4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais

Final Classification

Sunday 8th May (2016)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men


General Classification

1. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
21:24:03
2. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
0:30
3. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
0:31
4. fr
FEDRIGO Pierrick
Fortuneo - Vital Concept
0:41
5. nz
SMITH Dion
One Pro Cycling
0:42
6. es
FERNANDEZ CRUZ Delio
Delko Marseille Provence KTM
0:45
7. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
-
8. fr
OFFREDO Yoann
FDJ
0:46
9. dk
QUAADE Rasmus
Stölting Service Group
0:53
10. it
SELVAGGI Mirko
Androni Giocattoli - Sidermec
0:58
11. ee
JAKIN Alo
HP BTP - Auber93
1:08
12. fr
COMBAUD Romain
Delko Marseille Provence KTM
-
13. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
1:13
14. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
1:15
15. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:19
16. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
1:33
17. fr
SOUPE Geoffrey
Cofidis, Solutions Crédits
1:34
18. nl
RUIJGH Rob
Crelan - Vastgoedservice
1:42
19. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
1:58
20. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
2:09
21. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Roompot - Oranje Peloton
2:43
22. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
3:12
23. nl
KREDER Raymond
Roompot - Oranje Peloton
3:17
24. be
JACOBS Pieter
Crelan - Vastgoedservice
3:30
25. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Etixx - Quick Step
3:33
26. fr
CHAVANEL Sylvain
Direct Energie
-
27. fr
PICHON Laurent
FDJ
3:53
28. co
DUQUE Leonardo
Delko Marseille Provence KTM
4:00
29. be
DECLERCQ Tim
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
30. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
4:01
31. fr
FEILLU Brice
Fortuneo - Vital Concept
4:09
32. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
4:13
33. fr
VACHON Florian
Fortuneo - Vital Concept
5:17
34. fr
BIDARD François
AG2R La Mondiale
5:24
35. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
5:29
36. fr
MENUT David
HP BTP - Auber93
5:48
37. nl
ASSELMAN Jesper
Roompot - Oranje Peloton
-
38. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
6:10
39. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
6:27
40. be
DRUYTS Gerry
Crelan - Vastgoedservice
6:40
41. be
DE GENDT Aime
Topsport Vlaanderen - Baloise
6:47
42. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
7:19
43. be
MAES Nikolas
Etixx - Quick Step
8:54
44. fr
CHAVANEL Sébastien
FDJ
9:56
45. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
11:23
46. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
12:48
47. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
12:50
48. be
STEELS Stijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
13:09
49. fr
GUAY Julien
HP BTP - Auber93
13:22
50. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
13:42
51. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
13:43
52. fr
PETIT Adrien
Direct Energie
13:46
53. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
13:47
54. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
14:17
55. fr
EL FARES Julien
Delko Marseille Provence KTM
14:38
56. fr
MAISON Jérémy
FDJ
-
57. fr
QUEMENEUR Perrig
Direct Energie
15:00
58. fr
MARTINEZ Yannick
