Go to:  Prologue  Stage 1  Stage 2 

Baloise Belgium Tour

Stage 2

: Knokke-Heist > Knokke-Heist

Friday 27th May (2016)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 200.9km


Stage Result

1. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
04:32:26
2. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
0:01
3. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
-
4. be
BENOOT Tiesj
Lotto Soudal
-
5. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
6. ru
CHERNETCKIY Sergei
Team Katusha
-
7. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
-
8. ch
HOLLENSTEIN Reto
IAM Cycling
-
9. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
10. be
THEUNS Edward
Trek - Segafredo
0:40
11. be
DUPONT Timothy
Verandas Willems Cycling Team
-
12. de
SIEBERG Marcel
Lotto Soudal
-
13. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
-
14. be
DEHAES Kenny
Wanty - Groupe Gobert
-
15. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
-
16. be
WAEYTENS Zico
Team Giant - Alpecin
-
17. it
VIGANO Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
-
18. lt
KRUOPIS Aidis
Verandas Willems Cycling Team
-
19. be
DE VREESE Laurens
Astana Pro Team
-
20. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
21. nl
ASSELMAN Jesper
Roompot - Oranje Peloton
-
22. be
VERMOTE Julien
Etixx - Quick Step
-
23. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
-
24. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
25. be
NAESEN Oliver
IAM Cycling
-
26. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
-
27. be
STALLAERT Joeri
Cibel -Cebon
-
28. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
-
29. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
30. nl
KREDER Michel
Roompot - Oranje Peloton
-
31. be
VAN STEENBERGHEN Jori
Cibel -Cebon
-
32. si
BOZIC Borut
Cofidis, Solutions Crédits
-
33. dk
BRESCHEL Matti
Cannondale Pro Cycling Team
-
34. de
THURAU Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
-
35. nl
LANGEVELD Sebastian
Cannondale Pro Cycling Team
-
36. de
POLITT Nils
Team Katusha
-
37. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Roompot - Oranje Peloton
-
38. at
MüHLBERGER Gregor
Bora-Argon 18
-
39. fr
TRONET Steven
Fortuneo - Vital Concept
-
40. de
GESCHKE Simon
Team Giant - Alpecin
-
41. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
42. it
SELVAGGI Mirko
Androni Giocattoli - Sidermec
-
43. be
VAN AERT Wout
Crelan - Vastgoedservice
-
44. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
45. de
NERZ Dominik
Bora-Argon 18
-
46. cz
BáRTA Jan
Bora-Argon 18
-
47. be
MEEUSEN Tom
Telenet - Fidea
-
48. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
49. es
REYNES MIMO Vicente
IAM Cycling
-
50. be
DE BUYST Jasper
Lotto Soudal
-
51. be
DECLERCQ Tim
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
52. be
DUQUENNOY Jimmy
Wallonie - Bruxelles
-
53. be
HERMANS Quinten
Telenet - Fidea
-
54. nl
VAN AMERONGEN Thijs
Telenet - Fidea
-
55. be
JANSSENS Jimmy
Team3M
-
56. nl
VAN BAARLE Dylan
Cannondale Pro Cycling Team
-
57. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
-
58. be
WALLAYS Jelle
Lotto Soudal
-
59. es
VICIOSO Ángel
Team Katusha
-
60. si
ŠPILAK Simon
Team Katusha
-
61. be
VERRAES Benjamin
Cibel -Cebon
-
62. nl
VAN DER HAAR Lars
Team Giant - Alpecin
-
63. nl
VAN KESSEL Corne
Telenet - Fidea
-
64. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Cannondale Pro Cycling Team
-
65. be
DE PLUS Laurens
Etixx - Quick Step
-
66. be
CLAEYS Dimitri
Wanty - Groupe Gobert
-
67. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
-
68. nl
OOMEN Sam
Team Giant - Alpecin
-
69. be
DE JONGHE Kevin
Cibel -Cebon
-
70. fr
GENE Yohann
Direct Energie
-
71. ru
KOZONCHUK Dmitry
Team Katusha
-
72. fr
PICHOT Alexandre
Direct Energie
-
73. de
HERKLOTZ Silvio
Bora-Argon 18
-
74. nl
VAN POPPEL Boy
Trek - Segafredo
-
75. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
76. nl
BOOM Lars
Astana Pro Team
-
77. be
AERNOUTS Jim
Telenet - Fidea
-
78. be
DHAENE Brecht
Verandas Willems Cycling Team
-
79. nl
KREDER Raymond
Roompot - Oranje Peloton
-
80. nl
VAN DER LIJKE Nick
Roompot - Oranje Peloton
-
81. be
GHYSELINCK Jan
Verandas Willems Cycling Team
-
82. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
83. be
CORDEEL Sander
Verandas Willems Cycling Team
