Go to:  Stage 1 

Paris-Arras Tour

Stage 1

: Douchy-les-Mines > Biache-Saint-Vaast

Friday 20th May (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 98km


Stage Result

1. lt
KRUOPIS Aidis
Verandas Willems Cycling Team
02:06:19
2. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
-
3. au
EDMONDSON Alexander
Orica GreenEDGE
-
4. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
5. de
BOKELOH Jonas
Klein Constantia
-
6. be
DUPONT Timothy
Verandas Willems Cycling Team
-
7. fr
SELLIER Simon
-
8. be
WOUTERS Enzo
Lotto - Soudal U23
-
9. be
DUQUENNOY Jimmy
Wallonie - Bruxelles
-
10. nl
GUNST Davy
Rabobank Development Team
-
11. nl
BRUSSELMAN Twan
Cyclingteam Jo Piels
-
12. be
DEWULF Stan
Lotto - Soudal U23
-
13. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
-
14. be
WARLOP Jordi
-
15. es
BAGüES CALPARSORO Aritz
Euskadi Basque Country - Murias
-
16. be
PLANCKAERT Edward
Lotto - Soudal U23
-
17. fr
CARESMEL Alexis
-
18. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
-
19. gr
FARANTAKIS Stylianos
-
20. pt
SILVESTRE Fábio
Leopard Pro Cycling
-

General Classification

1. lt
KRUOPIS Aidis
Verandas Willems Cycling Team
02:06:06
2. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
0:07
3. au
EDMONDSON Alexander
Orica GreenEDGE
0:09
4. nl
WOUTERS Sieben
Rabobank Development Team
0:11
5. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:12
6. de
BOKELOH Jonas
Klein Constantia
0:13
7. be
DUPONT Timothy
Verandas Willems Cycling Team
-
8. fr
SELLIER Simon
-
9. be
WOUTERS Enzo
Lotto - Soudal U23
-
10. be
DUQUENNOY Jimmy
Wallonie - Bruxelles
-
11. nl
GUNST Davy
Rabobank Development Team
-
12. nl
BRUSSELMAN Twan
Cyclingteam Jo Piels
-
13. be
DEWULF Stan
Lotto - Soudal U23
-
14. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
-
15. be
WARLOP Jordi
-
16. es
BAGüES CALPARSORO Aritz
Euskadi Basque Country - Murias
-
17. be
PLANCKAERT Edward
Lotto - Soudal U23
-
18. fr
CARESMEL Alexis
-
19. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
-
20. gr
FARANTAKIS Stylianos
-

Mountains Classification

1. nl
BOSMAN Gert-Jan
Cyclingteam Jo Piels
00:00:00
2. nl
BUDDING Martijn
Rabobank Development Team
-
3. de
BROCKHOFF Jan
Leopard Pro Cycling
-

Points Classification

1. lt
KRUOPIS Aidis
Verandas Willems Cycling Team
00:00:00
2. nl
WOUTERS Sieben
Rabobank Development Team
-
3. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-

Youth Classification

1. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
02:06:13
2. nl
WOUTERS Sieben
Rabobank Development Team
0:04
3. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:05
4. de
BOKELOH Jonas
Klein Constantia
0:06
5. fr
SELLIER Simon
-
6. be
WOUTERS Enzo
Lotto - Soudal U23
-
7. be
DUQUENNOY Jimmy
Wallonie - Bruxelles
-
8. nl
GUNST Davy
Rabobank Development Team
-
9. be
DEWULF Stan
Lotto - Soudal U23
-
10. be
WARLOP Jordi
-
11. be
PLANCKAERT Edward
Lotto - Soudal U23
-
12. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
-
13. gr
FARANTAKIS Stylianos
-
14. es
GARCIA CORTINA Ivan
Klein Constantia
-
15. be
NOPPE Christophe
-
16. dk
STEEN Nicolaj
Team Trefor
-
17. nl
BUDDING Martijn
Rabobank Development Team
-
18. be
VANDEWALLE Matthias
-
19. ru
STRAKHOV Dmitry
Lokosphinx
-
20. be
CASTRIQUE Jonas
Lotto - Soudal U23
-

Teams Classification

1.
Rabobank Development Team
06:18:57
2.
Lotto Soudal
-
3.
Verandas Willems Cycling Team
-
4.
EFC-Etixx
-
5.
Wallonie - Bruxelles
-
6.
Klein Constantia
-
7.
Euskadi Basque Country - Murias
-
8.
Vendee U Pays De La Loire
-
9.
Cyclingteam Jo Piels
-
10.
Team Trefor
-
11.
Sojasun Espoir Acnc
-
12.
Leopard Pro Cycling
-
13.
United States
-
14.
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
15.
Australia
-
16.
Team Almeborg-Bornholm
-
17.
Ec Raisme Petite Foret
7:51
18.
Lokosphinx
-
19.
Brest Iroise Cyclisme
-
20.
C C Nogent Sur Oise
-
21.
Team Raceclean
-