Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais

Stage 3

: Béthune > Saint-Pol-sur-Ternoise

Friday 6th May (2016)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 174km


Stage Result

1. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
04:10:17
2. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
-
3. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
4. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Etixx - Quick Step
-
5. be
PARDINI Olivier
Wallonie - Bruxelles
-
6. fr
BOUHANNI Nacer
Cofidis, Solutions Crédits
-
7. fr
PICHON Laurent
FDJ
-
8. fr
YSSAAD Yannis
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
9. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
-
10. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
-
11. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
12. nz
SMITH Dion
One Pro Cycling
-
13. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
14. co
DUQUE Leonardo
Delko Marseille Provence KTM
-
15. dk
REIHS Michael
Stölting Service Group
-
16. fr
VACHON Florian
Fortuneo - Vital Concept
-
17. be
DEHAES Kenny
Wanty - Groupe Gobert
-
18. be
STEVENS Timothy
Crelan - Vastgoedservice
-
19. fr
POUILLY Félix
Roubaix Lille Métropole
-
20. nl
ASSELMAN Jesper
Roompot - Oranje Peloton
-
21. it
GAVAZZI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
22. nl
KREDER Raymond
Roompot - Oranje Peloton
-
23. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
24. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
25. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
-
26. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Roompot - Oranje Peloton
-
27. fr
OFFREDO Yoann
FDJ
-
28. be
DECLERCQ Tim
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
29. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Delko Marseille Provence KTM
-
30. be
JACOBS Pieter
Crelan - Vastgoedservice
-
31. es
FERNANDEZ CRUZ Delio
Delko Marseille Provence KTM
-
32. fr
MENUT David
HP BTP - Auber93
-
33. fr
FEDRIGO Pierrick
Fortuneo - Vital Concept
-
34. nl
VAN GOETHEM Brian
Roompot - Oranje Peloton
-
35. fr
FONSECA Armindo
Fortuneo - Vital Concept
-
36. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
-
37. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
38. fr
BIDARD François
AG2R La Mondiale
-
39. fr
JARRIER Benoit
Fortuneo - Vital Concept
-
40. fr
POULHIES Stéphane
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
41. be
STEELS Stijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
42. de
GERDEMANN Linus
Stölting Service Group
-
43. it
SELVAGGI Mirko
Androni Giocattoli - Sidermec
-
44. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
45. dk
NORMAN HANSEN Lasse
Stölting Service Group
-
46. ee
JAKIN Alo
HP BTP - Auber93
-
47. fr
CHAVANEL Sylvain
Direct Energie
-
48. nl
RUIJGH Rob
Crelan - Vastgoedservice
-
49. fr
MARTINEZ Yannick
Delko Marseille Provence KTM
-
50. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
-
51. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
-
52. fr
EL FARES Julien
Delko Marseille Provence KTM
-
53. dk
QUAADE Rasmus
Stölting Service Group
-
54. fr
FEILLU Brice
Fortuneo - Vital Concept
-
55. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
56. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
-
57. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
58. fr
GUAY Julien
HP BTP - Auber93
-
59. fr
GOUAULT Pierre
HP BTP - Auber93
-
60. fr
COMBAUD Romain
Delko Marseille Provence KTM
-
61. fr
MAISON Jérémy
FDJ
-
62. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
-
63. be
DRUYTS Gerry
Crelan - Vastgoedservice
-
64. be
MAES Nikolas
Etixx - Quick Step
-
65. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
-
66. fr
MALDONADO Anthony
HP BTP - Auber93
0:17
67. gb
OPIE Christopher
One Pro Cycling
-
68. be
DE GENDT Aime
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:19
69. nl
KREDER Wesley
