Go to:  Stage 1 

4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais

Stage 1

: Dunkerque > Gravelines

Wednesday 4th May (2016)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 191.4km


Stage Result

1. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
04:28:53
2. nl
KREDER Raymond
Roompot - Oranje Peloton
-
3. fr
BOUHANNI Nacer
Cofidis, Solutions Crédits
-
4. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
5. be
DEHAES Kenny
Wanty - Groupe Gobert
-
6. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
7. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
-
8. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Etixx - Quick Step
-
9. fr
MARTINEZ Yannick
Delko Marseille Provence KTM
-
10. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
11. fr
SOUPE Geoffrey
Cofidis, Solutions Crédits
-
12. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
-
13. fr
MENUT David
HP BTP - Auber93
-
14. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
-
15. gb
OPIE Christopher
One Pro Cycling
-
16. be
DRUYTS Gerry
Crelan - Vastgoedservice
-
17. dk
NORMAN HANSEN Lasse
Stölting Service Group
-
18. fr
PETIT Adrien
Direct Energie
-
19. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
20. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Delko Marseille Provence KTM
-
21. be
PARDINI Olivier
Wallonie - Bruxelles
-
22. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
23. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
24. fr
YSSAAD Yannis
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
25. fr
GIRAUD Benjamin
Delko Marseille Provence KTM
-
26. by
HUTAROVICH Yauheni
Fortuneo - Vital Concept
-
27. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
28. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
-
29. dk
REIHS Michael
Stölting Service Group
-
30. fr
LE BON Johan
FDJ
-
31. be
STEVENS Timothy
Crelan - Vastgoedservice
-
32. fr
MALDONADO Anthony
HP BTP - Auber93
-
33. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
34. be
DECLERCQ Tim
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
35. be
JACOBS Pieter
Crelan - Vastgoedservice
-
36. fr
OFFREDO Yoann
FDJ
-
37. nl
KREDER Wesley
Roompot - Oranje Peloton
-
38. nl
ASSELMAN Jesper
Roompot - Oranje Peloton
-
39. it
SELVAGGI Mirko
Androni Giocattoli - Sidermec
-
40. be
ROBERT Fréderique
Crelan - Vastgoedservice
-
41. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
42. it
DALL'ANTONIA Tiziano
Androni Giocattoli - Sidermec
-
43. de
GERDEMANN Linus
Stölting Service Group
-
44. nl
MARKUS Barry
Roompot - Oranje Peloton
-
45. fr
FONSECA Armindo
Fortuneo - Vital Concept
-
46. fr
VACHON Florian
Fortuneo - Vital Concept
-
47. fr
PICHON Laurent
FDJ
-
48. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
-
49. dk
QUAADE Rasmus
Stölting Service Group
-
50. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
-
51. be
STEELS Stijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
52. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
53. nl
RUIJGH Rob
Crelan - Vastgoedservice
-
54. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
-
55. be
BOUCHER David
Crelan - Vastgoedservice
-
56. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
57. nl
VAN GOETHEM Brian
Roompot - Oranje Peloton
-
58. gb
BARKER Yanto
One Pro Cycling
-
59. fr
FEILLU Brice
Fortuneo - Vital Concept
-
60. fr
GERARD Arnaud
Fortuneo - Vital Concept
-
61. be
DE GENDT Aime
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
62. de
REUTTER Sven
Stölting Service Group
-
63. it
GAVAZZI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
64. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
65. fr
JARRIER Benoit
Fortuneo - Vital Concept
-
66. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
67. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
68. fr
FERASSE Thibault
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
69. nz
SMITH Dion
