Go to:  Stage 1  Stage 2 

Tour of Croatia

Stage 2

: NP Plitvice > Split

Wednesday 20th April (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 240km


Stage Result

1. gb
CAVENDISH Mark
Dimension Data
05:32:56
2. it
NIZZOLO Giacomo
Trek - Segafredo
-
3. au
RENSHAW Mark
Dimension Data
-
4. sk
KOLAR Michael
Tinkoff
-
5. it
GUARDINI Andrea
Astana Pro Team
-
6. ru
MAIKIN Roman
Gazprom-RusVelo
-
7. it
RUFFONI Nicola
Bardiani - CSF
-
8. ru
SAVITSKIY Ivan
Gazprom-RusVelo
-
9. be
DUPONT Timothy
Verandas Willems Cycling Team
-
10. pl
DOMAGALSKI Karol
One Pro Cycling
-
11. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
-
12. ru
ERSHOV Artur
Gazprom-RusVelo
-
13. it
PELUCCHI Matteo
IAM Cycling
-
14. pl
PATERSKI Maciej
CCC Sprandi Polkowice
-
15. pl
FRANCZAK Paweł
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
-
16. si
MISKULIN Jure
Radenska Ljubljana
-
17. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
18. it
FAVILLI Elia
Meridiana Kamen Team
-
19. si
KATRAŠNIK Gašper
Adria Mobil
-
20. si
KOROšEC Rok
Radenska Ljubljana
-

General Classification

1. gb
CAVENDISH Mark
Dimension Data
11:00:27
2. it
NIZZOLO Giacomo
Trek - Segafredo
-
3. au
RENSHAW Mark
Dimension Data
0:10
4. be
DUPONT Timothy
Verandas Willems Cycling Team
0:12
5. it
RUFFONI Nicola
Bardiani - CSF
0:13
6. ru
KURBATOV Alexey
Gazprom-RusVelo
0:15
7. it
GUARDINI Andrea
Astana Pro Team
0:16
8. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
-
9. pl
FRANCZAK Paweł
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
-
10. it
PELUCCHI Matteo
IAM Cycling
-
11. si
MISKULIN Jure
Radenska Ljubljana
-
12. nl
VERMELTFOORT Coen
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
13. ru
MAIKIN Roman
Gazprom-RusVelo
-
14. pl
PATERSKI Maciej
CCC Sprandi Polkowice
-
15. it
FAVILLI Elia
Meridiana Kamen Team
-
16. si
KOROšEC Rok
Radenska Ljubljana
-
17. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
-
18. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
19. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
-
20. ru
ERSHOV Artur
Gazprom-RusVelo
-

Mountains Classification

1. it
BOEM Nicola
Bardiani - CSF
00:00:00
2. be
DE MESMAEKER Kevin
Team Novo Nordisk
-
3. gb
HUNT Joshua
One Pro Cycling
-
4. ca
BOIVIN Guillaume
Cycling Academy Team
-

Points Classification

1. gb
CAVENDISH Mark
Dimension Data
00:00:00
2. it
NIZZOLO Giacomo
Trek - Segafredo
-
3. it
RUFFONI Nicola
Bardiani - CSF
-
4. be
DUPONT Timothy
Verandas Willems Cycling Team
-
5. au
RENSHAW Mark
Dimension Data
-
6. it
GUARDINI Andrea
Astana Pro Team
-
7. sk
KOLAR Michael
Tinkoff
-
8. gb
OPIE Christopher
One Pro Cycling
-
9. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
-
10. sk
BAšKA Erik
Tinkoff
-
11. nl
VERMELTFOORT Coen
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
12. ru
MAIKIN Roman
Gazprom-RusVelo
-
13. pl
FRANCZAK Paweł
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
-
14. ca
BOIVIN Guillaume
Cycling Academy Team
-
15. it
PELUCCHI Matteo
IAM Cycling
-
16. ru
SAVITSKIY Ivan
Gazprom-RusVelo
-
17. il
SAGIV Guy
Cycling Academy Team
-
18. si
MISKULIN Jure
Radenska Ljubljana
-
19. pl
DOMAGALSKI Karol
One Pro Cycling
-
20. it
BOEM Nicola
Bardiani - CSF
-

Youth Classification

1. ru
KURBATOV Alexey
Gazprom-RusVelo
11:00:42
2. si
MISKULIN Jure
Radenska Ljubljana
0:01
3. si
KATRAŠNIK Gašper
Adria Mobil
-
4. si
PER David
Adria Mobil
-
5. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
6. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
-
7. hr
MALTAR Bruno
Radenska Ljubljana
-
8. si
BOžIč Jon
Adria Mobil
0:14
9. sk
BAšKA Erik
Tinkoff
0:52
10. si
FINKST Tilen
Radenska Ljubljana
-
11. gb
DAVIES Scott
Team Wiggins
-
12. ru
ZAKARIN Aydar
Gazprom-RusVelo
-
13. si
PENKO Izidor
Radenska Ljubljana
-
14. gb
PEARSON Daniel
Team Wiggins
-
15. si
RUčIGAJ Ziga
Radenska Ljubljana
-
16. il
YECHEZKEL Aviv
Cycling Academy Team
2:51
17. hr
RUMAC Josip
Synergy Baku Cycling Project
5:34
18. de
SCHINNAGEL Johannes
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
19. at
ZELLER Lukas
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
20. at
WALZEL Andreas
Team Felbermayr - Simplon Wels
6:12

Teams Classification

1.
Synergy Baku Cycling Project
33:02:09
2.
Gazprom-RusVelo
-
3.
Radenska Ljubljana
-
4.
Dimension Data
-
5.
Meridiana Kamen Team
-
6.
Bardiani - CSF
-
7.
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
-
8.
Verandas Willems Cycling Team
-
9.
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
10.
Adria Mobil
-
11.
CCC Sprandi Polkowice
-
12.
IAM Cycling
-
13.
Tinkoff
0:24
14.
Cycling Academy Team
0:51
15.
Astana Pro Team
-
16.
One Pro Cycling
-
17.
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
18.
Trek - Segafredo
1:15
19.
Team Novo Nordisk
1:42
20.
Team Wiggins
2:33
21.
Androni Giocattoli - Sidermec
3:41