Go to:  Stage 1  Stage 2 

4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais

Stage 2

: Aniche > Aniche

Thursday 5th May (2016)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 188.3km


Stage Result

1. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
04:34:18
2. fr
BOUHANNI Nacer
Cofidis, Solutions Crédits
-
3. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
4. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
5. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Etixx - Quick Step
-
6. be
DEHAES Kenny
Wanty - Groupe Gobert
-
7. nl
KREDER Raymond
Roompot - Oranje Peloton
-
8. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
-
9. co
DUQUE Leonardo
Delko Marseille Provence KTM
-
10. fr
GIRAUD Benjamin
Delko Marseille Provence KTM
-
11. be
PARDINI Olivier
Wallonie - Bruxelles
-
12. gb
BARKER Yanto
One Pro Cycling
-
13. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
14. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
15. nz
SMITH Dion
One Pro Cycling
-
16. be
FARAZIJN Maxime
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
17. fr
MALDONADO Anthony
HP BTP - Auber93
-
18. dk
NORMAN HANSEN Lasse
Stölting Service Group
-
19. fr
YSSAAD Yannis
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
20. fr
BIDARD François
AG2R La Mondiale
-
21. be
STEVENS Timothy
Crelan - Vastgoedservice
-
22. be
DUQUENNOY Jimmy
Wallonie - Bruxelles
-
23. by
HUTAROVICH Yauheni
Fortuneo - Vital Concept
-
24. nl
ASSELMAN Jesper
Roompot - Oranje Peloton
-
25. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
26. fr
MENUT David
HP BTP - Auber93
-
27. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
28. fr
SOUPE Geoffrey
Cofidis, Solutions Crédits
-
29. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
-
30. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
31. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
-
32. be
JACOBS Pieter
Crelan - Vastgoedservice
-
33. fr
MARTINEZ Yannick
Delko Marseille Provence KTM
-
34. fr
JARRIER Benoit
Fortuneo - Vital Concept
-
35. nl
MARKUS Barry
Roompot - Oranje Peloton
-
36. be
BOUCHER David
Crelan - Vastgoedservice
-
37. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
-
38. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
39. be
DRUYTS Gerry
Crelan - Vastgoedservice
-
40. dk
QUAADE Rasmus
Stölting Service Group
-
41. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
-
42. fr
VACHON Florian
Fortuneo - Vital Concept
-
43. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
44. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
-
45. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
46. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
-
47. fr
OFFREDO Yoann
FDJ
-
48. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Delko Marseille Provence KTM
-
49. be
STEELS Stijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
50. nl
VAN GOETHEM Brian
Roompot - Oranje Peloton
-
51. fr
CHAVANEL Sylvain
Direct Energie
-
52. it
GAVAZZI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
53. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
54. fr
FEILLU Brice
Fortuneo - Vital Concept
-
55. be
STENUIT Robin
Wanty - Groupe Gobert
-
56. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
57. fr
PEREIRA Florent
Roubaix Lille Métropole
-
58. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
59. fr
EL FARES Julien
Delko Marseille Provence KTM
-
60. nl
RUIJGH Rob
Crelan - Vastgoedservice
-
61. fr
POULHIES Stéphane
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
62. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
63. be
DECLERCQ Tim
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
64. fr
CHAVANEL Sébastien
FDJ
-
65. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
-
66. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Roompot - Oranje Peloton
-
67. ee
JAKIN Alo
