Carpathian Couriers Race U-23

Final Classification

Tuesday 3rd May (2016)

Classification: 2.2U

Category: Int. Men


General Classification

1. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
13:08:40
2. pl
PALUTA Michal
CCC Sprandi Polkowice
0:10
3. de
KANTER Max
LKT Team Brandenburg
0:11
4. at
BOSMAN Patrick
Tirol Cycling Team
0:20
5. lv
NEILANDS Krists
Axeon Hagens Berman
0:22
6. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
0:23
7. be
CASTRIQUE Jonas
Lotto - Soudal U23
-
8. de
ROHDE Leon
LKT Team Brandenburg
0:25
9. ru
KURIANOV Stepan
0:26
10. pl
KONWA Piotr
0:27
11. at
SCHöNBERGER Sebastian
Tirol Cycling Team
-
12. kz
NATAROV Yuriy
Astana City
-
13. cz
KUKRLE Michael
Whirlpool Author
-
14. be
MERTZ Remy
Color Code - Arden
0:28
15. be
JASPERS Ward
Lotto - Soudal U23
0:31
16. sk
MALOVEC Lubos
Cycling Academy Team
-
17. ru
RIKUNOV Petr
-
18. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
-
19. at
PAULUS Dennis
Tirol Cycling Team
0:34
20. cz
SEKANINA Adam
-

Mountains Classification

1. ru
KOBERNYAK Evgeny
00:00:00
2. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
-
3. be
MORTIER Julien
Color Code - Arden
-
4. pt
BICO Nuno
Klein Constantia
-
5. lv
NEILANDS Krists
Axeon Hagens Berman
-
6. cz
KUKRLE Michael
Whirlpool Author
-
7. be
JASPERS Ward
Lotto - Soudal U23
-
8. lt
LASINIS Venantas
Staki - Baltik Vairas Cycling Team
-
9. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
-
10. ru
RIKUNOV Petr
-
11. pl
SYKALA Wojciech
-
12. ru
CHERKASOV Nicolay
-
13. pl
REKITA Szymon
-
14. it
ALBAN Matteo
-
15. pl
KARBOWY Marcin
-
16. de
SOBALLA Carl
LKT Team Brandenburg
-

Points Classification

1. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
00:00:00
2. pl
STOSZ Patryk
CCC Sprandi Polkowice
-
3. kz
NATAROV Yuriy
Astana City
-
4. de
FRAHM Jasper
LKT Team Brandenburg
-
5. pl
PALUTA Michal
CCC Sprandi Polkowice
-
6. de
KANTER Max
LKT Team Brandenburg
-
7. de
ROHDE Leon
LKT Team Brandenburg
-
8. at
SCHöNBERGER Sebastian
Tirol Cycling Team
-
9. be
TAMINAUX Lionel
Color Code - Arden
-
10. at
WACHTER Alexander
Tirol Cycling Team
-
11. be
CASTRIQUE Jonas
Lotto - Soudal U23
-
12. pl
KONWA Piotr
-
13. ua
KLEPIKOV Illya
ISD Continental Team
-

Youth Classification

1. de
KANTER Max
LKT Team Brandenburg
13:08:51
2. be
CASTRIQUE Jonas
Lotto - Soudal U23
0:12
3. ru
KURIANOV Stepan
0:15
4. kz
NATAROV Yuriy
Astana City
0:16
5. be
JASPERS Ward
Lotto - Soudal U23
0:20
6. ru
RIKUNOV Petr
-
7. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
-
8. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
0:23
9. pl
GóRECKI Patryk
0:24
10. it
PERNIGO Matteo
-
11. be
MORTIER Julien
Color Code - Arden
0:27
12. pl
ZLOTOWICZ Patryk
0:33
13. be
TAMINAUX Lionel
Color Code - Arden
1:00
14. ru
CHERKASOV Nicolay
1:06
15. be
VERWILST Aaron
Lotto - Soudal U23
1:13
16. cz
SORM Jiri
Whirlpool Author
1:17
17. kz
SHTEIN Grigoriy
Astana City
2:02
18. pl
KUKLEWICZ Karol
2:04
19. ua
SHEVCHUK Taras
2:12
20. ua
SOLTASIUK Vladyslav
2:14