Roompot - Oranje Peloton
-
70. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
0:22
71. be
BOUCHER David
Crelan - Vastgoedservice
0:24
72. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
-
73. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
74. de
TENBROCK Jonas
Stölting Service Group
0:33
75. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
-
76. fr
SOUPE Geoffrey
Cofidis, Solutions Crédits
-
77. de
REUTTER Sven
Stölting Service Group
0:35
78. gb
HOUSE Kristian
One Pro Cycling
-
79. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
80. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
81. gb
HUNT Joshua
One Pro Cycling
-
82. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
0:40
83. gb
BARKER Yanto
One Pro Cycling
0:45
84. be
DUFRASNE Jonathan
Wallonie - Bruxelles
-
85. be
FARAZIJN Maxime
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
86. be
COENEN Dennis
Crelan - Vastgoedservice
0:50
87. nl
MARKUS Barry
Roompot - Oranje Peloton
-
88. fr
GERARD Arnaud
Fortuneo - Vital Concept
-
89. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
0:56
90. de
KOEP Thomas
Stölting Service Group
-
91. nl
DE VRIES Berden
Roompot - Oranje Peloton
-
92. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
93. be
SEYNAEVE Lander
Wanty - Groupe Gobert
-
94. fr
CHAVANEL Sébastien
FDJ
1:02
95. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:07
96. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
1:08
97. be
WALLAYS Jens
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
98. fr
PETIT Adrien
Direct Energie
-
99. fr
GIRAUD Benjamin
Delko Marseille Provence KTM
1:10
100. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
101. by
HUTAROVICH Yauheni
Fortuneo - Vital Concept
1:16
102. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
1:20
103. si
BOZIC Borut
Cofidis, Solutions Crédits
1:21
104. fr
MORICE Julien
Direct Energie
1:23
105. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
1:31
106. it
DALL'ANTONIA Tiziano
Androni Giocattoli - Sidermec
1:34
107. be
POLS Ruben
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:37
108. be
VAN MEIRHAEGHE Jef
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
109. be
STENUIT Robin
Wanty - Groupe Gobert
1:41
110. fr
GENE Yohann
Direct Energie
-
111. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
112. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
1:53
113. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
114. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
-
115. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
-
116. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
-
117. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
118. fr
LE BON Johan
FDJ
2:09
119. be
KEISSE Iljo
Etixx - Quick Step
2:18
120. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
-
121. fr
HUPOND Thierry
Delko Marseille Provence KTM
2:46
122. be
ROBERT Fréderique
Crelan - Vastgoedservice
3:21
123. fr
QUEMENEUR Perrig
Direct Energie
3:24
124. fr
PEREZ Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
-
125. fr
RENAULT Maxime
HP BTP - Auber93
-
126. au
GOSS Matthew
One Pro Cycling
-
127. be
DUQUENNOY Jimmy
Wallonie - Bruxelles
6:59
128. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
8:33
129. gb
WILLIAMS Samuel
One Pro Cycling
-
130. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
9:15
131. au
O\' SHEA Glenn
One Pro Cycling
9:19
132. fr
GRELLIER Fabien
Direct Energie
9:50
133. fr
THEVENOT Guillaume
Direct Energie
-
134. fr
PEREIRA Florent
Roubaix Lille Métropole
9:56
135. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
10:20
DNF. be
VAN KEIRSBULCK Guillaume
Etixx - Quick Step
-
DNF. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
DNF. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
DNS. nl
REUS Kai
Roompot - Oranje Peloton
-
DNS. fr
FERASSE Thibault
Equipe Cycliste Armée de Terre
-

