Go to:  Stage 1  Stage 2 

CCC Tour - Grody Piastowskie

Stage 2

: Glogów > Polkowice

Saturday 7th May (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 117km


Stage Result

1. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
02:36:30
2. nl
ARIESEN Johim
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
3. de
BEYER Maximilian
Rad-Net Rose Team
-
4. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
-
5. de
GEßNER Konrad
-
6. si
KATRAŠNIK Gašper
Adria Mobil
-
7. pl
JANISZEWSKI Sylwester
Wibatech Fuji
-
8. pl
STEPNIAK Grzegorz
CCC Sprandi Polkowice
-
9. de
WILLWOHL Willi
LKT Team Brandenburg
-
10. it
DI FRANCESCO Gian Marco
Norda-MG.Kvis Vega
-
11. de
STEHLIN Yannik
-
12. pl
FRANCZAK Paweł
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
-
13. by
MUZYCHKIN Anton
Minsk Cycling Club
-
14. nl
HAMELINK Jasper
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
15. pl
RUTKIEWICZ Marek
Wibatech Fuji
-
16. pl
MATYSIAK Bartłomiej
CCC Sprandi Polkowice
-
17. us
HERNANDEZ Michael
-
18. de
SCHOMBER Nils
Rad-Net Rose Team
-
19. de
HALLER Patrick
Rad-Net Rose Team
-
20. pl
GRONKIEWICZ Kacper
-

General Classification

1. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
07:08:03
2. it
GAZZARA Michele
Norda-MG.Kvis Vega
0:11
3. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
0:20
4. pl
FRANCZAK Paweł
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
0:22
5. pl
HONKISZ Adrian
CCC Sprandi Polkowice
-
6. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
0:23
7. nl
GMELICH MEIJLING Jarno
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
8. pl
RUTKIEWICZ Marek
Wibatech Fuji
0:25
9. pl
MATYSIAK Bartłomiej
CCC Sprandi Polkowice
-
10. pl
BATEK Dariusz
Wibatech Fuji
-
11. nl
HAMELINK Jasper
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
12. ua
PREVAR Oleksandr
Kolss BDC Team
-
13. nl
EISING Tijmen
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
14. pl
STACHOWIAK Adam
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
-
15. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
-
16. cz
POLNICKY Jiri
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
-
17. it
SCARTEZZINI Michele
Norda-MG.Kvis Vega
-
18. pl
NOWACZEK Mateusz
-
19. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
-
20. si
GOLCER Jure
Adria Mobil
-

Mountains Classification

1. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
00:00:00
2. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
-
3. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
4. ua
KHRIPTA Andriy
Kolss BDC Team
-
5. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
-
6. it
GAZZARA Michele
Norda-MG.Kvis Vega
-
7. pl
BATEK Dariusz
Wibatech Fuji
-
8. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
-
9. cz
POLNICKY Jiri
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
-
10. pl
GRABIS Mateusz
-
11. de
WILLWOHL Willi
LKT Team Brandenburg
-
12. pl
HONKISZ Adrian
CCC Sprandi Polkowice
-
13. de
KOCH Jonas
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
-
14. pl
LEDUCHOWSKI Aleksander
-

Points Classification

1. pl
FRANCZAK Paweł
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
00:00:00
2. it
GAZZARA Michele
Norda-MG.Kvis Vega
-
3. pl
RUTKIEWICZ Marek
Wibatech Fuji
-
4. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
5. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
-
6. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
7. nl
ARIESEN Johim
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
8. de
BEYER Maximilian
Rad-Net Rose Team
-
9. pl
BATEK Dariusz
Wibatech Fuji
-
10. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
-
11. nl
EISING Tijmen
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
12. de
GEßNER Konrad
-
13. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
-
14. pl
MATYSIAK Bartłomiej
CCC Sprandi Polkowice
-
15. si
KATRAŠNIK Gašper
Adria Mobil
-
16. cz
POLNICKY Jiri
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
-
17. pl
JANISZEWSKI Sylwester
Wibatech Fuji
-
18. de
WILLWOHL Willi
LKT Team Brandenburg
-
19. pl
STEPNIAK Grzegorz
CCC Sprandi Polkowice
-
20. ua
PREVAR Oleksandr
Kolss BDC Team
-

Youth Classification

1. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
07:08:28
2. kz
LUCHSHENKO Sergey
Astana City
-
3. de
GEßNER Konrad
0:29
4. cz
CAMRDA Pavel
Whirlpool Author
-
5. nl
VAN LOON Jordi
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
10:55
6. de
HALLER Patrick
Rad-Net Rose Team
-
7. pl
KONWA Piotr
-
8. si
KATRAŠNIK Gašper
Adria Mobil
-
9. de
FRANZ Marcel
LKT Team Brandenburg
-
10. de
SCHORMAIR Fabian
LKT Team Brandenburg
-
11. si
PER Gorazd
Adria Mobil
-
12. pl
GRABIS Mateusz
-
13. kz
SHTEIN Grigoriy
Astana City
-
14. us
GRANIGAN Noah
-
15. kz
TSOY Vladimir
Astana City
-
16. de
KOCH Christian
LKT Team Brandenburg
-
17. de
DINKLER Jonathan
-
18. kz
NATAROV Yuriy
Astana City
-
19. de
SCHOMMARTZ Halvard
-
20. kz
KUZMIN Anton
Astana City
-

Teams Classification

1.
Kolss BDC Team
21:25:09
2.
CCC Sprandi Polkowice
0:15
3.
Team3M
-
4.
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
-
5.
Norda-MG.Kvis Vega
11:05
6.
Wibatech Fuji
11:10
7.
Adria Mobil
-
8.
Whirlpool Author
11:39
9.
Astana City
22:05
10.
Minsk Cycling Club
-
11.
P
22:34
12.
Domin Sport
-
13.
LKT Team Brandenburg
33:00
14.
ISD Continental Team
-
15.
Rad-Net Rose Team
34:44
16.
Krismar Big Silvant
35:27
17.
Ccb Racing
43:59
18.
De Rosa Rybnik
-
19.
Tc Chrobry Scott Glogow
-