-
84. de
SELIG Rüdiger
Bora-Argon 18
-
85. fr
CHAVANEL Sylvain
Direct Energie
-
86. ch
RAST Gregory
Trek - Segafredo
-
87. fr
LOUBET Julien
Fortuneo - Vital Concept
1:59
88. ch
ELMIGER Martin
IAM Cycling
-
89. nz
BAUER Jack
Cannondale Pro Cycling Team
3:03
90. be
PREMONT Christophe
Verandas Willems Cycling Team
-
91. kz
ZAKHAROV Artyom
Astana Pro Team
-
92. fr
VOECKLER Thomas
Direct Energie
-
93. pl
HUZARSKI Bartosz
Bora-Argon 18
-
94. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Sidermec
3:37
95. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
-
96. se
AHLSTRAND Jonas
Cofidis, Solutions Crédits
-
97. be
FRISON Frederik
Lotto Soudal
-
98. de
MARTIN Tony
Etixx - Quick Step
-
99. nl
WESTRA Lieuwe
Astana Pro Team
-
100. be
AERTS Toon
Telenet - Fidea
-
101. it
GAVAZZI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
102. ru
MAMYKIN Matvey
Team Katusha
-
103. be
DE TROYER Tim
Verandas Willems Cycling Team
-
104. be
NAESEN Lawrence
Cibel -Cebon
-
105. lv
SMUKULIS Gatis
Astana Pro Team
-
106. be
BROECKX Stig
Lotto Soudal
-
107. be
DIELEMAN Michiel
Cibel -Cebon
-
108. nl
DE VRIES Berden
Roompot - Oranje Peloton
5:28
109. fr
BOUDAT Thomas
Direct Energie
6:29
110. kz
TLEUBAYEV Ruslan
Astana Pro Team
8:07
111. fr
HOFSTETTER Hugo
Cofidis, Solutions Crédits
-
112. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
113. be
VAN KEIRSBULCK Guillaume
Etixx - Quick Step
-
114. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
115. be
VAN ZUMMEREN Stef
Verandas Willems Cycling Team
-
116. de
FRöHLINGER Johannes
Team Giant - Alpecin
-
117. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
118. no
BREEN Vegard
Fortuneo - Vital Concept
-
119. kz
GRUZDEV Dmitriy
Astana Pro Team
-
120. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
-
121. be
KEISSE Iljo
Etixx - Quick Step
-
122. fr
QUEMENEUR Perrig
Direct Energie
10:45
123. nl
MARKUS Barry
Roompot - Oranje Peloton
-
124. ie
MULLEN Ryan
Cannondale Pro Cycling Team
-
125. be
CLEPPE Nicolas
Telenet - Fidea
-
126. fr
HUREL Tony
Direct Energie
-
127. jp
BEPPU Fumiyuki
Trek - Segafredo
-
128. be
MERLIER Tim
Crelan - Vastgoedservice
-
129. fr
BIDEAU Jean Marc
Fortuneo - Vital Concept
-
130. be
STASSEN Julien
Wallonie - Bruxelles
10:57
131. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
-
132. by
HUTAROVICH Yauheni
Fortuneo - Vital Concept
14:03
133. gb
MCLAY Daniel
Fortuneo - Vital Concept
-
134. it
GUARDINI Andrea
Astana Pro Team
15:37
135. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
136. se
LUDVIGSSON Fredrik
Team Giant - Alpecin
-
137. nl
VAN GOETHEM Brian
Roompot - Oranje Peloton
-
138. be
STEVENS Timothy
Crelan - Vastgoedservice
-
139. be
DEVOLDER Stijn
Trek - Segafredo
-
140. be
CAPIOT Amaury
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
141. no
SKJERPING Kristoffer
Cannondale Pro Cycling Team
-
142. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
-
143. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
144. it
DALL'ANTONIA Tiziano
Androni Giocattoli - Sidermec
-
145. be
EVRARD Laurent
Team3M
-
146. be
JACOBS Pieter
Crelan - Vastgoedservice
-
147. be
VANBILSEN Kenneth
Cofidis, Solutions Crédits
-
148. be
BOECKMANS Kris
Lotto Soudal
15:47
149. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
18:14
150. be
AERTS Thijs
18:56
151. de
WALSCHEID Max
Team Giant - Alpecin
-
152. nl
RUIJGH Rob
Crelan - Vastgoedservice
-
153. nl
DE MAN Jaap
Team3M
-
154. fr
MORICE Julien
Direct Energie
-
155. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
-
156. de
ZEPUNTKE Ruben
Cannondale Pro Cycling Team
-
157. ie
BENNETT Sam
Bora-Argon 18
-
158. be
FRANCKAERT Gregory
Cibel -Cebon
19:36
159. be
MARCHAND Gianni
Cibel -Cebon
-
160. nl
VINGERLING Michael
Team3M
-
161. nz
ARCHBOLD Shane
Bora-Argon 18
-
162. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
-
163. be
WILLEMS Kenny
Team3M
21:05
164. be
GODERIS Jelle
Team3M
-
165. be
DE VOS Gertjan
Team3M
-
166. be
BOUCHER David
Crelan - Vastgoedservice
22:51
167. fr
HIVERT Jonathan
Fortuneo - Vital Concept
-
DNF. lv
SARAMOTINS Aleksejs
IAM Cycling
-
DNF. be
FARAZIJN Maxime
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
DNF. be
ADAMS Jens
Crelan - Vastgoedservice
-
DNS. be
STUYVEN Jasper
Trek - Segafredo
-
DNS. nl
HAVIK Piotr
Team3M
-

