La Coupe du President de la Ville de Grudziadz

Stage 3

: Pluznica > Lisewo

Monday 2nd May (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Juniors

Distance: 84.8km


Stage Result

1. de
HAPPKE Luca Felix
Germany
01:56:49
2. pl
KRAWCZYK Szymon
Ktk Kalisz - Sms Torun
-
3. lt
ROJUS Adomaitis
Lithuania
-
4. de
AMBROSIUS Carlos
Rsc Cottbus
-
5. by
SHAUCHENKA Siarhei
Belarus
-
6. pl
CZUBAK Dawid
Ktk Kalisz - Sms Torun
-
7. pl
KLOC Dawid
Silesia Team
-
8. de
KASSMANN Fabian
Stevens Juniorenteam Thuringen
-
9. pl
LACZKOWSKI Sylwester
Kujawsko - Pomorskie
-
10. gb
PECKOVER Ollie
JLT Condor
-
11. pl
CASTALDO Alex
Sms Zyrardow
-
12. ee
NOMM Karel Georg
Estonia
-
13. pl
ALBANOWSKI Kajetan
Alks Stal Ocetix Iglotex Grudziadz
-
14. de
PETEREIT Janik
Rsc Cottbus
-
15. ru
DUMCHEV Vladimir
Guor Shchelkowo
-
16. de
ASCHENBRENNER Michel
Stevens Juniorenteam Thuringen
-
17. ua
SHCHERBAN Vladyslav
Ukraine
-
18. ge
KVAKHADZE Vano
Georgia
-
19. pl
POMASKI Mateusz
Sms Zyrardow
-
20. pl
PERKOWSKI Mariusz
Lks Baszta Golczewo
-

General Classification

1. pl
CZUBAK Dawid
Ktk Kalisz - Sms Torun
06:31:56
2. pl
KRAWCZYK Szymon
Ktk Kalisz - Sms Torun
0:22
3. nl
HOPPEZAK Vincent
Rwc Ahoy
0:28
4. nl
ZIJLAARD Maikel
Rwc Ahoy
-
5. nl
HOOLE Daan
Rwc Ahoy
0:30
6. de
AMBROSIUS Carlos
Rsc Cottbus
0:32
7. de
HOLLMANN Juri
Rsc Cottbus
-
8. de
MüLLER Tom
Rsc Cottbus
-
9. pl
KUCIO Krzysztof
Sms Zyrardow
0:40
10. pl
BRZOZOWSKI Adrian
Ktk Kalisz - Sms Torun
-
11. de
HEINSCHKE Leon
Rsc Cottbus
0:47
12. pl
KUSWIK Przemysław
Ktk Kalisz - Sms Torun
0:48
13. pl
MACIEJUK Filip
Sms Zyrardow
0:51
14. lt
ROJUS Adomaitis
Lithuania
0:57
15. pl
RUDYK Bartosz
Alks Stal Ocetix Iglotex Grudziadz
0:58
16. pl
PAZIK Patryk
Alks Stal Ocetix Iglotex Grudziadz
1:01
17. gb
PECKOVER Ollie
JLT Condor
1:07
18. pl
CASTALDO Alex
Sms Zyrardow
-
19. lt
MASIULIS Denas
Lithuania
1:16
20. de
ASCHENBRENNER Michel
Stevens Juniorenteam Thuringen
1:25

Points Classification

1. pl
CZUBAK Dawid
Ktk Kalisz - Sms Torun
00:00:00
2. de
HAPPKE Luca Felix
Germany
-
3. nl
ZIJLAARD Maikel
Rwc Ahoy
-
4. pl
KRAWCZYK Szymon
Ktk Kalisz - Sms Torun
-
5. nl
HOPPEZAK Vincent
Rwc Ahoy
-
6. pl
KUCIO Krzysztof
Sms Zyrardow
-
7. sk
ZEMAN Alex
Slovakia
-
8. nl
KLOESE Justin
Wsv Emmen
-
9. lt
ROJUS Adomaitis
Lithuania
-
10. de
KASSMANN Fabian
Stevens Juniorenteam Thuringen
-
11. pl
KONIECZNY Mikolaj
Kks Gostyn
-
12. pl
MACIEJUK Filip
Sms Zyrardow
-
13. pl
LACZKOWSKI Sylwester
Kujawsko - Pomorskie
-
14. pl
RUDYK Bartosz
Alks Stal Ocetix Iglotex Grudziadz
-
15. pl
KLOC Dawid
Silesia Team
-
16. by
BIALIAUSKI Kanstantsin
Belarus
-
17. gb
PECKOVER Ollie
JLT Condor
-
18. de
AMBROSIUS Carlos
Rsc Cottbus
-
19. by
SHAUCHENKA Siarhei
Belarus
-
20. sk
PERSON Tomáš
Slovakia
-

Youth Classification

1. nl
HOPPEZAK Vincent
Rwc Ahoy
06:32:24
2. nl
ZIJLAARD Maikel
Rwc Ahoy
-
3. nl
HOOLE Daan
Rwc Ahoy
0:02
4. de
HOLLMANN Juri
Rsc Cottbus
0:04
5. de
HEINSCHKE Leon
Rsc Cottbus
0:19
6. pl
MACIEJUK Filip
Sms Zyrardow
0:23
7. lt
MASIULIS Denas
Lithuania
0:48
8. de
ASCHENBRENNER Michel
Stevens Juniorenteam Thuringen
0:57
9. pl
BURCZAK Dawid
Sms Swidnica
1:00
10. ua
SHYMKO Svyatoslav
Ukraine
1:07
11. pl
LEWANDOWSKI Artur
Uks Copernicus
1:11
12. de
PETEREIT Janik
Rsc Cottbus
1:14
13. pl
POMASKI Mateusz
Sms Zyrardow
1:18
14. by
BARAVIK Nikita
Belarus
-
15. ru
STEPANOV Andrei
Guor Shchelkowo
1:38
16. fi
JUNTUNEN Antti-jussi
Finland
1:39
17. pl
KONIECZNY Mikolaj
Kks Gostyn
1:41
18. ru
SHISHMINTCEV Roman
Guor Shchelkowo
1:46
19. pl
KWIATKOWSKI Maciej
Ktk Kalisz - Sms Torun
1:53
20. sk
CHREN Martin
Slovakia
1:56

Teams Classification

1.
Rwc Ahoy
19:05:50
2.
Ktk Kalisz - Sms Torun
0:37
3.
Rsc Cottbus
0:54
4.
Sms Zyrardow
0:55
5.
Alks Stal Ocetix Iglotex Grudziadz
1:21
6.
Belarus
1:46
7.
Lithuania
-
8.
Sms Swidnica
1:50
9.
Ukraine
2:13
10.
Guor Shchelkowo
2:28
11.
Slovakia
2:31
12.
Uks Copernicus
3:02
13.
Silesia Team
3:05
14.
Lks Baszta Golczewo
3:18
15.
Wsv Emmen
3:33
16.
Kks Gostyn
3:34
17.
Riga Cycling School
4:36
18.
Kltc Konin - Sms Torun
4:37
19.
Kujawsko - Pomorskie
5:31
20.
Czech Republic
8:21
21.
JLT Condor
12:23
22.
Finland
19:44
23.
Estonia
20:39
24.
Georgia
25:45