Go to:  Stage 1  Stage 2a  Stage 2b 

Course de la Paix Juniors

Stage 2a

: Trebenice > Trebenice

Friday 6th May (2016)

Classification: 2.Ncup

Category: Int. Juniors

Distance: 11.2km


Stage Result

1. no
KNOTTEN Iver
00:14:24
2. kz
GORBUSHIN Ilya
0:02
3. dk
BJERG Mikkel
0:03
4. si
PRIMOZIC Jaka
0:09
5. fr
BRUNEL Alexys
0:10
6. kz
PRONSKIY Vadim
0:13
7. de
FLICKE Bastian
0:17
8. de
NOLDE Tobias
0:19
9. rs
STOJNIC Veljko
0:22
10. ru
KAZANOV Evgenii
-
11. dk
PEDERSEN Rasmus Lund
-
12. dk
EGHOLM Jakob
-
13. be
DEMEYERE Torsten
0:24
14. kz
ULYSBAYEV Dinmukhammed
0:26
15. us
BLEVINS Christopher
0:30
16. ru
MUKHOMEDIAROV Dmitrii
-
17. nl
SCHELLING Ide
0:33
18. fr
JEANNIERE Emilien
0:34
19. cz
OTRUBA Jakub
0:36
20. be
GRIGNARD Sébastien
-

General Classification

1. fr
BRUNEL Alexys
02:57:42
2. dk
PEDERSEN Rasmus Lund
0:08
3. us
BLEVINS Christopher
0:38
4. de
RUTSCH Jonas
0:46
5. it
INNOCENTI Andrea
0:50
6. nl
EEKHOFF Nils
0:56
7. no
KNOTTEN Iver
1:14
8. dk
BJERG Mikkel
1:17
9. si
PRIMOZIC Jaka
1:23
10. kz
PRONSKIY Vadim
1:27
11. de
FLICKE Bastian
1:31
12. de
NOLDE Tobias
1:33
13. rs
STOJNIC Veljko
1:36
14. ru
KAZANOV Evgenii
-
15. dk
EGHOLM Jakob
-
16. be
DEMEYERE Torsten
1:38
17. kz
ULYSBAYEV Dinmukhammed
1:40
18. ru
MUKHOMEDIAROV Dmitrii
1:44
19. nl
SCHELLING Ide
1:46
20. fr
JEANNIERE Emilien
1:48

Mountains Classification

1. kz
GORBUSHIN Ilya
00:00:00
2. dk
PEDERSEN Rasmus Lund
-
3. fr
BRUNEL Alexys
-
4. pl
KONOFAL Sebastian
-
5. se
ERIKSSON Jacob
-
6. it
INNOCENTI Andrea
-
7. us
BLEVINS Christopher
-
8. lu
KEISER Felix
-

Points Classification

1. fr
BRUNEL Alexys
00:00:00
2. dk
PEDERSEN Rasmus Lund
-
3. de
RUTSCH Jonas
-
4. nl
EEKHOFF Nils
-
5. us
BLEVINS Christopher
-
6. no
KNOTTEN Iver
-
7. it
INNOCENTI Andrea
-
8. si
PRIMOZIC Jaka
-
9. sk
FOLTAN Adrián
-
10. kz
GORBUSHIN Ilya
-
11. dk
BJERG Mikkel
-
12. mx
RESENDEZ Emiliano Mirafuentes
-
13. de
MäRKL Niklas
-
14. si
JERMAN Ziga
-
15. kz
PRONSKIY Vadim
-
16. be
GRIGNARD Sébastien
-
17. de
FLICKE Bastian
-
18. it
DONEGÀ Matteo
-
19. de
NOLDE Tobias
-
20. pl
OCHOCKI Lukasz
-

Teams Classification

1.
Denmark
08:56:17
2.
France
0:38
3.
Kazakhstan
1:12
4.
United States
1:27
5.
Netherlands
1:33
6.
Germany
1:46
7.
Russia
2:13
8.
Italy
2:18
9.
Slovenia
2:21
10.
Belgium
2:30
11.
Norway
2:33
12.
Austria
2:51
13.
Euroregion
2:57
14.
Slovakia
4:00
15.
Sweden
4:04
16.
Poland
4:05
17.
Luxembourg
4:50
18.
Czech Republic
7:41
19.
Hungary
8:41
20.
Mexico
13:33
21.
Serbia
19:55
22.
Croatia
22:17