General Classification

1. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
08:53:22
2. ch
HOLLENSTEIN Reto
IAM Cycling
0:04
3. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
0:07
4. ru
CHERNETCKIY Sergei
Team Katusha
0:16
5. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
0:18
6. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
0:20
7. be
BENOOT Tiesj
Lotto Soudal
0:23
8. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
9. be
VAN AERT Wout
Crelan - Vastgoedservice
0:39
10. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
0:43
11. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
-
12. be
THEUNS Edward
Trek - Segafredo
0:44
13. nl
BOOM Lars
Astana Pro Team
0:46
14. fr
CHAVANEL Sylvain
Direct Energie
0:48
15. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:49
16. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:50
17. de
POLITT Nils
Team Katusha
-
18. cz
BáRTA Jan
Bora-Argon 18
0:51
19. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
0:53
20. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
0:55
21. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Cannondale Pro Cycling Team
0:56
22. be
NAESEN Oliver
IAM Cycling
-
23. be
GHYSELINCK Jan
Verandas Willems Cycling Team
-
24. nl
VAN DER HAAR Lars
Team Giant - Alpecin
0:57
25. be
VERRAES Benjamin
Cibel -Cebon
0:00
26. be
CORDEEL Sander
Verandas Willems Cycling Team
0:58
27. be
DE VREESE Laurens
Astana Pro Team
0:59
28. nl
LANGEVELD Sebastian
Cannondale Pro Cycling Team
-
29. nl
VAN BAARLE Dylan
Cannondale Pro Cycling Team
-
30. de
SIEBERG Marcel
Lotto Soudal
-
31. de
GESCHKE Simon
Team Giant - Alpecin
-
32. nl
VAN POPPEL Boy
Trek - Segafredo
-
33. be
CLAEYS Dimitri
Wanty - Groupe Gobert
-
34. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
-
35. nl
ASSELMAN Jesper
Roompot - Oranje Peloton
-
36. es
REYNES MIMO Vicente
IAM Cycling
1:00
37. si
ŠPILAK Simon
Team Katusha
-
38. be
DE JONGHE Kevin
Cibel -Cebon
1:01
39. be
DUPONT Timothy
Verandas Willems Cycling Team
1:03
40. be
DE BUYST Jasper
Lotto Soudal
-
41. be
WAEYTENS Zico
Team Giant - Alpecin
1:04
42. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
43. de
HERKLOTZ Silvio
Bora-Argon 18
1:05
44. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
45. be
WALLAYS Jelle
Lotto Soudal
-
46. at
MüHLBERGER Gregor
Bora-Argon 18
1:06
47. nl
OOMEN Sam
Team Giant - Alpecin
-
48. fr
SéNéCHAL Florian
Cofidis, Solutions Crédits
-
49. be
DE PLUS Laurens
Etixx - Quick Step
1:07
50. be
VERMOTE Julien
Etixx - Quick Step
-
51. be
HERMANS Quinten
Telenet - Fidea
1:08
52. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
53. es
VICIOSO Ángel
Team Katusha
1:09
54. de
THURAU Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
1:10
55. fr
PICHOT Alexandre
Direct Energie
1:11
56. be
DECLERCQ Tim