One Pro Cycling
-
70. ee
JAKIN Alo
HP BTP - Auber93
-
71. fr
CHAVANEL Sébastien
FDJ
-
72. fr
GOUAULT Pierre
HP BTP - Auber93
-
73. fr
PEREIRA Florent
Roubaix Lille Métropole
-
74. fr
CHAVANEL Sylvain
Direct Energie
-
75. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
-
76. be
DUFRASNE Jonathan
Wallonie - Bruxelles
-
77. gb
HUNT Joshua
One Pro Cycling
-
78. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
-
79. fr
COMBAUD Romain
Delko Marseille Provence KTM
-
80. co
DUQUE Leonardo
Delko Marseille Provence KTM
-
81. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
-
82. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
-
83. es
FERNANDEZ CRUZ Delio
Delko Marseille Provence KTM
-
84. be
VAN MEIRHAEGHE Jef
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
85. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
86. au
GOSS Matthew
One Pro Cycling
-
87. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
-
88. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
-
89. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
90. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Roompot - Oranje Peloton
-
91. fr
FEDRIGO Pierrick
Fortuneo - Vital Concept
-
92. fr
POUILLY Félix
Roubaix Lille Métropole
-
93. fr
POULHIES Stéphane
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
94. be
VAN KEIRSBULCK Guillaume
Etixx - Quick Step
-
95. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
96. fr
BIDARD François
AG2R La Mondiale
-
97. nl
REUS Kai
Roompot - Oranje Peloton
-
98. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
99. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
-
100. be
SEYNAEVE Lander
Wanty - Groupe Gobert
-
101. fr
MAISON Jérémy
FDJ
-
102. fr
GUAY Julien
HP BTP - Auber93
-
103. be
COENEN Dennis
Crelan - Vastgoedservice
-
104. fr
EL FARES Julien
Delko Marseille Provence KTM
-
105. de
TENBROCK Jonas
Stölting Service Group
-
106. fr
RENAULT Maxime
HP BTP - Auber93
-
107. be
MAES Nikolas
Etixx - Quick Step
-
108. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
109. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
110. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
-
111. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
112. be
DUQUENNOY Jimmy
Wallonie - Bruxelles
-
113. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
-
114. be
FARAZIJN Maxime
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
115. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
116. be
WALLAYS Jens
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
117. gb
HOUSE Kristian
One Pro Cycling
-
118. fr
GENE Yohann
Direct Energie
0:25
119. fr
MORICE Julien
Direct Energie
-
120. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
0:40
121. si
BOZIC Borut
Cofidis, Solutions Crédits
0:42
122. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
123. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
0:58
124. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
0:00
125. fr
QUEMENEUR Perrig
Direct Energie
1:17
126. fr
GRELLIER Fabien
Direct Energie
-
127. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
128. be
KEISSE Iljo
Etixx - Quick Step
-
129. be
POLS Ruben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
130. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
1:19
131. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
1:21
132. be
STENUIT Robin
Wanty - Groupe Gobert
1:24
133. fr
THEVENOT Guillaume
Direct Energie
2:44
134. fr
HUPOND Thierry
Delko Marseille Provence KTM
-
135. gb
WILLIAMS Samuel
One Pro Cycling
4:10
136. nl
DE VRIES Berden
Roompot - Oranje Peloton
5:45
137. fr
FOURNIER Marc
FDJ
7:03
138. de
KOEP Thomas
Stölting Service Group
-
139. au
O\' SHEA Glenn
One Pro Cycling
-
140. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-
141. fr
PEREZ Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
8:40
DNF. it
CECCHINEL Giorgio
Androni Giocattoli - Sidermec
-

