Carpathian Couriers Race U-23

Stage 3

: Jablonka > Ciezkowice

Monday 2nd May (2016)

Classification: 2.2U

Category: Int. Men

Distance: 150km


Stage Result

1. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
03:35:37
2. de
KANTER Max
LKT Team Brandenburg
-
3. lv
NEILANDS Krists
Axeon Hagens Berman
-
4. at
SCHöNBERGER Sebastian
Tirol Cycling Team
-
5. sk
MALOVEC Lubos
Cycling Academy Team
-
6. be
MOLLY Kenny
Klein Constantia
-
7. by
KARALIOK Yauheni
-
8. nl
BAKKER Stephan
Cyclingteam Jo Piels
-
9. at
BOSMAN Patrick
Tirol Cycling Team
-
10. kz
SHTEIN Grigoriy
Astana City
0:05
11. be
MORTIER Julien
Color Code - Arden
-
12. cz
KUKRLE Michael
Whirlpool Author
-
13. be
JASPERS Ward
Lotto - Soudal U23
-
14. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
-
15. pl
PALUTA Michal
CCC Sprandi Polkowice
-
16. it
PERNIGO Matteo
-
17. be
MERTZ Remy
Color Code - Arden
-
18. ru
BORISOV Aleksandr
-
19. be
CASTRIQUE Jonas
Lotto - Soudal U23
-
20. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
-

General Classification

1. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
09:56:33
2. nl
BAKKER Stephan
Cyclingteam Jo Piels
0:06
3. pl
PALUTA Michal
CCC Sprandi Polkowice
0:11
4. de
KANTER Max
LKT Team Brandenburg
0:13
5. at
BOSMAN Patrick
Tirol Cycling Team
0:20
6. lv
NEILANDS Krists
Axeon Hagens Berman
0:22
7. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
0:23
8. be
CASTRIQUE Jonas
Lotto - Soudal U23
-
9. de
ROHDE Leon
LKT Team Brandenburg
0:25
10. ru
KURIANOV Stepan
0:26
11. pl
KONWA Piotr
0:27
12. at
SCHöNBERGER Sebastian
Tirol Cycling Team
-
13. cz
KUKRLE Michael
Whirlpool Author
-
14. nl
JANSSEN Adriaan
Cyclingteam Jo Piels
0:28
15. be
MERTZ Remy
Color Code - Arden
-
16. gb
KNOX James
Team Wiggins
0:29
17. kz
NATAROV Yuriy
Astana City
-
18. ru
CHERKASOV Nicolay
0:30
19. be
JASPERS Ward
Lotto - Soudal U23
0:31
20. sk
MALOVEC Lubos
Cycling Academy Team
-

Mountains Classification

1. gb
KNOX James
Team Wiggins
00:00:00
2. ru
KOBERNYAK Evgeny
-
3. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
-
4. pt
BICO Nuno
Klein Constantia
-
5. it
TORTOMASI Leonardo
-
6. lv
NEILANDS Krists
Axeon Hagens Berman
-
7. gb
THOMPSON Michael
Team Wiggins
-
8. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
-
9. be
JASPERS Ward
Lotto - Soudal U23
-
10. pl
SYKALA Wojciech
-
11. pl
REKITA Szymon
-
12. gb
PEARSON Daniel
Team Wiggins
-
13. it
ALBAN Matteo
-
14. de
SOBALLA Carl
LKT Team Brandenburg
-

Points Classification

1. nl
BAKKER Stephan
Cyclingteam Jo Piels
00:00:00
2. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
-
3. pl
STOSZ Patryk
CCC Sprandi Polkowice
-
4. gb
KELLY Jake
Team Wiggins
-
5. de
ROHDE Leon
LKT Team Brandenburg
-
6. at
SCHöNBERGER Sebastian
Tirol Cycling Team
-
7. kz
NATAROV Yuriy
Astana City
-
8. be
TAMINAUX Lionel
Color Code - Arden
-
9. at
WACHTER Alexander
Tirol Cycling Team
-
10. lv
GAVARS Eriks Toms
Rietumu - Delfin
-
11. pl
PALUTA Michal
CCC Sprandi Polkowice
-
12. be
CASTRIQUE Jonas
Lotto - Soudal U23
-
13. pl
KONWA Piotr
-
14. gb
KNOX James
Team Wiggins
-

Youth Classification

1. de
KANTER Max
LKT Team Brandenburg
09:56:46
2. be
CASTRIQUE Jonas
Lotto - Soudal U23
0:10
3. ru
KURIANOV Stepan
0:13
4. kz
NATAROV Yuriy
Astana City
0:16
5. ru
CHERKASOV Nicolay
0:17
6. be
JASPERS Ward
Lotto - Soudal U23
0:18
7. ru
RIKUNOV Petr
-
8. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
-
9. at
BRKIC Benjamin
Tirol Cycling Team
0:20
10. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
0:21
11. pl
GóRECKI Patryk
0:22
12. it
PERNIGO Matteo
-
13. be
VERWILST Aaron
Lotto - Soudal U23
0:24
14. be
MORTIER Julien
Color Code - Arden
0:25
15. pl
ZLOTOWICZ Patryk
0:31
16. be
TAMINAUX Lionel
Color Code - Arden
0:58
17. by
KARALIOK Yauheni
1:04
18. sk
BELLAN Juraj
Dukla Banska Bystrica
1:08
19. ru
BORISOV Aleksandr
1:13
20. kz
SHTEIN Grigoriy
Astana City
-

Teams Classification

1.
Tirol Cycling Team
29:51:00
2.
Russia
0:06
3.
Lotto Soudal
0:07
4.
Klein Constantia
0:36
5.
Cyclingteam Jo Piels
0:44
6.
Color Code - Arden
0:47
7.
CCC Sprandi Polkowice
1:11
8.
Astana City
1:12
9.
Altopack-eppela-coppi Lunata
1:16
10.
LKT Team Brandenburg
1:20
11.
Team Wiggins
1:49
12.
Czech Republic
2:00
13.
Favorit Brno
2:09
14.
Life Team
2:37
15.
Tarnovia Tarnowo Podgorne
2:50
16.
Kyiv Regional Team
3:16
17.
Tc Chrobry Scott Glogow
3:48
18.
ISD Continental Team
4:05
19.
Ukraine
5:50
20.
Belarus
6:00
21.
Team FixIT.no
6:48
22.
Poland
12:56
23.
Latvia
15:39
24.
Pogon Mostostal Pulawy
17:42
25.
Slovakia
17:56
26.
Szuper Beton
20:03