Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3  Stage 4 

Tour of Croatia

Stage 4

: Crikvenica > Ucka

Friday 22nd April (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 122.1km


Stage Result

1. at
ZOIDL Riccardo
Trek - Segafredo
03:17:04
2. hr
KVASINA Matija
Synergy Baku Cycling Project
0:28
3. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
CCC Sprandi Polkowice
-
4. dk
HANSEN Jesper
Tinkoff
0:34
5. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
0:48
6. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
1:04
7. at
GROSSCHARTNER Felix
CCC Sprandi Polkowice
1:18
8. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
1:21
9. gb
DAVIES Scott
Team Wiggins
1:35
10. co
ARREDONDO MORENO Julián David
Trek - Segafredo
1:41
11. gb
PEARSON Daniel
Team Wiggins
1:47
12. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
1:50
13. ch
FUMEAUX Jonathan
IAM Cycling
2:18
14. es
SIMóN CASULLERAS Jordi
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
2:58
15. si
PAVLIC Marko
Cycling Academy Team
3:39
16. it
RATTO Daniele
Androni Giocattoli - Sidermec
3:48
17. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
3:52
18. it
BARBIN Enrico
Bardiani - CSF
4:02
19. gb
HANDLEY Richard
One Pro Cycling
4:36
20. be
DHAENE Brecht
Verandas Willems Cycling Team
5:10

General Classification

1. hr
KVASINA Matija
Synergy Baku Cycling Project
18:53:51
2. at
ZOIDL Riccardo
Trek - Segafredo
0:19
3. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
0:26
4. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
CCC Sprandi Polkowice
0:53
5. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
0:57
6. dk
HANSEN Jesper
Tinkoff
1:03
7. at
GROSSCHARTNER Felix
CCC Sprandi Polkowice
1:16
8. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
1:33
9. gb
DAVIES Scott
Team Wiggins
2:04
10. co
ARREDONDO MORENO Julián David
Trek - Segafredo
2:10
11. gb
PEARSON Daniel
Team Wiggins
2:16
12. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
2:19
13. es
SIMóN CASULLERAS Jordi
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
2:36
14. hr
KISERLOVSKI Emanuel
Meridiana Kamen Team
3:30
15. it
BARBIN Enrico
Bardiani - CSF
3:40
16. si
PAVLIC Marko
Cycling Academy Team
4:08
17. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
5:05
18. gb
HANDLEY Richard
One Pro Cycling
-
19. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
5:20
20. au
MCCARTHY Jay
Tinkoff
6:18

Mountains Classification

1. at
ZOIDL Riccardo
Trek - Segafredo
00:00:00
2. ru
OVECHKIN Artem
Gazprom-RusVelo
-
3. it
BOEM Nicola
Bardiani - CSF
-
4. hr
KVASINA Matija
Synergy Baku Cycling Project
-
5. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
CCC Sprandi Polkowice
-
6. dk
HANSEN Jesper
Tinkoff
-
7. it
TONELLI Alessandro
Bardiani - CSF
-
8. be
DE MESMAEKER Kevin
Team Novo Nordisk
-
9. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
-
10. gb
DAVIES Scott
Team Wiggins
-
11. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
-
12. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
13. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
-
14. at
GROSSCHARTNER Felix
CCC Sprandi Polkowice
-
15. gb
HUNT Joshua
One Pro Cycling
-
16. cz
CERNY Josef
CCC Sprandi Polkowice
-
17. ca
BOIVIN Guillaume
Cycling Academy Team
-
18. pl
BIALOBLOCKI Marcin
One Pro Cycling
-

Points Classification

1. it
NIZZOLO Giacomo
Trek - Segafredo
00:00:00
2. gb
CAVENDISH Mark
Dimension Data
-
3. be
DUPONT Timothy
Verandas Willems Cycling Team
-
4. it
RUFFONI Nicola
Bardiani - CSF
-
5. at
ZOIDL Riccardo
Trek - Segafredo
-
6. hr
KVASINA Matija
Synergy Baku Cycling Project
-
7. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
-
8. ru
MAIKIN Roman
Gazprom-RusVelo
-
9. au
RENSHAW Mark
Dimension Data
-
10. nl
VERMELTFOORT Coen
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
11. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
CCC Sprandi Polkowice
-
12. it
GUARDINI Andrea
Astana Pro Team
-
13. dk
HANSEN Jesper
Tinkoff
-
14. sk
KOLAR Michael
Tinkoff
-
15. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
-
16. sk
BAšKA Erik
Tinkoff
-
17. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
-
18. it
BOEM Nicola
Bardiani - CSF
-
19. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
20. ru
ERSHOV Artur
Gazprom-RusVelo
-

Youth Classification

1. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
18:54:48
2. gb
DAVIES Scott
Team Wiggins
1:07
3. gb
PEARSON Daniel
Team Wiggins
1:19
4. si
PENKO Izidor
Radenska Ljubljana
8:23
5. ru
ZAKARIN Aydar
Gazprom-RusVelo
9:34
6. si
RUčIGAJ Ziga
Radenska Ljubljana
11:31
7. hr
MALTAR Bruno
Radenska Ljubljana
13:34
8. ru
KURBATOV Alexey
Gazprom-RusVelo
23:25
9. si
KATRAŠNIK Gašper
Adria Mobil
23:26
10. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
11. si
BOžIč Jon
Adria Mobil
23:39
12. si
FINKST Tilen
Radenska Ljubljana
24:17
13. sk
BAšKA Erik
Tinkoff
-
14. si
PER David
Adria Mobil
24:43
15. hr
RUMAC Josip
Synergy Baku Cycling Project
28:59
16. hr
JABUKA David
Meridiana Kamen Team
29:58
17. de
SCHINNAGEL Johannes
Team Felbermayr - Simplon Wels
30:32
18. il
YECHEZKEL Aviv
Cycling Academy Team
31:24
19. at
WALZEL Andreas
Team Felbermayr - Simplon Wels
34:45

Teams Classification

1.
Synergy Baku Cycling Project
56:48:27
2.
Adria Mobil
3:06
3.
Team Wiggins
4:35
4.
CCC Sprandi Polkowice
8:39
5.
Tinkoff
10:50
6.
Cycling Academy Team
11:59
7.
Meridiana Kamen Team
12:14
8.
One Pro Cycling
13:49
9.
Trek - Segafredo
13:50
10.
Bardiani - CSF
15:40
11.
Verandas Willems Cycling Team
21:01
12.
Team Felbermayr - Simplon Wels
21:42
13.
IAM Cycling
22:54
14.
Team Novo Nordisk
25:20
15.
Cyclingteam Join's - De Rijke
25:28
16.
Radenska Ljubljana
27:43
17.
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
30:34
18.
Astana Pro Team
32:12
19.
Gazprom-RusVelo
32:52
20.
Androni Giocattoli - Sidermec
37:01
21.
Dimension Data
50:34