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
57. be
JANSSENS Jimmy
Team3M
-
58. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
1:13
59. de
SELIG Rüdiger
Bora-Argon 18
1:14
60. be
DHAENE Brecht
Verandas Willems Cycling Team
-
61. si
BOZIC Borut
Cofidis, Solutions Crédits
1:15
62. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
1:16
63. nl
VAN DER LIJKE Nick
Roompot - Oranje Peloton
-
64. de
NERZ Dominik
Bora-Argon 18
0:00
65. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
-
66. it
SELVAGGI Mirko
Androni Giocattoli - Sidermec
1:17
67. fr
GENE Yohann
Direct Energie
-
68. it
VIGANO Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
-
69. be
VAN STEENBERGHEN Jori
Cibel -Cebon
1:18
70. be
MEEUSEN Tom
Telenet - Fidea
-
71. nl
VAN AMERONGEN Thijs
Telenet - Fidea
1:19
72. ch
RAST Gregory
Trek - Segafredo
-
73. lt
KRUOPIS Aidis
Verandas Willems Cycling Team
1:21
74. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
75. nl
KREDER Michel
Roompot - Oranje Peloton
1:23
76. ru
KOZONCHUK Dmitry
Team Katusha
-
77. be
DUQUENNOY Jimmy
Wallonie - Bruxelles
1:24
78. dk
BRESCHEL Matti
Cannondale Pro Cycling Team
1:25
79. nl
VAN GINNEKEN Sjoerd
Roompot - Oranje Peloton
-
80. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
1:26
81. be
STALLAERT Joeri
Cibel -Cebon
-
82. nl
KREDER Raymond
Roompot - Oranje Peloton
1:28
83. nl
VAN KESSEL Corne
Telenet - Fidea
1:29
84. fr
TRONET Steven
Fortuneo - Vital Concept
1:31
85. be
DEHAES Kenny
Wanty - Groupe Gobert
1:36
86. be
AERNOUTS Jim
Telenet - Fidea
1:46
87. ch
ELMIGER Martin
IAM Cycling
2:04
88. fr
LOUBET Julien
Fortuneo - Vital Concept
2:26
89. nz
BAUER Jack
Cannondale Pro Cycling Team
3:15
90. fr
VOECKLER Thomas
Direct Energie
3:25
91. be
PREMONT Christophe
Verandas Willems Cycling Team
3:26
92. pl
HUZARSKI Bartosz
Bora-Argon 18
3:37
93. de
MARTIN Tony
Etixx - Quick Step
3:38
94. kz
ZAKHAROV Artyom
Astana Pro Team
3:42
95. be
FRISON Frederik
Lotto Soudal
3:53
96. nl
WESTRA Lieuwe
Astana Pro Team
3:55
97. be
BROECKX Stig
Lotto Soudal
3:58
98. be
DE TROYER Tim
Verandas Willems Cycling Team
3:59
99. lv
SMUKULIS Gatis
Astana Pro Team
-
100. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
4:08
101. se
AHLSTRAND Jonas
Cofidis, Solutions Crédits
4:09
102. be
AERTS Toon
Telenet - Fidea
4:10
103. it
GAVAZZI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
4:15
104. ru
MAMYKIN Matvey
Team Katusha
4:18
105. be
NAESEN Lawrence
Cibel -Cebon
4:19
106. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Sidermec
4:20
107. be
DIELEMAN Michiel
Cibel -Cebon
4:22
108. nl
DE VRIES Berden
Roompot - Oranje Peloton
5:40
109. fr
BOUDAT Thomas
Direct Energie
6:48
110. no
BREEN Vegard
Fortuneo - Vital Concept
8:25
111. be
MEURISSE Xandro
Crelan - Vastgoedservice
-
112. be
VAN ZUMMEREN Stef
Verandas Willems Cycling Team
