Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3  Stage 4  Stage 5  Stage 6 

Tour du Maroc

Stage 6

: Ouled Berhil > Agadir

Wednesday 6th April (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 123km


Stage Result

1. it
MALUCELLI Matteo
Unieuro Wilier
02:59:26
2. it
DE MORI Mattia
-
3. ma
GALDOUNE Ahmed
-
4. it
VIEL Mattia
Unieuro Wilier
-
5. ve
DIAZ CEDENO Luis Enrique
-
6. tr
BALKAN Onur
-
7. it
DELLEDONNE Francesco
-
8. de
MAYER Yannick
Veranclassic - AGO
-
9. ve
QUEVEDO Xavier
-
10. hu
MORICZ Daniel
Szuper Beton
-
11. be
MERTENS Robin
Veranclassic - AGO
-
12. hu
RóZSA Balázs
Szuper Beton
-
13. ma
MAKHCHOUN Mounir
-
14. fr
MONCORGE Pierre
Team Bliz-Merida
-
15. ci
LENGANI Amadou
-
16. hu
FILUTÁS Viktor
Szuper Beton
-
17. fr
ORLHAC Boris
-
18. ge
NAREKLISHVILI Giorgi
-
19. no
TEFRE LUNDER Nikolai
Team Bliz-Merida
-
20. fr
JULES Justin
Veranclassic - AGO
-

General Classification

1. de
SCHUMACHER Stefan
Christina Jewelry Pro Cycling
23:12:40
2. sk
TYBOR Patrik
Dukla Banska Bystrica
0:21
3. it
MALAGUTI Alessandro
Unieuro Wilier
0:30
4. it
FINETTO Mauro
Unieuro Wilier
0:50
5. ve
MONSALVE Yonathan
0:54
6. ve
GODOY Yonder
0:55
7. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
8. it
TURRIN Alex
Unieuro Wilier
1:18
9. ma
EL KOURAJI Mohcine
1:19
10. at
HRINKOW Dominik
Team Hrinkow Advarics Cycleang
1:23
11. it
FIORELLI Filippo
1:32
12. no
TEFRE LUNDER Nikolai
Team Bliz-Merida
1:37
13. ve
QUEVEDO Xavier
-
14. na
DROBISCH Till
Christina Jewelry Pro Cycling
1:48
15. bg
HRISTOV Stefan Koychev
2:07
16. fr
MONCORGE Pierre
Team Bliz-Merida
5:30
17. ma
LAHSAINI Mouhssine
6:22
18. at
GAUGL Florian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
6:25
19. de
MAYER Yannick
Veranclassic - AGO
6:51
20. ma
AIT EL ABDIA Anass
6:53

Mountains Classification

1. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
00:00:00
2. br
GODOY ORMENESE Caio
-
3. bg
HRISTOV Stefan Koychev
-
4. gb
HETHERINGTON Ben
-
5. it
MALAGUTI Alessandro
Unieuro Wilier
-
6. it
DE MORI Mattia
-
7. it
TURRIN Alex
Unieuro Wilier
-
8. it
FINETTO Mauro
Unieuro Wilier
-
9. ma
AIT EL ABDIA Anass
-
10. it
MALUCELLI Matteo
Unieuro Wilier
-
11. ve
GODOY Yonder
-
12. no
TEFRE LUNDER Nikolai
Team Bliz-Merida
-
13. fr
JULES Justin
Veranclassic - AGO
-
14. na
DROBISCH Till
Christina Jewelry Pro Cycling
-
15. ar
TIVANI PEREZ German Nicolas
-
16. de
MAYER Yannick
Veranclassic - AGO
-

Points Classification

1. it
MALUCELLI Matteo
Unieuro Wilier
00:00:00
2. tr
BALKAN Onur
-
3. it
DE MORI Mattia
-
4. de
SCHUMACHER Stefan
Christina Jewelry Pro Cycling
-
5. ve
MONSALVE Yonathan
-
6. it
VIEL Mattia
Unieuro Wilier
-
7. it
FINETTO Mauro
Unieuro Wilier
-
8. ve
DIAZ CEDENO Luis Enrique
-
9. sk
TYBOR Patrik
Dukla Banska Bystrica
-
10. it
BRESCIANI Alessandro
-
11. it
MALAGUTI Alessandro
Unieuro Wilier
-
12. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
13. ma
GALDOUNE Ahmed
-
14. it
ZANON Elia
-
15. ve
QUEVEDO Xavier
-
16. ve
GODOY Yonder
-
17. no
TEFRE LUNDER Nikolai
Team Bliz-Merida
-
18. de
MAYER Yannick
Veranclassic - AGO
-
19. at
HRINKOW Dominik
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
20. ar
TIVANI PEREZ German Nicolas
-

Youth Classification

1. ma
EL KOURAJI Mohcine
23:13:59
2. it
FIORELLI Filippo
0:13
3. no
TEFRE LUNDER Nikolai
Team Bliz-Merida
0:18
4. br
GODOY ORMENESE Caio
5:34
5. gb
HETHERINGTON Ben
5:42
6. ar
TIVANI PEREZ German Nicolas
7:05
7. sk
BELLAN Juraj
Dukla Banska Bystrica
9:39
8. tn
NOUISRI Ali
16:51
9. it
VIEL Mattia
Unieuro Wilier
17:04
10. tr
BALKAN Serkan
17:06
11. it
CACCIOTTI Andrea
Unieuro Wilier
18:01
12. gb
TANFIELD Charlie
25:32
13. gb
STOKES Bradley
-
14. gt
SERECH Óscar
30:21
15. hu
MORICZ Daniel
Szuper Beton
31:04
16. de
MANDRYSCH John
Christina Jewelry Pro Cycling
-
17. hu
FILUTÁS Viktor
Szuper Beton
35:09
18. tr
BALKAN Onur
35:50
19. hu
RóZSA Balázs
Szuper Beton
36:17
20. mk
PETROVSKI Andrej
36:56

Teams Classification

1.
Unieuro Wilier
69:40:19
2.
Venezuela
0:53
3.
Team Hrinkow Advarics Cycleang
6:24
4.
Team Bliz-Merida
11:41
5.
Centre Mondial du Cyclisme
18:01
6.
Morocco
22:11
7.
Christina Jewelry Pro Cycling
26:36
8.
Dellio Gallina Colosio Eurofeed
45:02
9.
Dukla Banska Bystrica
46:18
10.
Kocaeli Brisaspor
50:36
11.
Planet X Northside Cycling
58:26
12.
Veranclassic - AGO
1:06:08
13.
Union Sportive Pedale Issoirienne
1:20:24
14.
Szuper Beton
1:43:15
15.
Tunisia
1:49:23
16.
Wilton Cycling Team
1:58:41
17.
Maroc Regional Centre
2:09:32
18.
Egypt
3:06:19