HP BTP - Auber93
-
68. fr
POUILLY Félix
Roubaix Lille Métropole
-
69. fr
PETIT Adrien
Direct Energie
-
70. fr
FEDRIGO Pierrick
Fortuneo - Vital Concept
-
71. fr
GERARD Arnaud
Fortuneo - Vital Concept
-
72. be
DE GENDT Aime
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
73. fr
FONSECA Armindo
Fortuneo - Vital Concept
-
74. it
SELVAGGI Mirko
Androni Giocattoli - Sidermec
-
75. be
ROBERT Fréderique
Crelan - Vastgoedservice
-
76. be
MAES Nikolas
Etixx - Quick Step
-
77. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
-
78. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
-
79. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
-
80. de
TENBROCK Jonas
Stölting Service Group
-
81. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
82. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
83. nl
KREDER Wesley
Roompot - Oranje Peloton
-
84. it
DALL'ANTONIA Tiziano
Androni Giocattoli - Sidermec
-
85. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
86. fr
MORICE Julien
Direct Energie
-
87. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
-
88. be
KEISSE Iljo
Etixx - Quick Step
-
89. es
FERNANDEZ CRUZ Delio
Delko Marseille Provence KTM
-
90. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
-
91. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
-
92. fr
GUAY Julien
HP BTP - Auber93
-
93. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
-
94. fr
MAISON Jérémy
FDJ
-
95. fr
GOUAULT Pierre
HP BTP - Auber93
-
96. si
BOZIC Borut
Cofidis, Solutions Crédits
-
97. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
98. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
-
99. fr
COMBAUD Romain
Delko Marseille Provence KTM
-
100. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
101. be
DUFRASNE Jonathan
Wallonie - Bruxelles
-
102. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
103. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
104. fr
QUEMENEUR Perrig
Direct Energie
-
105. de
GERDEMANN Linus
Stölting Service Group
-
106. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
-
107. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
-
108. de
KOEP Thomas
Stölting Service Group
-
109. nl
DE VRIES Berden
Roompot - Oranje Peloton
-
110. fr
PICHON Laurent
FDJ
0:20
111. gb
HOUSE Kristian
One Pro Cycling
-
112. au
O\' SHEA Glenn
One Pro Cycling
-
113. au
GOSS Matthew
One Pro Cycling
-
114. be
POLS Ruben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
115. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
116. dk
REIHS Michael
Stölting Service Group
-
117. fr
GENE Yohann
Direct Energie
1:26
118. be
VAN KEIRSBULCK Guillaume
Etixx - Quick Step
0:00
119. de
REUTTER Sven
Stölting Service Group
-
120. fr
LE BON Johan
FDJ
2:08
121. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:00
122. be
VAN MEIRHAEGHE Jef
Topsport Vlaanderen - Baloise
2:34
123. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
0:00
124. be
WALLAYS Jens
Topsport Vlaanderen - Baloise
2:44
125. be
COENEN Dennis
Crelan - Vastgoedservice
-
126. be
SEYNAEVE Lander
Wanty - Groupe Gobert
-
127. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
3:03
128. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
129. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
4:53
130. gb
OPIE Christopher
One Pro Cycling
5:46
131. nl
REUS Kai
Roompot - Oranje Peloton
0:00
132. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-
133. fr
FERASSE Thibault
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
134. fr
HUPOND Thierry
Delko Marseille Provence KTM
6:55
135. fr
PEREZ Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
-
136. gb
WILLIAMS Samuel
One Pro Cycling
6:58
137. fr
RENAULT Maxime
HP BTP - Auber93
9:30
138. fr
THEVENOT Guillaume
Direct Energie
11:04
139. fr
GRELLIER Fabien
Direct Energie
-
140. gb
HUNT Joshua
One Pro Cycling
-
DNF. fr
FOURNIER Marc
FDJ
-

