Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

Tour of Croatia

Stage 3

: Makarska > Sibenik

Thursday 21st April (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 190.8km


Stage Result

1. it
NIZZOLO Giacomo
Trek - Segafredo
04:35:42
2. be
DUPONT Timothy
Verandas Willems Cycling Team
-
3. it
PELUCCHI Matteo
IAM Cycling
-
4. gb
CAVENDISH Mark
Dimension Data
-
5. it
RUFFONI Nicola
Bardiani - CSF
-
6. ru
MAIKIN Roman
Gazprom-RusVelo
-
7. nl
VERMELTFOORT Coen
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
8. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
-
9. it
SIMION Paolo
Bardiani - CSF
-
10. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
11. ru
ERSHOV Artur
Gazprom-RusVelo
-
12. it
FAVILLI Elia
Meridiana Kamen Team
-
13. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
-
14. be
THEUNS Edward
Trek - Segafredo
-
15. nl
BOL Jetse
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
16. au
RENSHAW Mark
Dimension Data
-
17. ru
SAVITSKIY Ivan
Gazprom-RusVelo
-
18. gb
OPIE Christopher
One Pro Cycling
-
19. si
MISKULIN Jure
Radenska Ljubljana
-
20. si
JENKO Robert
Radenska Ljubljana
-

General Classification

1. it
NIZZOLO Giacomo
Trek - Segafredo
15:35:59
2. gb
CAVENDISH Mark
Dimension Data
0:10
3. be
DUPONT Timothy
Verandas Willems Cycling Team
0:16
4. au
RENSHAW Mark
Dimension Data
0:20
5. it
PELUCCHI Matteo
IAM Cycling
0:22
6. it
RUFFONI Nicola
Bardiani - CSF
0:23
7. ru
KURBATOV Alexey
Gazprom-RusVelo
0:25
8. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
0:26
9. nl
VERMELTFOORT Coen
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
10. ru
MAIKIN Roman
Gazprom-RusVelo
-
11. it
FAVILLI Elia
Meridiana Kamen Team
-
12. si
MISKULIN Jure
Radenska Ljubljana
-
13. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
14. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
-
15. ru
ERSHOV Artur
Gazprom-RusVelo
-
16. pl
PATERSKI Maciej
CCC Sprandi Polkowice
-
17. ru
SAVITSKIY Ivan
Gazprom-RusVelo
-
18. si
KATRAŠNIK Gašper
Adria Mobil
-
19. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
-
20. nl
BOL Jetse
Cyclingteam Join's - De Rijke
-

Mountains Classification

1. it
BOEM Nicola
Bardiani - CSF
00:00:00
2. be
DE MESMAEKER Kevin
Team Novo Nordisk
-
3. ru
OVECHKIN Artem
Gazprom-RusVelo
-
4. gb
HUNT Joshua
One Pro Cycling
-
5. cz
CERNY Josef
CCC Sprandi Polkowice
-
6. ca
BOIVIN Guillaume
Cycling Academy Team
-
7. pl
BIALOBLOCKI Marcin
One Pro Cycling
-

Points Classification

1. it
NIZZOLO Giacomo
Trek - Segafredo
00:00:00
2. gb
CAVENDISH Mark
Dimension Data
-
3. be
DUPONT Timothy
Verandas Willems Cycling Team
-
4. it
RUFFONI Nicola
Bardiani - CSF
-
5. it
PELUCCHI Matteo
IAM Cycling
-
6. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
-
7. ru
MAIKIN Roman
Gazprom-RusVelo
-
8. au
RENSHAW Mark
Dimension Data
-
9. nl
VERMELTFOORT Coen
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
10. it
GUARDINI Andrea
Astana Pro Team
-
11. gb
OPIE Christopher
One Pro Cycling
-
12. sk
KOLAR Michael
Tinkoff
-
13. sk
BAšKA Erik
Tinkoff
-
14. it
BOEM Nicola
Bardiani - CSF
-
15. ru
ERSHOV Artur
Gazprom-RusVelo
-
16. pl
FRANCZAK Paweł
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
-
17. ca
BOIVIN Guillaume
Cycling Academy Team
-
18. ru
SAVITSKIY Ivan
Gazprom-RusVelo
-
19. it
SIMION Paolo
Bardiani - CSF
-
20. il
SAGIV Guy
Cycling Academy Team
-

Youth Classification

1. ru
KURBATOV Alexey
Gazprom-RusVelo
15:36:24
2. si
MISKULIN Jure
Radenska Ljubljana
0:01
3. si
KATRAŠNIK Gašper
Adria Mobil
-
4. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
5. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
-
6. hr
MALTAR Bruno
Radenska Ljubljana
-
7. si
BOžIč Jon
Adria Mobil
0:14
8. sk
BAšKA Erik
Tinkoff
0:52
9. si
FINKST Tilen
Radenska Ljubljana
-
10. gb
DAVIES Scott
Team Wiggins
-
11. ru
ZAKARIN Aydar
Gazprom-RusVelo
-
12. si
RUčIGAJ Ziga
Radenska Ljubljana
-
13. gb
PEARSON Daniel
Team Wiggins
-
14. si
PENKO Izidor
Radenska Ljubljana
-
15. si
PER David
Adria Mobil
3:43
16. hr
RUMAC Josip
Synergy Baku Cycling Project
5:34
17. at
ZELLER Lukas
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
18. hr
JABUKA David
Meridiana Kamen Team
6:33
19. de
SCHINNAGEL Johannes
Team Felbermayr - Simplon Wels
7:07
20. il
YECHEZKEL Aviv
Cycling Academy Team
7:59

Teams Classification

1.
Gazprom-RusVelo
46:49:15
2.
Synergy Baku Cycling Project
-
3.
Dimension Data
-
4.
Radenska Ljubljana
-
5.
Bardiani - CSF
-
6.
Meridiana Kamen Team
-
7.
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
8.
Verandas Willems Cycling Team
-
9.
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
-
10.
Adria Mobil
-
11.
CCC Sprandi Polkowice
-
12.
IAM Cycling
-
13.
Tinkoff
0:24
14.
Cycling Academy Team
0:51
15.
One Pro Cycling
-
16.
Astana Pro Team
-
17.
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
18.
Trek - Segafredo
1:15
19.
Team Novo Nordisk
1:42
20.
Team Wiggins
2:33
21.
Androni Giocattoli - Sidermec
4:00