Delko Marseille Provence KTM
15:18
59. si
BOZIC Borut
Cofidis, Solutions Crédits
16:50
60. nl
VAN GOETHEM Brian
Roompot - Oranje Peloton
18:18
61. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Delko Marseille Provence KTM
20:31
62. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
21:05
63. fr
BOUHANNI Nacer
Cofidis, Solutions Crédits
22:09
64. be
DEHAES Kenny
Wanty - Groupe Gobert
-
65. fr
FONSECA Armindo
Fortuneo - Vital Concept
22:16
66. fr
YSSAAD Yannis
Equipe Cycliste Armée de Terre
22:19
67. be
STEVENS Timothy
Crelan - Vastgoedservice
-
68. nl
KREDER Wesley
Roompot - Oranje Peloton
22:38
69. be
BOUCHER David
Crelan - Vastgoedservice
22:41
70. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
22:43
71. fr
MALDONADO Anthony
HP BTP - Auber93
22:51
72. de
TENBROCK Jonas
Stölting Service Group
22:52
73. fr
POULHIES Stéphane
Equipe Cycliste Armée de Terre
23:01
74. gb
BARKER Yanto
One Pro Cycling
23:03
75. dk
REIHS Michael
Stölting Service Group
23:13
76. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
23:26
77. by
HUTAROVICH Yauheni
Fortuneo - Vital Concept
23:35
78. fr
GOUAULT Pierre
HP BTP - Auber93
23:40
79. fr
GIRAUD Benjamin
Delko Marseille Provence KTM
23:44
80. fr
JARRIER Benoit
Fortuneo - Vital Concept
-
81. gb
HOUSE Kristian
One Pro Cycling
23:48
82. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
83. it
GAVAZZI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
23:54
84. be
DUFRASNE Jonathan
Wallonie - Bruxelles
23:58
85. de
REUTTER Sven
Stölting Service Group
24:16
86. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
24:32
87. fr
GERARD Arnaud
Fortuneo - Vital Concept
24:34
88. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
25:21
89. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
25:23
90. be
STENUIT Robin
Wanty - Groupe Gobert
25:24
91. be
COENEN Dennis
Crelan - Vastgoedservice
26:06
92. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
26:08
93. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
26:17
94. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
26:24
95. be
ROBERT Fréderique
Crelan - Vastgoedservice
26:26
96. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
26:34
97. fr
GENE Yohann
Direct Energie
26:43
98. de
KOEP Thomas
Stölting Service Group
26:44
99. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
26:48
100. be
POLS Ruben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
101. be
SEYNAEVE Lander
Wanty - Groupe Gobert
27:39
102. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
28:05
103. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
28:17
104. be
VAN MEIRHAEGHE Jef
Topsport Vlaanderen - Baloise
28:20
105. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
28:55
106. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
29:09
107. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
29:30
108. be
WALLAYS Jens
Topsport Vlaanderen - Baloise
30:14
109. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
30:39
110. be
DUQUENNOY Jimmy
Wallonie - Bruxelles
30:53
111. nl
DE VRIES Berden
Roompot - Oranje Peloton
33:05
112. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
33:16
113. gb
HUNT Joshua
One Pro Cycling
38:32
114. au
O\' SHEA Glenn
One Pro Cycling
43:20
115. fr
GRELLIER Fabien
Direct Energie
48:35
116. fr
THEVENOT Guillaume
Direct Energie
50:17
117. gb
WILLIAMS Samuel
One Pro Cycling
53:27