General Classification

1. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
13:12:58
2. fr
BOUHANNI Nacer
Cofidis, Solutions Crédits
0:20
3. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
0:22
4. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
5. nl
KREDER Raymond
Roompot - Oranje Peloton
0:24
6. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
-
7. fr
POUILLY Félix
Roubaix Lille Métropole
0:25
8. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
0:26
9. nl
VAN GOETHEM Brian
Roompot - Oranje Peloton
-
10. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Roompot - Oranje Peloton
-
11. fr
POULHIES Stéphane
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
12. fr
FONSECA Armindo
Fortuneo - Vital Concept
0:27
13. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
0:28
14. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
0:29
15. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Etixx - Quick Step
0:30
16. be
DEHAES Kenny
Wanty - Groupe Gobert
-
17. be
PARDINI Olivier
Wallonie - Bruxelles
-
18. fr
YSSAAD Yannis
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
19. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
-
20. be
STEVENS Timothy
Crelan - Vastgoedservice
-
21. fr
MENUT David
HP BTP - Auber93
-
22. dk
NORMAN HANSEN Lasse
Stölting Service Group
-
23. nl
ASSELMAN Jesper
Roompot - Oranje Peloton
-
24. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
25. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
-
26. fr
MARTINEZ Yannick
Delko Marseille Provence KTM
-
27. nz
SMITH Dion
One Pro Cycling
-
28. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Delko Marseille Provence KTM
-
29. be
JACOBS Pieter
Crelan - Vastgoedservice
-
30. co
DUQUE Leonardo
Delko Marseille Provence KTM
-
31. fr
VACHON Florian
Fortuneo - Vital Concept
-
32. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
33. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
34. fr
OFFREDO Yoann
FDJ
-
35. be
DRUYTS Gerry
Crelan - Vastgoedservice
-
36. be
DECLERCQ Tim
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
37. it
GAVAZZI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
38. fr
JARRIER Benoit
Fortuneo - Vital Concept
-
39. be
STEELS Stijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
40. dk
QUAADE Rasmus
Stölting Service Group
-
41. fr
BIDARD François
AG2R La Mondiale
-
42. it
SELVAGGI Mirko
Androni Giocattoli - Sidermec
-
43. dk
REIHS Michael
Stölting Service Group
-
44. nl
RUIJGH Rob
Crelan - Vastgoedservice
-
45. fr
FEILLU Brice
Fortuneo - Vital Concept
-
46. fr
CHAVANEL Sylvain
Direct Energie
-
47. ee
JAKIN Alo
HP BTP - Auber93
-
48. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
-
49. de
GERDEMANN Linus
Stölting Service Group
-
50. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
-
51. fr
FEDRIGO Pierrick
Fortuneo - Vital Concept
-
52. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
-
53. es
FERNANDEZ CRUZ Delio
Delko Marseille Provence KTM
-
54. fr
EL FARES Julien
Delko Marseille Provence KTM
-
55. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
-
56. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
-
57. fr
GOUAULT Pierre
HP BTP - Auber93
-
58. fr
COMBAUD Romain
Delko Marseille Provence KTM
-
59. be
MAES Nikolas
Etixx - Quick Step
-
60. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
61. fr
GUAY Julien
HP BTP - Auber93
-
62. fr
MAISON Jérémy
FDJ
-
63. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
64. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
-
65. fr
MALDONADO Anthony
HP BTP - Auber93
0:47
66. fr
PICHON Laurent
FDJ
-
67. nl
KREDER Wesley
Roompot - Oranje Peloton
0:49
68. be
DE GENDT Aime