General Classification

1. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
09:02:51
2. fr
BOUHANNI Nacer
Cofidis, Solutions Crédits
0:10
3. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
0:12
4. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
5. nl
KREDER Raymond
Roompot - Oranje Peloton
0:14
6. nl
REUS Kai
Roompot - Oranje Peloton
-
7. fr
POUILLY Félix
Roubaix Lille Métropole
0:15
8. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
0:16
9. fr
POULHIES Stéphane
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
10. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Roompot - Oranje Peloton
-
11. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
0:19
12. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
0:20
13. be
DEHAES Kenny
Wanty - Groupe Gobert
-
14. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Etixx - Quick Step
-
15. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
16. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
17. be
PARDINI Olivier
Wallonie - Bruxelles
-
18. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
19. fr
GIRAUD Benjamin
Delko Marseille Provence KTM
-
20. dk
NORMAN HANSEN Lasse
Stölting Service Group
-
21. fr
MENUT David
HP BTP - Auber93
-
22. fr
SOUPE Geoffrey
Cofidis, Solutions Crédits
-
23. fr
MARTINEZ Yannick
Delko Marseille Provence KTM
-
24. fr
YSSAAD Yannis
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
25. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
-
26. fr
MALDONADO Anthony
HP BTP - Auber93
-
27. by
HUTAROVICH Yauheni
Fortuneo - Vital Concept
-
28. be
STEVENS Timothy
Crelan - Vastgoedservice
-
29. be
DRUYTS Gerry
Crelan - Vastgoedservice
-
30. nl
ASSELMAN Jesper
Roompot - Oranje Peloton
-
31. be
JACOBS Pieter
Crelan - Vastgoedservice
-
32. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Delko Marseille Provence KTM
-
33. gb
BARKER Yanto
One Pro Cycling
-
34. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
-
35. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
36. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
37. nl
MARKUS Barry
Roompot - Oranje Peloton
-
38. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
-
39. fr
OFFREDO Yoann
FDJ
-
40. nz
SMITH Dion
One Pro Cycling
-
41. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
42. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
43. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
44. fr
PETIT Adrien
Direct Energie
-
45. fr
VACHON Florian
Fortuneo - Vital Concept
-
46. co
DUQUE Leonardo
Delko Marseille Provence KTM
-
47. dk
QUAADE Rasmus
Stölting Service Group
-
48. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
-
49. be
BOUCHER David
Crelan - Vastgoedservice
-
50. be
DECLERCQ Tim
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
51. fr
JARRIER Benoit
Fortuneo - Vital Concept
-
52. be
STEELS Stijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
53. nl
VAN GOETHEM Brian
Roompot - Oranje Peloton
-
54. fr
FEILLU Brice
Fortuneo - Vital Concept
-
55. nl
RUIJGH Rob
Crelan - Vastgoedservice
-
56. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
-
57. it
SELVAGGI Mirko
Androni Giocattoli - Sidermec
-
58. it
GAVAZZI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
59. be
ROBERT Fréderique
Crelan - Vastgoedservice
-
60. fr
BIDARD François
AG2R La Mondiale
-
61. fr
FONSECA Armindo
Fortuneo - Vital Concept
-
62. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
63. nl
KREDER Wesley
Roompot - Oranje Peloton
-
64. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
65. fr
CHAVANEL Sylvain
Direct Energie
-
66. it
DALL'ANTONIA Tiziano
Androni Giocattoli - Sidermec
-
67. be
FARAZIJN Maxime
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
68. fr
PEREIRA Florent
Roubaix Lille Métropole
-
69. fr
GERARD Arnaud
Fortuneo - Vital Concept
-
70. be
DE GENDT Aime
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
71. be
DUQUENNOY Jimmy
Wallonie - Bruxelles
-
72. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
-
73. fr
CHAVANEL Sébastien
FDJ
-
74. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
-
75. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
-
76. ee
JAKIN Alo
HP BTP - Auber93
-
77. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
78. dk
REIHS Michael
Stölting Service Group
-
79. de
GERDEMANN Linus
Stölting Service Group
-
80. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
81. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
-
82. fr
FEDRIGO Pierrick
Fortuneo - Vital Concept
-
83. fr
EL FARES Julien
Delko Marseille Provence KTM
-
84. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
-
85. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
-
86. fr
GOUAULT Pierre
HP BTP - Auber93
-
87. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
-
88. es
FERNANDEZ CRUZ Delio
Delko Marseille Provence KTM
-
89. be
DUFRASNE Jonathan
Wallonie - Bruxelles
-
90. fr
COMBAUD Romain
Delko Marseille Provence KTM
-
91. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
92. de
REUTTER Sven
Stölting Service Group
-
93. be
MAES Nikolas
Etixx - Quick Step
-
94. de
TENBROCK Jonas
Stölting Service Group
-
95. fr
GUAY Julien
HP BTP - Auber93
-
96. fr
MAISON Jérémy
FDJ
-
97. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
98. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
-
99. au
GOSS Matthew
One Pro Cycling
-
100. fr
FERASSE Thibault
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
101. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
102. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
103. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
-
104. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
105. be
VAN KEIRSBULCK Guillaume
Etixx - Quick Step
-
106. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
107. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
-
108. gb
HOUSE Kristian
One Pro Cycling
-
109. fr
PICHON Laurent
FDJ
0:40
110. fr
MORICE Julien
Direct Energie
0:45
111. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
1:00
112. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
1:02
113. si
BOZIC Borut
Cofidis, Solutions Crédits
-
114. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
1:18
115. be
KEISSE Iljo
Etixx - Quick Step
1:37
116. fr
QUEMENEUR Perrig
Direct Energie
-
117. be
POLS Ruben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
118. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
119. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
1:39
120. be
STENUIT Robin
Wanty - Groupe Gobert
1:44
121. fr
GENE Yohann
Direct Energie
2:11
122. fr
LE BON Johan
FDJ
2:28
123. be
VAN MEIRHAEGHE Jef
Topsport Vlaanderen - Baloise
2:54
124. be
SEYNAEVE Lander
Wanty - Groupe Gobert
3:04
125. be
COENEN Dennis
Crelan - Vastgoedservice
-
126. be
WALLAYS Jens
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
127. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
3:23
128. nl
DE VRIES Berden
Roompot - Oranje Peloton
6:05
129. gb
OPIE Christopher
One Pro Cycling
6:06
130. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
6:34
131. de
KOEP Thomas
Stölting Service Group
7:23
132. au
O\' SHEA Glenn
One Pro Cycling
-
133. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-
134. fr
RENAULT Maxime
HP BTP - Auber93
9:50
135. fr
HUPOND Thierry
Delko Marseille Provence KTM
9:59
136. gb
HUNT Joshua
One Pro Cycling
11:24
137. gb
WILLIAMS Samuel
One Pro Cycling
11:28
138. fr
GRELLIER Fabien
Direct Energie
12:41
139. fr
THEVENOT Guillaume
Direct Energie
14:08
140. fr
PEREZ Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
15:55

