Go to:  Stage 1  Stage 2 (ITT) 

Int. Junioren Driedaagse van Axel

Stage 1

: Axel > Axel

Friday 20th May (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Juniors

Distance: 101.7km


Stage Result

1. fr
GUéGAN Maël
02:25:21
2. gb
WOOD Reece
-
3. no
WOLD Marius
-
4. dk
BIRKEMOSE Arne
-
5. it
PELI Flavio
-
6. dk
MORTENSEN Mathias
-
7. be
MOL Wesley
0:02
8. nl
BOELE Niels
0:04
9. ch
BISSEGGER Stefan
0:25
10. it
FERRARI Davide
0:27
11. dk
SALBY Alexander
-
12. be
MEEUS Jordi
-
13. nl
VAN BOKHOVEN Ramon
-
14. de
HAPPKE Felix
-
15. de
MüNSTERMANN Per
-
16. dk
OERLEMANS Jorn
-
17. no
HJEMSAETER Olav
-
18. nl
VAN DER BERG Marijn
-
19. gb
PECKOVER Ollie
-
20. nl
MOURIS Teun
-

General Classification

1. fr
GUéGAN Maël
02:25:09
2. gb
WOOD Reece
0:06
3. no
WOLD Marius
0:08
4. dk
BIRKEMOSE Arne
0:12
5. it
PELI Flavio
-
6. dk
MORTENSEN Mathias
-
7. be
MOL Wesley
0:14
8. nl
BOELE Niels
0:16
9. ch
BISSEGGER Stefan
0:37
10. nl
MOURIS Teun
-
11. de
HAPPKE Felix
0:38
12. nl
DEKKER David
-
13. it
FERRARI Davide
0:39
14. dk
SALBY Alexander
-
15. be
MEEUS Jordi
-
16. nl
VAN BOKHOVEN Ramon
-
17. de
MüNSTERMANN Per
-
18. dk
OERLEMANS Jorn
-
19. no
HJEMSAETER Olav
-
20. nl
VAN DER BERG Marijn
-

Points Classification

1. fr
GUéGAN Maël
00:00:00
2. gb
WOOD Reece
-
3. no
WOLD Marius
-
4. dk
BIRKEMOSE Arne
-
5. it
PELI Flavio
-
6. dk
MORTENSEN Mathias
-
7. be
MOL Wesley
-
8. nl
BOELE Niels
-
9. ch
BISSEGGER Stefan
-
10. it
FERRARI Davide
-
11. dk
SALBY Alexander
-
12. be
MEEUS Jordi
-
13. nl
VAN BOKHOVEN Ramon
-
14. de
HAPPKE Felix
-
15. de
MüNSTERMANN Per
-
16. dk
OERLEMANS Jorn
-
17. no
HJEMSAETER Olav
-
18. nl
VAN DER BERG Marijn
-
19. gb
PECKOVER Ollie
-
20. nl
MOURIS Teun
-

Youth Classification

1. be
MOL Wesley
02:25:23
2. it
FERRARI Davide
0:25
3. de
MüNSTERMANN Per
-
4. no
HJEMSAETER Olav
-
5. nl
VAN DER BERG Marijn
-
6. dk
MOLLERUP Martin
-
7. se
KVIST Linus
-
8. lu
CONTER Ken
-
9. be
DE JONG Timo
-
10. nl
ZIJLAARD Maikel
-
11. nl
MIDDELBURG Freek
-
12. it
RASTELLI Luca
-
13. es
RAUGEL Antoine
-
14. dk
JENSEN Frederik
-
15. no
KLEVJER Kristian
-
16. fr
ARNOUX Corentin
-
17. nl
APPELMAN Stefan
-
18. de
PAKALSKI Henrik
-
19. no
LUNDER Erik
-
20. de
BANZER Johannes
-

Teams Classification

1.
Lombardia
07:16:57
2.
Spie Douteloigne
-
3.
Bh Fabinsport-slagelse
-