8:30
113. be
KEISSE Iljo
Etixx - Quick Step
8:31
114. be
VAN KEIRSBULCK Guillaume
Etixx - Quick Step
-
115. kz
GRUZDEV Dmitriy
Astana Pro Team
8:32
116. kz
TLEUBAYEV Ruslan
Astana Pro Team
8:41
117. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
8:49
118. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
8:52
119. de
FRöHLINGER Johannes
Team Giant - Alpecin
8:57
120. fr
HOFSTETTER Hugo
Cofidis, Solutions Crédits
8:58
121. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
9:00
122. ie
MULLEN Ryan
Cannondale Pro Cycling Team
11:03
123. be
MERLIER Tim
Crelan - Vastgoedservice
11:06
124. fr
HUREL Tony
Direct Energie
11:13
125. fr
QUEMENEUR Perrig
Direct Energie
11:22
126. be
CLEPPE Nicolas
Telenet - Fidea
11:26
127. jp
BEPPU Fumiyuki
Trek - Segafredo
11:28
128. nl
MARKUS Barry
Roompot - Oranje Peloton
11:36
129. fr
BIDEAU Jean Marc
Fortuneo - Vital Concept
11:38
130. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
11:40
131. be
STASSEN Julien
Wallonie - Bruxelles
11:43
132. gb
MCLAY Daniel
Fortuneo - Vital Concept
14:12
133. by
HUTAROVICH Yauheni
Fortuneo - Vital Concept
14:44
134. nl
VAN GOETHEM Brian
Roompot - Oranje Peloton
15:51
135. be
VANBILSEN Kenneth
Cofidis, Solutions Crédits
16:01
136. se
LUDVIGSSON Fredrik
Team Giant - Alpecin
16:04
137. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
16:05
138. it
DALL'ANTONIA Tiziano
Androni Giocattoli - Sidermec
16:07
139. be
JACOBS Pieter
Crelan - Vastgoedservice
-
140. be
STEVENS Timothy
Crelan - Vastgoedservice
16:09
141. be
DEVOLDER Stijn
Trek - Segafredo
16:11
142. be
BOECKMANS Kris
Lotto Soudal
16:13
143. it
GUARDINI Andrea
Astana Pro Team
16:15
144. be
EVRARD Laurent
Team3M
16:20
145. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
-
146. be
CAPIOT Amaury
Topsport Vlaanderen - Baloise
16:21
147. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
16:24
148. no
SKJERPING Kristoffer
Cannondale Pro Cycling Team
16:28
149. be
VALLéE Boris
Fortuneo - Vital Concept
18:40
150. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
19:19
151. ie
BENNETT Sam
Bora-Argon 18
19:22
152. fr
MORICE Julien
Direct Energie
19:25
153. nl
RUIJGH Rob
Crelan - Vastgoedservice
19:26
154. de
WALSCHEID Max
Team Giant - Alpecin
19:28
155. de
ZEPUNTKE Ruben
Cannondale Pro Cycling Team
-
156. nl
DE MAN Jaap
Team3M
19:32
157. be
AERTS Thijs
19:46
158. be
MARCHAND Gianni
Cibel -Cebon
20:03
159. nl
VINGERLING Michael
Team3M
20:04
160. be
FRANCKAERT Gregory
Cibel -Cebon
20:27
161. nz
ARCHBOLD Shane
Bora-Argon 18
20:29
162. be
WILLEMS Kenny
Team3M
21:43
163. be
GODERIS Jelle
Team3M
21:56
164. be
BOUCHER David
Crelan - Vastgoedservice
23:00
165. be
DE WINTER Ludwig
Wallonie - Bruxelles
23:29
166. fr
HIVERT Jonathan
Fortuneo - Vital Concept
23:37
167. be
DE VOS Gertjan
Team3M
25:08

