
16. hu
DER Zsolt
Team Vorarlberg
-
17. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
-
18. dk
PEDERSEN Mark Sehested
Team Trefor
-

Points Classification

1. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
00:00:00
2. gb
DOWNING Russell
JLT Condor
-
3. nl
REINDERS Elmar
Cyclingteam Jo Piels
-
4. be
PLANCKAERT Edward
Lotto - Soudal U23
-
5. no
RøINåS Fridtjof
Team Sparebanken Sør
-
6. no
TRONDSEN Trond
Team Sparebanken Sør
-
7. no
HAGEN Krister
Team Coop - ØsterHus
-
8. dk
AAEN JORGENSEN Jonas
Riwal Platform Cycling Team
-
9. gb
LAWLESS Christopher
JLT Condor
-
10. ch
SCHELLING Patrick
Team Vorarlberg
-
11. dk
RIIS Thomas Nybo
Team Trefor
-
12. nl
VERMEULEN Jeff
Cyclingteam Jo Piels
-
13. no
WAERSTED Syver
Team Ringeriks - Kraft
-
14. be
GOOLAERTS Michael
Lotto - Soudal U23
-
15. nl
OTTEMA Rick
Baby-Dump Cyclingteam
-
16. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
-
17. dk
CLAUSEN Patrick
Riwal Platform Cycling Team
-
18. de
LAMPATER Leif
Rad-Net Rose Team
-
19. be
VEREECKEN Nicolas
An Post - Chain Reaction
-
20. de
SCHOMBER Nils
Rad-Net Rose Team
-

Youth Classification

1. no
RøINåS Fridtjof
Team Sparebanken Sør
18:23:09
2. be
PLANCKAERT Edward
Lotto - Soudal U23
0:08
3. gb
LAWLESS Christopher
JLT Condor
0:09
4. no
TRONDSEN Trond
Team Sparebanken Sør
0:12
5. es
REGUERO Gabriel
Team Differdange - Losch
0:18
6. no
WAERSTED Syver
Team Ringeriks - Kraft
-
7. no
LUKKEDAHL Øivind
Team Coop - ØsterHus
-
8. gb
SLATER Alistair
JLT Condor
-
9. fr
GUILLAUME Loïc
-
10. dk
ALMINDSø Rune
ColoQuick CULT
-
11. be
DUQUENNOY Jimmy
Wallonie - Bruxelles
-
12. be
JASPERS Ward
Lotto - Soudal U23
0:28
13. no
AUSTEVOLL Ole Andre
Team Coop - ØsterHus
0:38
14. no
DAHL Herman
Team Sparebanken Sør
5:07
15. fr
GAREL Adrien
7:48
16. be
GOOLAERTS Michael
Lotto - Soudal U23
8:40
17. dk
HONORE Mikkel Frolich
Lotto - Soudal U23
8:42
18. dk
ASGREEN Kasper
Team Trefor
8:43
19. no
TRAEEN Torstein
Team Ringeriks - Kraft
10:10
20. kz
AKHMETOV Galym
Astana City
10:28

Teams Classification

No results available.