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
69. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:54
70. be
BOUCHER David
Crelan - Vastgoedservice
-
71. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
-
72. fr
SOUPE Geoffrey
Cofidis, Solutions Crédits
1:03
73. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
-
74. de
TENBROCK Jonas
Stölting Service Group
-
75. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:05
76. de
REUTTER Sven
Stölting Service Group
-
77. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
78. gb
HOUSE Kristian
One Pro Cycling
-
79. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
1:10
80. gb
BARKER Yanto
One Pro Cycling
1:15
81. be
FARAZIJN Maxime
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
82. be
DUFRASNE Jonathan
Wallonie - Bruxelles
-
83. nl
MARKUS Barry
Roompot - Oranje Peloton
1:20
84. fr
GERARD Arnaud
Fortuneo - Vital Concept
-
85. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
1:26
86. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
-
87. fr
CHAVANEL Sébastien
FDJ
1:32
88. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
1:34
89. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:37
90. fr
PETIT Adrien
Direct Energie
1:38
91. fr
GIRAUD Benjamin
Delko Marseille Provence KTM
1:40
92. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
93. by
HUTAROVICH Yauheni
Fortuneo - Vital Concept
1:46
94. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
1:50
95. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
2:01
96. it
DALL'ANTONIA Tiziano
Androni Giocattoli - Sidermec
2:04
97. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
2:11
98. fr
MORICE Julien
Direct Energie
2:18
99. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
2:23
100. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
101. si
BOZIC Borut
Cofidis, Solutions Crédits
2:33
102. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
2:57
103. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
3:03
104. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
3:15
105. be
POLS Ruben
Topsport Vlaanderen - Baloise
3:24
106. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
3:33
107. be
STENUIT Robin
Wanty - Groupe Gobert
3:35
108. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
3:40
109. be
ROBERT Fréderique
Crelan - Vastgoedservice
3:51
110. au
GOSS Matthew
One Pro Cycling
3:54
111. fr
GENE Yohann
Direct Energie
4:02
112. be
COENEN Dennis
Crelan - Vastgoedservice
4:04
113. be
KEISSE Iljo
Etixx - Quick Step
4:05
114. be
SEYNAEVE Lander
Wanty - Groupe Gobert
4:10
115. be
WALLAYS Jens
Topsport Vlaanderen - Baloise
4:22
116. be
VAN MEIRHAEGHE Jef
Topsport Vlaanderen - Baloise
4:41
117. fr
LE BON Johan
FDJ
4:47
118. fr
QUEMENEUR Perrig
Direct Energie
5:11
119. gb
OPIE Christopher
One Pro Cycling
6:33
120. nl
DE VRIES Berden
Roompot - Oranje Peloton
7:11
121. be
DUQUENNOY Jimmy
Wallonie - Bruxelles
7:29
122. de
KOEP Thomas
Stölting Service Group
8:29
123. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
8:37
124. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
9:45
125. fr
PEREIRA Florent
Roubaix Lille Métropole
10:26
126. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
10:50
127. gb
HUNT Joshua
One Pro Cycling
12:09
128. fr
HUPOND Thierry
Delko Marseille Provence KTM
12:55
129. fr
RENAULT Maxime
HP BTP - Auber93
13:24
130. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
16:06
131. au
O\' SHEA Glenn
One Pro Cycling
16:52
132. fr
PEREZ Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
19:29
133. gb
WILLIAMS Samuel
One Pro Cycling
20:11
134. fr
GRELLIER Fabien
Direct Energie
22:41
135. fr
THEVENOT Guillaume
Direct Energie
24:08