Mountains Classification

1. fr
POULHIES Stéphane
Equipe Cycliste Armée de Terre
00:00:00
2. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
3. fr
POUILLY Félix
Roubaix Lille Métropole
-
4. nl
REUS Kai
Roompot - Oranje Peloton
-
5. be
SEYNAEVE Lander
Wanty - Groupe Gobert
-
6. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
7. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Roompot - Oranje Peloton
-

Points Classification

1. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
00:00:00
2. fr
BOUHANNI Nacer
Cofidis, Solutions Crédits
-
3. nl
KREDER Raymond
Roompot - Oranje Peloton
-
4. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
5. be
DEHAES Kenny
Wanty - Groupe Gobert
-
6. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Etixx - Quick Step
-
7. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
8. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
9. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
10. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
11. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
12. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
-
13. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
-
14. nl
REUS Kai
Roompot - Oranje Peloton
-
15. fr
MARTINEZ Yannick
Delko Marseille Provence KTM
-
16. co
DUQUE Leonardo
Delko Marseille Provence KTM
-
17. fr
POUILLY Félix
Roubaix Lille Métropole
-
18. fr
GIRAUD Benjamin
Delko Marseille Provence KTM
-
19. be
PARDINI Olivier
Wallonie - Bruxelles
-
20. fr
SOUPE Geoffrey
Cofidis, Solutions Crédits
-
21. fr
POULHIES Stéphane
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
22. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Roompot - Oranje Peloton
-
23. gb
BARKER Yanto
One Pro Cycling
-
24. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
-
25. fr
MENUT David
HP BTP - Auber93
-
26. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
27. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
-
28. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
-
29. nz
SMITH Dion
One Pro Cycling
-
30. gb
OPIE Christopher
One Pro Cycling
-

Youth Classification

1. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
09:02:51
2. fr
POUILLY Félix
Roubaix Lille Métropole
0:15
3. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Roompot - Oranje Peloton
0:16
4. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
0:19
5. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
0:20
6. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
7. dk
NORMAN HANSEN Lasse
Stölting Service Group
-
8. fr
MENUT David
HP BTP - Auber93
-
9. fr
YSSAAD Yannis
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
10. nl
MARKUS Barry
Roompot - Oranje Peloton
-
11. nz
SMITH Dion
One Pro Cycling
-
12. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
13. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
-
14. fr
BIDARD François
AG2R La Mondiale
-
15. be
FARAZIJN Maxime
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
16. fr
PEREIRA Florent
Roubaix Lille Métropole
-
17. be
DE GENDT Aime
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
18. be
DUQUENNOY Jimmy
Wallonie - Bruxelles
-
19. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
20. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
-
21. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
-
22. fr
GOUAULT Pierre
HP BTP - Auber93
-
23. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
-
24. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
25. de
REUTTER Sven
Stölting Service Group
-
26. de
TENBROCK Jonas
Stölting Service Group
-
27. fr
MAISON Jérémy
FDJ
-
28. fr
FERASSE Thibault
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
29. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
30. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
-
31. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
32. fr
MORICE Julien
Direct Energie
0:45
33. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
1:18
34. be
POLS Ruben
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:37
35. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
1:39
36. be
VAN MEIRHAEGHE Jef
Topsport Vlaanderen - Baloise
2:54
37. be
SEYNAEVE Lander
Wanty - Groupe Gobert
3:04
38. be
COENEN Dennis
Crelan - Vastgoedservice
-
39. be
WALLAYS Jens
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
40. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
3:23
41. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
6:34
42. gb
WILLIAMS Samuel
One Pro Cycling
11:28
43. fr
GRELLIER Fabien
Direct Energie
12:41
44. fr
THEVENOT Guillaume
Direct Energie
14:08

Teams Classification

1.
Wanty - Groupe Gobert
13:42:54
2.
Delko Marseille Provence KTM
-
3.
Roubaix Lille Métropole
-
4.
Fortuneo - Vital Concept
-
5.
Roompot - Oranje Peloton
-
6.
HP BTP - Auber93
-
7.
Androni Giocattoli - Sidermec
-
8.
Etixx - Quick Step
-
9.
Crelan - Vastgoedservice
-
10.
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
11.
AG2R La Mondiale
-
12.
Wallonie - Bruxelles
-
13.
Direct Energie
-
14.
Cofidis, Solutions Crédits
-
15.
One Pro Cycling
-
16.
Stölting Service Group
-
17.
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
18.
FDJ
-