La Coupe du President de la Ville de Grudziadz

Stage 2

: Swiecie > Swiecie

Sunday 1st May (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Juniors

Distance: 110km


Stage Result

1. pl
MACIEJUK Filip
Sms Zyrardow
02:34:23
2. by
BIALIAUSKI Kanstantsin
Belarus
0:02
3. nl
ZIJLAARD Maikel
Rwc Ahoy
0:06
4. pl
CZUBAK Dawid
Ktk Kalisz - Sms Torun
0:07
5. pl
KONIECZNY Mikolaj
Kks Gostyn
-
6. sk
ZEMAN Alex
Slovakia
-
7. pl
RUDYK Bartosz
Alks Stal Ocetix Iglotex Grudziadz
-
8. nl
KLOESE Justin
Wsv Emmen
-
9. de
HAPPKE Luca Felix
Germany
-
10. pl
KUCIO Krzysztof
Sms Zyrardow
-
11. de
KASSMANN Fabian
Stevens Juniorenteam Thuringen
-
12. nl
HOPPEZAK Vincent
Rwc Ahoy
-
13. pl
ALBANOWSKI Kajetan
Alks Stal Ocetix Iglotex Grudziadz
-
14. sk
PERSON Tomáš
Slovakia
-
15. pl
TARASIUK Jacek
Wojewodztwo Lubelskie
-
16. pl
KLOC Dawid
Silesia Team
-
17. lt
ROJUS Adomaitis
Lithuania
-
18. pl
CASTALDO Alex
Sms Zyrardow
-
19. gb
PECKOVER Ollie
JLT Condor
-
20. cy
AGROTIS Alexandros
Alks Stal Ocetix Iglotex Grudziadz
-

General Classification

1. pl
CZUBAK Dawid
Ktk Kalisz - Sms Torun
04:35:10
2. nl
ZIJLAARD Maikel
Rwc Ahoy
0:25
3. nl
HOPPEZAK Vincent
Rwc Ahoy
-
4. nl
HOOLE Daan
Rwc Ahoy
0:27
5. pl
KRAWCZYK Szymon
Ktk Kalisz - Sms Torun
-
6. de
AMBROSIUS Carlos
Rsc Cottbus
0:29
7. de
MüLLER Tom
Rsc Cottbus
-
8. de
HOLLMANN Juri
Rsc Cottbus
-
9. pl
KUCIO Krzysztof
Sms Zyrardow
0:37
10. pl
BRZOZOWSKI Adrian
Ktk Kalisz - Sms Torun
0:40
11. de
HEINSCHKE Leon
Rsc Cottbus
0:44
12. pl
KUSWIK Przemysław
Ktk Kalisz - Sms Torun
0:47
13. pl
RUMINSKI Kamil
Ktk Kalisz - Sms Torun
-
14. pl
MACIEJUK Filip
Sms Zyrardow
0:48
15. pl
RUDYK Bartosz
Alks Stal Ocetix Iglotex Grudziadz
0:55
16. lt
ROJUS Adomaitis
Lithuania
0:58
17. gb
PECKOVER Ollie
JLT Condor
1:04
18. pl
PAZIK Patryk
Alks Stal Ocetix Iglotex Grudziadz
-
19. pl
CASTALDO Alex
Sms Zyrardow
1:05
20. pl
OKUNIEWSKI Sebastian
Alks Stal Ocetix Iglotex Grudziadz
1:11

Points Classification

1. pl
CZUBAK Dawid
Ktk Kalisz - Sms Torun
00:00:00
2. nl
ZIJLAARD Maikel
Rwc Ahoy
-
3. nl
HOPPEZAK Vincent
Rwc Ahoy
-
4. pl
KUCIO Krzysztof
Sms Zyrardow
-
5. sk
ZEMAN Alex
Slovakia
-
6. nl
KLOESE Justin
Wsv Emmen
-
7. pl
KONIECZNY Mikolaj
Kks Gostyn
-
8. de
HAPPKE Luca Felix
Germany
-
9. pl
MACIEJUK Filip
Sms Zyrardow
-
10. pl
RUDYK Bartosz
Alks Stal Ocetix Iglotex Grudziadz
-
11. by
BIALIAUSKI Kanstantsin
Belarus
-
12. sk
PERSON Tomáš
Slovakia
-
13. nl
HOOLE Daan
Rwc Ahoy
-
14. pl
KRAWCZYK Szymon
Ktk Kalisz - Sms Torun
-
15. pl
TARASIUK Jacek
Wojewodztwo Lubelskie
-
16. de
KASSMANN Fabian
Stevens Juniorenteam Thuringen
-
17. pl
LACZKOWSKI Sylwester
Kujawsko - Pomorskie
-
18. pl
ALBANOWSKI Kajetan
Alks Stal Ocetix Iglotex Grudziadz
-
19. lt
ROJUS Adomaitis
Lithuania
-
20. gb
PECKOVER Ollie
JLT Condor
-

Youth Classification

1. nl
ZIJLAARD Maikel
Rwc Ahoy
04:35:35
2. nl
HOPPEZAK Vincent
Rwc Ahoy
-
3. nl
HOOLE Daan
Rwc Ahoy
0:02
4. de
HOLLMANN Juri
Rsc Cottbus
0:04
5. de
HEINSCHKE Leon
Rsc Cottbus
0:19
6. pl
RUMINSKI Kamil
Ktk Kalisz - Sms Torun
0:22
7. pl
MACIEJUK Filip
Sms Zyrardow
0:23
8. lt
MASIULIS Denas
Lithuania
0:48
9. de
ASCHENBRENNER Michel
Stevens Juniorenteam Thuringen
0:57
10. de
BANZER Johannes
Germany
-
11. pl
BURCZAK Dawid
Sms Swidnica
1:00
12. ua
SHYMKO Svyatoslav
Ukraine
1:07
13. by
BARAVIK Nikita
Belarus
1:09
14. pl
LEWANDOWSKI Artur
Uks Copernicus
1:11
15. de
PETEREIT Janik
Rsc Cottbus
1:14
16. lt
DERKINTIS Zigmas
Lithuania
1:15
17. pl
POMASKI Mateusz
Sms Zyrardow
1:18
18. ru
STEPANOV Andrei
Guor Shchelkowo
1:38
19. fi
JUNTUNEN Antti-jussi
Finland
1:39
20. pl
KONIECZNY Mikolaj
Kks Gostyn
1:41

Teams Classification

1.
Rwc Ahoy
13:15:23
2.
Ktk Kalisz - Sms Torun
0:37
3.
Rsc Cottbus
0:54
4.
Sms Zyrardow
0:55
5.
Alks Stal Ocetix Iglotex Grudziadz
1:21
6.
JLT Condor
1:43
7.
Belarus
1:46
8.
Lithuania
-
9.
Sms Swidnica
1:50
10.
Ukraine
2:13
11.
Guor Shchelkowo
2:28
12.
Slovakia
2:31
13.
Riga Cycling School
2:44
14.
Wsv Emmen
2:46
15.
Kks Gostyn
2:47
16.
Uks Copernicus
2:53
17.
Silesia Team
3:05
18.
Lks Baszta Golczewo
3:18
19.
Wojewodztwo Lubelskie
3:29
20.
Kujawsko - Pomorskie
3:34
21.
Kltc Konin - Sms Torun
4:19
22.
Finland
7:15
23.
Czech Republic
7:58
24.
Estonia
19:53
25.
Georgia
24:58
26.
Sweden
35:17