Go to:  Stage 1 

Grande Prémio Internacional Beiras e Serra da Estrela

Stage 1

: Pinhel > Vilar Formoso

Friday 13th May (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 145km


Stage Result

1. es
PRADES Eduard
Caja Rural - Seguros RGA
03:27:45
2. it
WACKERMANN Luca
NASR-DUBAI
-
3. ru
SHILOV Sergey
Lokosphinx
-
4. es
GARCIA DE MATEOS Vicente
Louletano - Hospital de Loulé
-
5. it
ZAMPARELLA Marco
Amore
-
6. ru
VDOVIN Alexander
Lokosphinx
-
7. pl
DOMAGALSKI Karol
One Pro Cycling
-
8. do
MILAN JIMENEZ Diego
Inteja-MMR Dominican Cycling Team
-
9. pt
PINTO Edgar
Portugal
-
10. pt
BRANDãO Joni
Efapel
-
11. it
NOCENTINI Rinaldo
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
12. es
MARQUE PORTO Alejandro
LA Aluminios - Antarte
-
13. pt
FIGUEIREDO Frederico
Rádio Popular Boavista
-
14. ru
VDOVIN Sergey
Lokosphinx
-
15. co
OCHOA Diego
Boyacá Raza de Campeones
-
16. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
-
17. es
ARROYO DURáN David
Caja Rural - Seguros RGA
-
18. pt
CASIMIRO Henrique
Efapel
-
19. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Boyacá Raza de Campeones
-
20. pt
BENTA Joäo
Louletano - Hospital de Loulé
-

General Classification

1. es
PRADES Eduard
Caja Rural - Seguros RGA
03:27:35
2. it
WACKERMANN Luca
NASR-DUBAI
0:02
3. ru
SHILOV Sergey
Lokosphinx
0:06
4. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
-
5. it
ZAMPARELLA Marco
Amore
0:07
6. pt
BRANDãO Joni
Efapel
0:08
7. pt
CASIMIRO Henrique
Efapel
0:09
8. es
GARCIA DE MATEOS Vicente
Louletano - Hospital de Loulé
0:10
9. ru
VDOVIN Alexander
Lokosphinx
-
10. pl
DOMAGALSKI Karol
One Pro Cycling
-
11. do
MILAN JIMENEZ Diego
Inteja-MMR Dominican Cycling Team
-
12. pt
PINTO Edgar
Portugal
-
13. it
NOCENTINI Rinaldo
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
14. es
MARQUE PORTO Alejandro
LA Aluminios - Antarte
-
15. pt
FIGUEIREDO Frederico
Rádio Popular Boavista
-
16. ru
VDOVIN Sergey
Lokosphinx
-
17. co
OCHOA Diego
Boyacá Raza de Campeones
-
18. es
ARROYO DURáN David
Caja Rural - Seguros RGA
-
19. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Boyacá Raza de Campeones
-
20. pt
BENTA Joäo
Louletano - Hospital de Loulé
-

Mountains Classification

1. pt
VINHAS Rui
W52-FC Porto-Porto Canal
00:00:00
2. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
-
3. es
PRADES Eduard
Caja Rural - Seguros RGA
-
4. es
ARROYO DURáN David
Caja Rural - Seguros RGA
-
5. es
PARDILLA BELLóN Sergio
Caja Rural - Seguros RGA
-
6. pt
ANTUNES Amaro Manuel
LA Aluminios - Antarte
-
7. es
ALARCON GARCIA Raul
W52-FC Porto-Porto Canal
-
8. co
OCHOA Diego
Boyacá Raza de Campeones
-
9. pt
SILVA Bruno
LA Aluminios - Antarte
-
10. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Boyacá Raza de Campeones
-
11. pt
GONçALVES José
Caja Rural - Seguros RGA
-

Youth Classification

1. ru
STRAKHOV Dmitry
Lokosphinx
03:27:45
2. pt
OLIVEIRA Rui
Portugal
-
3. co
DIAGAMA MARTIN Roller Camilo
Boyacá Raza de Campeones
-
4. pt
FERREIRA Jose
Portugal
8:50
5. co
RODRIGUEZ AMEZQUITA Wilson Enrique
Boyacá Raza de Campeones
-
6. pt
FERNANDES Venceslau
Portugal
16:54
7. gb
BAYLIS Tom
One Pro Cycling
-
8. pt
FERNANDES João
Portugal
17:35
9. pt
GONÇALVES Júlio
Sporting Clube de Portugal/Tavira
20:18
10. ua
KLEPIKOV Illya
ISD Continental Team
-
11. ua
UDOD Rinat
ISD Continental Team
-
12. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
-
13. pt
EVANGELISTA Andre Piedade
Louletano - Hospital de Loulé
20:29

Teams Classification

1.
Lokosphinx
10:23:15
2.
Caja Rural - Seguros RGA
-
3.
Louletano - Hospital de Loulé
-
4.
LA Aluminios - Antarte
-
5.
Boyacá Raza de Campeones
-
6.
Efapel
-
7.
Rádio Popular Boavista
-
8.
W52-FC Porto-Porto Canal
-
9.
Amore
0:13
10.
Inteja-MMR Dominican Cycling Team
0:16
11.
Portugal
8:50
12.
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
13.
One Pro Cycling
-
14.
NASR-DUBAI
25:44
15.
ISD Continental Team
57:30