General Classification

1. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
04:28:43
2. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
0:02
3. nl
KREDER Raymond
Roompot - Oranje Peloton
0:04
4. nl
REUS Kai
Roompot - Oranje Peloton
-
5. fr
BOUHANNI Nacer
Cofidis, Solutions Crédits
0:06
6. fr
POULHIES Stéphane
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
7. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:10
8. be
DEHAES Kenny
Wanty - Groupe Gobert
-
9. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
10. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
-
11. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Etixx - Quick Step
-
12. fr
MARTINEZ Yannick
Delko Marseille Provence KTM
-
13. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
14. fr
SOUPE Geoffrey
Cofidis, Solutions Crédits
-
15. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
-
16. fr
MENUT David
HP BTP - Auber93
-
17. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
-
18. gb
OPIE Christopher
One Pro Cycling
-
19. be
DRUYTS Gerry
Crelan - Vastgoedservice
-
20. dk
NORMAN HANSEN Lasse
Stölting Service Group
-
21. fr
PETIT Adrien
Direct Energie
-
22. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
23. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Delko Marseille Provence KTM
-
24. be
PARDINI Olivier
Wallonie - Bruxelles
-
25. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
26. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
27. fr
YSSAAD Yannis
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
28. fr
GIRAUD Benjamin
Delko Marseille Provence KTM
0:00
29. by
HUTAROVICH Yauheni
Fortuneo - Vital Concept
-
30. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
31. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
-
32. dk
REIHS Michael
Stölting Service Group
-
33. fr
LE BON Johan
FDJ
-
34. be
STEVENS Timothy
Crelan - Vastgoedservice
-
35. fr
MALDONADO Anthony
HP BTP - Auber93
-
36. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
37. be
DECLERCQ Tim
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
38. be
JACOBS Pieter
Crelan - Vastgoedservice
-
39. fr
OFFREDO Yoann
FDJ
-
40. nl
KREDER Wesley
Roompot - Oranje Peloton
-
41. nl
ASSELMAN Jesper
Roompot - Oranje Peloton
-
42. it
SELVAGGI Mirko
Androni Giocattoli - Sidermec
-
43. be
ROBERT Fréderique
Crelan - Vastgoedservice
-
44. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
45. it
DALL'ANTONIA Tiziano
Androni Giocattoli - Sidermec
-
46. de
GERDEMANN Linus
Stölting Service Group
-
47. nl
MARKUS Barry
Roompot - Oranje Peloton
-
48. fr
FONSECA Armindo
Fortuneo - Vital Concept
-
49. fr
VACHON Florian
Fortuneo - Vital Concept
-
50. fr
PICHON Laurent
FDJ
-
51. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
-
52. dk
QUAADE Rasmus
Stölting Service Group
-
53. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
-
54. be
STEELS Stijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
55. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
56. nl
RUIJGH Rob
Crelan - Vastgoedservice
-
57. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
-
58. be
BOUCHER David
Crelan - Vastgoedservice
-
59. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
60. nl
VAN GOETHEM Brian
Roompot - Oranje Peloton
-
61. gb
BARKER Yanto
One Pro Cycling
-
62. fr
FEILLU Brice
Fortuneo - Vital Concept
-
63. fr
GERARD Arnaud
Fortuneo - Vital Concept
-
64. be
DE GENDT Aime
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
65. de
REUTTER Sven
Stölting Service Group
-
66. it
GAVAZZI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
67. fr
JARRIER Benoit
Fortuneo - Vital Concept
-
68. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
69. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
70. fr
FERASSE Thibault
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
71. nz
SMITH Dion
One Pro Cycling
-
72. ee
JAKIN Alo
HP BTP - Auber93
-
73. fr
CHAVANEL Sébastien
FDJ
-
74. fr
GOUAULT Pierre
HP BTP - Auber93
-
75. fr
PEREIRA Florent
Roubaix Lille Métropole
-
76. fr
CHAVANEL Sylvain
Direct Energie
-
77. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
-
78. be
DUFRASNE Jonathan
Wallonie - Bruxelles
-
79. gb
HUNT Joshua
One Pro Cycling
-
80. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
-
81. fr
COMBAUD Romain
Delko Marseille Provence KTM
-
82. co
DUQUE Leonardo
Delko Marseille Provence KTM
-
83. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
-
84. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
-
85. es
FERNANDEZ CRUZ Delio
Delko Marseille Provence KTM
-
86. be
VAN MEIRHAEGHE Jef
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
87. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
88. au
GOSS Matthew
One Pro Cycling
-
89. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
-
90. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
-
91. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
92. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Roompot - Oranje Peloton
-
93. fr
FEDRIGO Pierrick
Fortuneo - Vital Concept
-
94. fr
POUILLY Félix
Roubaix Lille Métropole
-
95. be
VAN KEIRSBULCK Guillaume
Etixx - Quick Step
-
96. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
97. fr
BIDARD François
AG2R La Mondiale
-
98. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
99. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
-
100. be
SEYNAEVE Lander
Wanty - Groupe Gobert
-
101. fr
MAISON Jérémy
FDJ
-
102. fr
GUAY Julien
HP BTP - Auber93
-
103. be
COENEN Dennis
Crelan - Vastgoedservice
-
104. fr
EL FARES Julien
Delko Marseille Provence KTM
-
105. de
TENBROCK Jonas
Stölting Service Group
-
106. fr
RENAULT Maxime
HP BTP - Auber93
-
107. be
MAES Nikolas
Etixx - Quick Step
-
108. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
109. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
110. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
-
111. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
112. be
DUQUENNOY Jimmy
Wallonie - Bruxelles
-
113. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
-
114. be
FARAZIJN Maxime
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
115. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
116. be
WALLAYS Jens
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
117. gb
HOUSE Kristian
One Pro Cycling
-
118. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
-
119. fr
GENE Yohann
Direct Energie
0:35
120. fr
MORICE Julien
Direct Energie
-
121. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
0:50
122. si
BOZIC Borut
Cofidis, Solutions Crédits
0:52
123. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
124. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
1:08
125. fr
QUEMENEUR Perrig
Direct Energie
1:27
126. fr
GRELLIER Fabien
Direct Energie
-
127. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
128. be
KEISSE Iljo
Etixx - Quick Step
-
129. be
POLS Ruben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
130. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
1:29
131. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
1:31
132. be
STENUIT Robin
Wanty - Groupe Gobert
1:34
133. fr
THEVENOT Guillaume
Direct Energie
2:54
134. fr
HUPOND Thierry
Delko Marseille Provence KTM
-
135. gb
WILLIAMS Samuel
One Pro Cycling
4:20
136. nl
DE VRIES Berden
Roompot - Oranje Peloton
5:55
137. fr
FOURNIER Marc
FDJ
7:13
138. de
KOEP Thomas
Stölting Service Group
-
139. au
O\' SHEA Glenn
One Pro Cycling
-
140. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-
141. fr
PEREZ Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
8:50

