Go to:  Stage 1  Stage 2 

Vuelta Asturias Julio Alvarez Mendo

Stage 1

: Oviedo > Alto del Acebo

Saturday 30th April (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 152.5km


Stage Result

1. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
04:10:40
2. es
PARDILLA BELLóN Sergio
Caja Rural - Seguros RGA
0:22
3. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Euskadi Basque Country - Murias
0:28
4. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
0:34
5. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Boyacá Raza de Campeones
0:44
6. es
MORENO Daniel
Movistar Team
0:51
7. es
MORENO Javier
Movistar Team
1:06
8. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
1:11
9. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
1:46
10. pt
CARVALHO Antonio
W52-FC Porto-Porto Canal
-
11. pt
RODRIGUES David Miguel Costa
Rádio Popular Boavista
-
12. es
TXOPERENA Beñat
Euskadi Basque Country - Murias
1:55
13. es
DEL PINO CORROCHANO Jesus
Burgos-BH
1:56
14. pt
FIGUEIREDO Frederico
Rádio Popular Boavista
2:06
15. ru
SHILOV Sergey
Lokosphinx
2:11
16. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
2:17
17. co
ORTEGA AVILA Robinson Armando
Boyacá Raza de Campeones
2:20
18. ru
VDOVIN Alexander
Lokosphinx
2:22
19. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
2:28
20. es
HERRADA José
Movistar Team
2:33

General Classification

1. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
04:10:30
2. es
PARDILLA BELLóN Sergio
Caja Rural - Seguros RGA
0:26
3. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Euskadi Basque Country - Murias
0:34
4. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
0:44
5. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Boyacá Raza de Campeones
0:54
6. es
MORENO Daniel
Movistar Team
1:01
7. es
MORENO Javier
Movistar Team
1:16
8. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
1:21
9. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
1:56
10. pt
CARVALHO Antonio
W52-FC Porto-Porto Canal
-
11. pt
RODRIGUES David Miguel Costa
Rádio Popular Boavista
-
12. es
TXOPERENA Beñat
Euskadi Basque Country - Murias
2:05
13. es
DEL PINO CORROCHANO Jesus
Burgos-BH
2:06
14. pt
FIGUEIREDO Frederico
Rádio Popular Boavista
2:16
15. ru
SHILOV Sergey
Lokosphinx
2:21
16. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
2:27
17. co
ORTEGA AVILA Robinson Armando
Boyacá Raza de Campeones
2:30
18. ru
VDOVIN Alexander
Lokosphinx
2:32
19. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
2:38
20. es
HERRADA José
Movistar Team
2:43

Mountains Classification

1. es
ALARCON GARCIA Raul
W52-FC Porto-Porto Canal
00:00:00
2. it
CIAVATTA Paolo
d'Amico - Bottecchia
-
3. fr
DE ALMEIDA Guillaume
Rádio Popular Boavista
-
4. do
MILAN JIMENEZ Diego
Inteja-MMR Dominican Cycling Team
-
5. es
LIZARRALDE Eneko
Euskadi Basque Country - Murias
-

Points Classification

1. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
00:00:00
2. es
PARDILLA BELLóN Sergio
Caja Rural - Seguros RGA
-
3. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Euskadi Basque Country - Murias
-
4. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
-
5. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Boyacá Raza de Campeones
-
6. es
MORENO Daniel
Movistar Team
-
7. es
MORENO Javier
Movistar Team
-
8. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
-
9. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
-
10. pt
CARVALHO Antonio
W52-FC Porto-Porto Canal
-
11. pt
RODRIGUES David Miguel Costa
Rádio Popular Boavista
-
12. es
TXOPERENA Beñat
Euskadi Basque Country - Murias
-
13. es
DEL PINO CORROCHANO Jesus
Burgos-BH
-
14. pt
FIGUEIREDO Frederico
Rádio Popular Boavista
-
15. ru
SHILOV Sergey
Lokosphinx
-

Youth Classification

1. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
00:00:00
2. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
-
3. co
ORTEGA AVILA Robinson Armando
Boyacá Raza de Campeones
-
4. ru
VDOVIN Alexander
Lokosphinx
-
5. es
GUERRERO BONILLA Pablo
Rádio Popular Boavista
-
6. it
TIZZA Marco
d'Amico - Bottecchia
-
7. pt
RODRIGUES Joao
W52-FC Porto-Porto Canal
-
8. es
SOLER Marc
Movistar Team
-
9. ru
ZHURAVLEV Vadim
Lokosphinx
-
10. es
JIMENEZ LOZANO Carlos
Rádio Popular Boavista
-
11. es
REBOLLIDO SàNCHEZ Angel
W52-FC Porto-Porto Canal
-
12. co
FLOREZ Miguel Eduardo
Boyacá Raza de Campeones
-
13. co
OCHOA Diego
Boyacá Raza de Campeones
-
14. co
RODRIGUEZ AMEZQUITA Wilson Enrique
Boyacá Raza de Campeones
-
15. es
LASTRA MARTINEZ Jonathan
Caja Rural - Seguros RGA
-
16. co
DIAGAMA MARTIN Roller Camilo
Boyacá Raza de Campeones
-
17. ru
VDOVIN Sergey
Lokosphinx
-
18. co
GARCIA CRUZ Nestor Javier
Boyacá Raza de Campeones
-
19. co
SUAZA ARANGO Bernardo
Team Manzana Postobon
-
20. es
ETXEBERRIA Víctor
Rádio Popular Boavista
-

Teams Classification

1.
Caja Rural - Seguros RGA
12:33:33
2.
Euskadi Basque Country - Murias
1:24
3.
Movistar Team
2:57
4.
Boyacá Raza de Campeones
5:41
5.
Rádio Popular Boavista
6:00
6.
Burgos-BH
6:32
7.
Lokosphinx
7:57
8.
W52-FC Porto-Porto Canal
8:16
9.
Louletano - Hospital de Loulé
10:33
10.
Inteja-MMR Dominican Cycling Team
14:13
11.
Team Manzana Postobon
19:58
12.
d'Amico - Bottecchia
30:15
13.
Spain
32:00
14.
Dare Gobik
59:09
15.
Massi - Kuwait Cycling Project
1:20:29