Mountains Classification

1. fr
POULHIES Stéphane
Equipe Cycliste Armée de Terre
00:00:00
2. fr
FONSECA Armindo
Fortuneo - Vital Concept
-
3. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
4. nl
VAN GOETHEM Brian
Roompot - Oranje Peloton
-
5. fr
POUILLY Félix
Roubaix Lille Métropole
-
6. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
-
7. be
SEYNAEVE Lander
Wanty - Groupe Gobert
-
8. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
9. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Roompot - Oranje Peloton
-

Points Classification

1. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
00:00:00
2. fr
BOUHANNI Nacer
Cofidis, Solutions Crédits
-
3. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
4. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Etixx - Quick Step
-
5. nl
KREDER Raymond
Roompot - Oranje Peloton
-
6. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
-
7. be
DEHAES Kenny
Wanty - Groupe Gobert
-
8. be
PARDINI Olivier
Wallonie - Bruxelles
-
9. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
10. fr
PICHON Laurent
FDJ
-
11. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
12. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
13. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
-
14. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
15. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
-
16. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
-
17. fr
YSSAAD Yannis
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
18. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
-
19. fr
MARTINEZ Yannick
Delko Marseille Provence KTM
-
20. co
DUQUE Leonardo
Delko Marseille Provence KTM
-
21. fr
POUILLY Félix
Roubaix Lille Métropole
-
22. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
-
23. fr
GIRAUD Benjamin
Delko Marseille Provence KTM
-
24. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
25. nz
SMITH Dion
One Pro Cycling
-
26. fr
SOUPE Geoffrey
Cofidis, Solutions Crédits
-
27. nl
VAN GOETHEM Brian
Roompot - Oranje Peloton
-
28. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Roompot - Oranje Peloton
-
29. fr
POULHIES Stéphane
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
30. gb
BARKER Yanto
One Pro Cycling
-
31. fr
FONSECA Armindo
Fortuneo - Vital Concept
-
32. fr
MENUT David
HP BTP - Auber93
-
33. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
34. it
BENFATTO Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
35. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
-
36. gb
OPIE Christopher
One Pro Cycling
-

Youth Classification

1. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
13:12:58
2. fr
POUILLY Félix
Roubaix Lille Métropole
0:25
3. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
0:26
4. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Roompot - Oranje Peloton
-
5. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
0:29
6. fr
YSSAAD Yannis
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:30
7. fr
MENUT David
HP BTP - Auber93
-
8. dk
NORMAN HANSEN Lasse
Stölting Service Group
-
9. nz
SMITH Dion
One Pro Cycling
-
10. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
11. fr
BIDARD François
AG2R La Mondiale
-
12. fr
LECUISINIER Pierre-Henri
FDJ
-
13. fr
GOUAULT Pierre
HP BTP - Auber93
-
14. fr
MAISON Jérémy
FDJ
-
15. be
DE GENDT Aime
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:49
16. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:54
17. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
-
18. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
1:03
19. de
TENBROCK Jonas
Stölting Service Group
-
20. de
REUTTER Sven
Stölting Service Group
1:05
21. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
22. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
1:10
23. be
FARAZIJN Maxime
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:15
24. nl
MARKUS Barry
Roompot - Oranje Peloton
1:20
25. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
2:11
26. fr
MORICE Julien
Direct Energie
2:18
27. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
2:23
28. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
2:57
29. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
3:15
30. be
POLS Ruben
Topsport Vlaanderen - Baloise
3:24
31. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
3:33
32. be
COENEN Dennis
Crelan - Vastgoedservice
4:04
33. be
SEYNAEVE Lander
Wanty - Groupe Gobert
4:10
34. be
WALLAYS Jens
Topsport Vlaanderen - Baloise
4:22
35. be
VAN MEIRHAEGHE Jef
Topsport Vlaanderen - Baloise
4:41
36. be
DUQUENNOY Jimmy
Wallonie - Bruxelles
7:29
37. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
8:37
38. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
9:45
39. fr
PEREIRA Florent
Roubaix Lille Métropole
10:26
40. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
10:50
41. gb
WILLIAMS Samuel
One Pro Cycling
20:11
42. fr
GRELLIER Fabien
Direct Energie
22:41
43. fr
THEVENOT Guillaume
Direct Energie
24:08

Teams Classification

1.
Delko Marseille Provence KTM
39:40:24
2.
Roubaix Lille Métropole
-
3.
Wanty - Groupe Gobert
-
4.
HP BTP - Auber93
-
5.
AG2R La Mondiale
-
6.
Roompot - Oranje Peloton
-
7.
Androni Giocattoli - Sidermec
-
8.
FDJ
-
9.
Wallonie - Bruxelles
-
10.
Fortuneo - Vital Concept
-
11.
Crelan - Vastgoedservice
-
12.
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
13.
Etixx - Quick Step
-
14.
Stölting Service Group
-
15.
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:19
16.
One Pro Cycling
0:52
17.
Direct Energie
1:08
18.
Cofidis, Solutions Crédits
1:54