Go to:  Stage 1  Stage 2a  Stage 2b  Stage 3 

Course de la Paix Juniors

Stage 3

: Teplice > Altenberg

Saturday 7th May (2016)

Classification: 2.Ncup

Category: Int. Juniors

Distance: 100km


Stage Result

1. ru
KAZANOV Evgenii
02:45:53
2. kz
PRONSKIY Vadim
0:11
3. si
PRIMOZIC Jaka
0:13
4. us
BLEVINS Christopher
0:21
5. at
GALL Felix
1:51
6. kz
ULYSBAYEV Dinmukhammed
2:22
7. nl
EEKHOFF Nils
2:23
8. se
ERIKSSON Jacob
-
9. be
HUYS Laurens
-
10. de
ADAMIETZ Johannes
-
11. nl
SCHELLING Ide
-
12. us
BEARD Cameron
-
13. no
LEKNESSUND Andreas
-
14. kz
SOKOLOV Nikita
-
15. no
KNOTTEN Iver
-
16. it
INNOCENTI Andrea
-
17. dk
PEDERSEN Rasmus Lund
-
18. cz
OTRUBA Jakub
2:30
19. pl
PEKALA Piotr
3:06
20. pl
TRACZ Szymon
-

General Classification

1. us
BLEVINS Christopher
07:10:12
2. ru
KAZANOV Evgenii
0:24
3. si
PRIMOZIC Jaka
0:33
4. kz
PRONSKIY Vadim
-
5. dk
PEDERSEN Rasmus Lund
1:31
6. it
INNOCENTI Andrea
2:14
7. nl
EEKHOFF Nils
2:20
8. no
KNOTTEN Iver
2:38
9. at
GALL Felix
2:50
10. kz
ULYSBAYEV Dinmukhammed
3:03
11. nl
SCHELLING Ide
3:10
12. fr
BRUNEL Alexys
3:17
13. cz
OTRUBA Jakub
3:21
14. us
BEARD Cameron
3:23
15. kz
SOKOLOV Nikita
3:28
16. se
ERIKSSON Jacob
4:04
17. be
HUYS Laurens
4:07
18. dk
BJERG Mikkel
4:11
19. no
LEKNESSUND Andreas
4:16
20. de
ADAMIETZ Johannes
4:22

Mountains Classification

1. ru
KAZANOV Evgenii
00:00:00
2. kz
GORBUSHIN Ilya
-
3. dk
PEDERSEN Rasmus Lund
-
4. fr
BRUNEL Alexys
-
5. se
ERIKSSON Jacob
-
6. us
BLEVINS Christopher
-
7. si
PRIMOZIC Jaka
-
8. mx
ISLAS LOPEZ Fernando
-
9. pl
KONOFAL Sebastian
-
10. kz
PRONSKIY Vadim
-
11. it
INNOCENTI Andrea
-
12. at
GALL Felix
-
13. cz
OTRUBA Jakub
-
14. lu
KEISER Felix
-

Points Classification

1. nl
EEKHOFF Nils
00:00:00
2. ru
KAZANOV Evgenii
-
3. us
BLEVINS Christopher
-
4. fr
BRUNEL Alexys
-
5. dk
PEDERSEN Rasmus Lund
-
6. si
POGACAR Tadej
-
7. si
PRIMOZIC Jaka
-
8. kz
PRONSKIY Vadim
-
9. be
HUYS Laurens
-
10. dk
BJERG Mikkel
-
11. no
LUDVIK Holstad
-
12. de
RUTSCH Jonas
-
13. de
MäRKL Niklas
-
14. sk
FOLTAN Adrián
-
15. it
INNOCENTI Andrea
-
16. at
GALL Felix
-
17. no
KNOTTEN Iver
-
18. kz
ULYSBAYEV Dinmukhammed
-
19. us
BEARD Cameron
-
20. it
MARCHIORI Leonardo
-

Teams Classification

1.
Kazakhstan
21:36:58
2.
United States
4:00
3.
Slovenia
4:11
4.
Netherlands
5:55
5.
Italy
6:24
6.
Norway
6:43
7.
Russia
7:13
8.
Germany
9:11
9.
Poland
9:26
10.
Austria
11:01
11.
Belgium
11:56
12.
Denmark
12:14
13.
Euroregion
14:46
14.
Sweden
20:08
15.
Luxembourg
22:48
16.
France
25:31
17.
Slovakia
26:32
18.
Czech Republic
29:20
19.
Hungary
35:08
20.
Mexico
40:00
21.
Croatia
54:08
22.
Serbia
55:28