Points Classification

1. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
00:00:00
2. ch
HOLLENSTEIN Reto
IAM Cycling
-
3. be
THEUNS Edward
Trek - Segafredo
-
4. be
DEVENYNS Dries
IAM Cycling
-
5. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
6. gb
MCLAY Daniel
Fortuneo - Vital Concept
-
7. be
VANDENBERGH Stijn
Etixx - Quick Step
-
8. be
DEHAES Kenny
Wanty - Groupe Gobert
-
9. be
VAN AERT Wout
Crelan - Vastgoedservice
-
10. be
BENOOT Tiesj
Lotto Soudal
-
11. de
MARTIN Tony
Etixx - Quick Step
-
12. be
DUPONT Timothy
Verandas Willems Cycling Team
-
13. ru
CHERNETCKIY Sergei
Team Katusha
-
14. be
VAN GENECHTEN Jonas
IAM Cycling
-
15. nl
TERPSTRA Niki
Etixx - Quick Step
-
16. it
GASPAROTTO Enrico
Wanty - Groupe Gobert
-
17. se
AHLSTRAND Jonas
Cofidis, Solutions Crédits
-
18. be
LAMPAERT Yves
Etixx - Quick Step
-
19. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
20. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
21. ch
ELMIGER Martin
IAM Cycling
-
22. nl
BOOM Lars
Astana Pro Team
-
23. be
BOUCHER David
Crelan - Vastgoedservice
-
24. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
25. fr
CHAVANEL Sylvain
Direct Energie
-

Teams Classification

1.
IAM Cycling
26:41:05
2.
Etixx - Quick Step
0:30
3.
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:40
4.
Team Katusha
1:07
5.
Lotto Soudal
1:16
6.
Wanty - Groupe Gobert
1:35
7.
Wallonie - Bruxelles
1:37
8.
Cannondale Pro Cycling Team
1:50
9.
Direct Energie
1:52
10.
Roompot - Oranje Peloton
1:55
11.
Verandas Willems Cycling Team
1:57
12.
Team Giant - Alpecin
2:01
13.
Cofidis, Solutions Crédits
2:03
14.
Bora-Argon 18
-
15.
Trek - Segafredo
2:05
16.
Cibel -Cebon
2:06
17.
Androni Giocattoli - Sidermec
2:36
18.
Telenet - Fidea
2:40
19.
Astana Pro Team
4:10
20.
Fortuneo - Vital Concept
10:46
21.
Crelan - Vastgoedservice
18:59
22.
Team3M
35:39