Mountains Classification

1. fr
POULHIES Stéphane
Equipe Cycliste Armée de Terre
00:00:00
2. fr
FONSECA Armindo
Fortuneo - Vital Concept
-
3. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
4. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
-
5. nl
VAN GOETHEM Brian
Roompot - Oranje Peloton
-
6. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
-
7. fr
OFFREDO Yoann
FDJ
-
8. fr
CHAVANEL Sylvain
Direct Energie
-
9. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
-
10. be
SEYNAEVE Lander
Wanty - Groupe Gobert
-
11. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
-
12. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
13. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
-
14. fr
PICHON Laurent
FDJ
-
15. fr
VACHON Florian
Fortuneo - Vital Concept
-
16. be
STEELS Stijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
17. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Roompot - Oranje Peloton
-
18. fr
FEILLU Brice
Fortuneo - Vital Concept
-
19. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
20. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
-

Points Classification

1. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
00:00:00
2. fr
BOUHANNI Nacer
Cofidis, Solutions Crédits
-
3. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
4. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Etixx - Quick Step
-
5. be
DEHAES Kenny
Wanty - Groupe Gobert
-
6. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
-
7. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
8. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
-
9. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
10. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
11. fr
OFFREDO Yoann
FDJ
-
12. nz
SMITH Dion
One Pro Cycling
-
13. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
-
14. fr
FEDRIGO Pierrick
Fortuneo - Vital Concept
-
15. fr
PICHON Laurent
FDJ
-
16. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Roompot - Oranje Peloton
-
17. co
DUQUE Leonardo
Delko Marseille Provence KTM
-
18. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
19. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
-
20. es
FERNANDEZ CRUZ Delio
Delko Marseille Provence KTM
-
21. dk
QUAADE Rasmus
Stölting Service Group
-
22. fr
SOUPE Geoffrey
Cofidis, Solutions Crédits
-
23. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
-
24. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
25. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
-
26. fr
MARTINEZ Yannick
Delko Marseille Provence KTM
-
27. fr
YSSAAD Yannis
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
28. it
SELVAGGI Mirko
Androni Giocattoli - Sidermec
-
29. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
-
30. nl
KREDER Raymond
Roompot - Oranje Peloton
-
31. fr
GIRAUD Benjamin
Delko Marseille Provence KTM
-
32. fr
FEILLU Brice
Fortuneo - Vital Concept
-
33. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
-
34. be
DRUYTS Gerry
Crelan - Vastgoedservice
-
35. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
36. gb
BARKER Yanto
One Pro Cycling
-
37. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
-
38. fr
CHAVANEL Sylvain
Direct Energie
-
39. nl
VAN GOETHEM Brian
Roompot - Oranje Peloton
-
40. fr
POULHIES Stéphane
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
41. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
42. ee
JAKIN Alo
HP BTP - Auber93
-
43. be
JACOBS Pieter
Crelan - Vastgoedservice
-
44. fr
MENUT David
HP BTP - Auber93
-
45. fr
FONSECA Armindo
Fortuneo - Vital Concept
-
46. fr
COMBAUD Romain
Delko Marseille Provence KTM
-
47. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
48. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
-
49. be
BOUCHER David
Crelan - Vastgoedservice
-
50. be
WALLAYS Jens
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
51. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
-
52. dk
REIHS Michael
Stölting Service Group
-
53. by
HUTAROVICH Yauheni
Fortuneo - Vital Concept
-
54. fr
GOUAULT Pierre
HP BTP - Auber93
-

Youth Classification

1. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
21:24:03
2. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
0:31
3. nz
SMITH Dion
One Pro Cycling
0:42
4. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Roompot - Oranje Peloton
2:43
5. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
4:13
6. fr
BIDARD François
AG2R La Mondiale
5:24
7. fr
MENUT David
HP BTP - Auber93
5:48
8. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
6:27
9. be
DE GENDT Aime
Topsport Vlaanderen - Baloise
6:47
10. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
12:50
11. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
13:42
12. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
13:43
13. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
13:47
14. fr
MAISON Jérémy
FDJ
14:38
15. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
21:05
16. fr
YSSAAD Yannis
Equipe Cycliste Armée de Terre
22:19
17. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
22:43
18. de
TENBROCK Jonas
Stölting Service Group
22:52
19. fr
GOUAULT Pierre
HP BTP - Auber93
23:40
20. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
23:48
21. de
REUTTER Sven
Stölting Service Group
24:16
22. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
25:21
23. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
25:23
24. be
COENEN Dennis
Crelan - Vastgoedservice
26:06
25. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
26:48
26. be
POLS Ruben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
27. be
SEYNAEVE Lander
Wanty - Groupe Gobert
27:39
28. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
28:05
29. be
VAN MEIRHAEGHE Jef
Topsport Vlaanderen - Baloise
28:20
30. be
WALLAYS Jens
Topsport Vlaanderen - Baloise
30:14
31. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
30:39
32. be
DUQUENNOY Jimmy
Wallonie - Bruxelles
30:53
33. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
33:16
34. fr
GRELLIER Fabien
Direct Energie
48:35
35. fr
THEVENOT Guillaume
Direct Energie
50:17
36. gb
WILLIAMS Samuel
One Pro Cycling
53:27

Teams Classification

1.
Etixx - Quick Step
64:16:34
2.
Delko Marseille Provence KTM
1:28
3.
Crelan - Vastgoedservice
1:32
4.
AG2R La Mondiale
3:13
5.
HP BTP - Auber93
3:44
6.
Fortuneo - Vital Concept
5:18
7.
Roompot - Oranje Peloton
7:09
8.
FDJ
8:42
9.
Direct Energie
9:55
10.
Roubaix Lille Métropole
17:42
11.
Topsport Vlaanderen - Baloise
17:56
12.
Androni Giocattoli - Sidermec
19:34
13.
Wallonie - Bruxelles
20:20
14.
Equipe Cycliste Armée de Terre
23:13
15.
Cofidis, Solutions Crédits
26:26
16.
Wanty - Groupe Gobert
30:50
17.
Stölting Service Group
34:21
18.
One Pro Cycling
42:16