Mountains Classification

1. fr
POULHIES Stéphane
Equipe Cycliste Armée de Terre
00:00:00
2. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
3. nl
REUS Kai
Roompot - Oranje Peloton
-

Points Classification

1. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
00:00:00
2. nl
KREDER Raymond
Roompot - Oranje Peloton
-
3. fr
BOUHANNI Nacer
Cofidis, Solutions Crédits
-
4. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
5. be
DEHAES Kenny
Wanty - Groupe Gobert
-
6. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
7. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
8. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
-
9. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Etixx - Quick Step
-
10. nl
REUS Kai
Roompot - Oranje Peloton
-
11. fr
MARTINEZ Yannick
Delko Marseille Provence KTM
-
12. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
13. fr
SOUPE Geoffrey
Cofidis, Solutions Crédits
-
14. fr
POULHIES Stéphane
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
15. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
-
16. fr
MENUT David
HP BTP - Auber93
-
17. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
-
18. gb
OPIE Christopher
One Pro Cycling
-

Youth Classification

1. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
04:28:43
2. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:10
3. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
4. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
-
5. fr
MENUT David
HP BTP - Auber93
-
6. dk
NORMAN HANSEN Lasse
Stölting Service Group
-
7. fr
YSSAAD Yannis
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
8. nl
MARKUS Barry
Roompot - Oranje Peloton
-
9. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
-
10. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
11. be
DE GENDT Aime
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
12. de
REUTTER Sven
Stölting Service Group
-
13. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
14. fr
FERASSE Thibault
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
15. nz
SMITH Dion
One Pro Cycling
-
16. fr
GOUAULT Pierre
HP BTP - Auber93
-
17. fr
PEREIRA Florent
Roubaix Lille Métropole
-
18. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
-
19. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
-
20. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
-
21. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
-
22. be
VAN MEIRHAEGHE Jef
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
23. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Roompot - Oranje Peloton
-
24. fr
POUILLY Félix
Roubaix Lille Métropole
-
25. fr
BIDARD François
AG2R La Mondiale
-
26. be
SEYNAEVE Lander
Wanty - Groupe Gobert
-
27. fr
MAISON Jérémy
FDJ
-
28. be
COENEN Dennis
Crelan - Vastgoedservice
-
29. de
TENBROCK Jonas
Stölting Service Group
-
30. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
31. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
32. be
DUQUENNOY Jimmy
Wallonie - Bruxelles
-
33. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
-
34. be
FARAZIJN Maxime
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
35. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
36. be
WALLAYS Jens
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
37. fr
MORICE Julien
Direct Energie
0:35
38. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
1:08
39. fr
GRELLIER Fabien
Direct Energie
1:27
40. be
POLS Ruben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
41. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
1:29
42. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
1:31
43. fr
THEVENOT Guillaume
Direct Energie
2:54
44. gb
WILLIAMS Samuel
One Pro Cycling
4:20
45. fr
FOURNIER Marc
FDJ
7:13

Teams Classification

1.
Delko Marseille Provence KTM
13:26:39
2.
HP BTP - Auber93
-
3.
Androni Giocattoli - Sidermec
-
4.
FDJ
-
5.
Roompot - Oranje Peloton
-
6.
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
7.
Wallonie - Bruxelles
-
8.
Crelan - Vastgoedservice
-
9.
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
10.
Stölting Service Group
-
11.
Direct Energie
-
12.
Wanty - Groupe Gobert
-
13.
Roubaix Lille Métropole
-
14.
Fortuneo - Vital Concept
-
15.
Cofidis, Solutions Crédits
-
16.
Etixx - Quick Step
-
17.
One Pro Cycling
-
18.
AG2R La Mondiale
-