Go to:  Prologue  Stage 1  Stage 2 

Carpathian Couriers Race U-23

Stage 2

: Trencianske Teplice > Stará Bystrica

Sunday 1st May (2016)

Classification: 2.2U

Category: Int. Men

Distance: 132km


Stage Result

1. pl
PALUTA Michal
CCC Sprandi Polkowice
03:07:59
2. de
ROHDE Leon
LKT Team Brandenburg
-
3. de
KANTER Max
LKT Team Brandenburg
-
4. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
-
5. nl
BAKKER Stephan
Cyclingteam Jo Piels
-
6. be
CASTRIQUE Jonas
Lotto - Soudal U23
-
7. lv
NEILANDS Krists
Axeon Hagens Berman
-
8. pl
GóRECKI Patryk
-
9. at
BOSMAN Patrick
Tirol Cycling Team
-
10. it
PERNIGO Matteo
-
11. sk
MALOVEC Lubos
Cycling Academy Team
-
12. be
MERTZ Remy
Color Code - Arden
-
13. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
-
14. ru
RIKUNOV Petr
-
15. be
JASPERS Ward
Lotto - Soudal U23
-
16. be
MORTIER Julien
Color Code - Arden
-
17. be
VERWILST Aaron
Lotto - Soudal U23
-
18. gb
KNOX James
Team Wiggins
-
19. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
-
20. pl
KONWA Piotr
-

General Classification

1. pl
PALUTA Michal
CCC Sprandi Polkowice
06:21:02
2. nl
BAKKER Stephan
Cyclingteam Jo Piels
0:03
3. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
0:04
4. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
0:12
5. de
KANTER Max
LKT Team Brandenburg
0:13
6. be
CASTRIQUE Jonas
Lotto - Soudal U23
-
7. at
BOSMAN Patrick
Tirol Cycling Team
0:14
8. ru
KURIANOV Stepan
0:15
9. de
ROHDE Leon
LKT Team Brandenburg
0:16
10. cz
KUKRLE Michael
Whirlpool Author
-
11. pl
KONWA Piotr
0:17
12. nl
JANSSEN Adriaan
Cyclingteam Jo Piels
-
13. be
MERTZ Remy
Color Code - Arden
-
14. gb
KNOX James
Team Wiggins
0:18
15. kz
NATAROV Yuriy
Astana City
-
16. ru
CHERKASOV Nicolay
0:19
17. be
JASPERS Ward
Lotto - Soudal U23
0:20
18. ru
RIKUNOV Petr
-
19. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
-
20. lv
NEILANDS Krists
Axeon Hagens Berman
-

Mountains Classification

1. ru
KOBERNYAK Evgeny
00:00:00
2. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
-
3. gb
KNOX James
Team Wiggins
-
4. it
TORTOMASI Leonardo
-
5. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
-
6. lv
NEILANDS Krists
Axeon Hagens Berman
-
7. pl
SYKALA Wojciech
-
8. pl
REKITA Szymon
-
9. gb
PEARSON Daniel
Team Wiggins
-
10. it
ALBAN Matteo
-

Points Classification

1. nl
BAKKER Stephan
Cyclingteam Jo Piels
00:00:00
2. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
-
3. pl
STOSZ Patryk
CCC Sprandi Polkowice
-
4. pl
ZIELINSKI Marceli
-
5. kz
NATAROV Yuriy
Astana City
-
6. at
SCHöNBERGER Sebastian
Tirol Cycling Team
-
7. be
TAMINAUX Lionel
Color Code - Arden
-
8. at
WACHTER Alexander
Tirol Cycling Team
-
9. pl
PALUTA Michal
CCC Sprandi Polkowice
-
10. gb
KNOX James
Team Wiggins
-

Youth Classification

1. de
KANTER Max
LKT Team Brandenburg
06:21:15
2. be
CASTRIQUE Jonas
Lotto - Soudal U23
-
3. ru
KURIANOV Stepan
0:02
4. kz
NATAROV Yuriy
Astana City
0:05
5. ru
CHERKASOV Nicolay
0:06
6. be
JASPERS Ward
Lotto - Soudal U23
0:07
7. ru
RIKUNOV Petr
-
8. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
-
9. at
BRKIC Benjamin
Tirol Cycling Team
0:09
10. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
0:10
11. pl
GóRECKI Patryk
0:11
12. it
PERNIGO Matteo
-
13. be
VERWILST Aaron
Lotto - Soudal U23
0:13
14. be
MORTIER Julien
Color Code - Arden
0:14
15. pl
ZLOTOWICZ Patryk
0:20
16. be
TAMINAUX Lionel
Color Code - Arden
0:47
17. pl
MALECKI Kamil
CCC Sprandi Polkowice
0:52
18. sk
BELLAN Juraj
Dukla Banska Bystrica
0:57
19. by
KARALIOK Yauheni
0:58
20. ru
BORISOV Aleksandr
1:02

Teams Classification

1.
CCC Sprandi Polkowice
19:03:57
2.
Russia
0:03
3.
Lotto Soudal
0:04
4.
Tirol Cycling Team
0:07
5.
Klein Constantia
0:43
6.
Color Code - Arden
0:44
7.
Cyclingteam Jo Piels
0:46
8.
LKT Team Brandenburg
0:54
9.
Team Wiggins
1:06
10.
Astana City
1:09
11.
Altopack-eppela-coppi Lunata
1:13
12.
Czech Republic
1:57
13.
Favorit Brno
2:06
14.
Life Team
2:34
15.
Tarnovia Tarnowo Podgorne
2:47
16.
Kyiv Regional Team
3:13
17.
Tc Chrobry Scott Glogow
3:45
18.
Latvia
3:49
19.
ISD Continental Team
4:02
20.
Team FixIT.no
4:28
21.
Belarus
4:36
22.
Ukraine
4:53
23.
Ked - Stevens Radteam
6:40
24.
Poland
7:46
25.
Team Metalac Quick
7:52
26.
Slovakia
9:21
27.
Tkk Pacific Torun
15:31
28.
Pogon Mostostal Pulawy
17:11
29.
Szuper Beton
18:30