Go to:  Stage 1  Stage 2 

Paris-Arras Tour

Stage 2

: Barlin > Saint-Omer

Saturday 21st May (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 198km


Stage Result

1. lt
KRUOPIS Aidis
Verandas Willems Cycling Team
05:00:46
2. au
EDMONDSON Alexander
Orica GreenEDGE
-
3. nl
BUDDING Martijn
Rabobank Development Team
-
4. be
DUPONT Timothy
Verandas Willems Cycling Team
-
5. fr
LECROCQ Jérémy
-
6. de
KRIEGER Alexander
Leopard Pro Cycling
-
7. es
GARCIA CORTINA Ivan
Klein Constantia
-
8. fr
SELLIER Simon
-
9. gr
FARANTAKIS Stylianos
-
10. be
DEWULF Stan
Lotto - Soudal U23
-
11. dk
DJURHUUS Stefan
Team Almeborg-Bornholm
-
12. nl
BAKKER Stephan
Cyclingteam Jo Piels
-
13. de
BOKELOH Jonas
Klein Constantia
-
14. nl
WOUTERS Sieben
Rabobank Development Team
-
15. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
-
16. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
-
17. be
NOPPE Christophe
-
18. us
OIEN Justin
Axeon Hagens Berman
-
19. nl
BRUSSELMAN Twan
Cyclingteam Jo Piels
-
20. fr
COQUIL Sébastien
-

General Classification

1. lt
KRUOPIS Aidis
Verandas Willems Cycling Team
07:06:42
2. au
EDMONDSON Alexander
Orica GreenEDGE
0:13
3. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
Klein Constantia
0:14
4. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
0:17
5. fr
MADOUAS Valentin
0:18
6. nl
BUDDING Martijn
Rabobank Development Team
0:19
7. nl
WOUTERS Sieben
Rabobank Development Team
0:21
8. be
DUPONT Timothy
Verandas Willems Cycling Team
0:23
9. fr
SELLIER Simon
-
10. de
BOKELOH Jonas
Klein Constantia
-
11. be
DEWULF Stan
Lotto - Soudal U23
-
12. gr
FARANTAKIS Stylianos
-
13. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
-
14. es
GARCIA CORTINA Ivan
Klein Constantia
-
15. nl
BRUSSELMAN Twan
Cyclingteam Jo Piels
-
16. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
-
17. es
BAGüES CALPARSORO Aritz
Euskadi Basque Country - Murias
-
18. dk
DJURHUUS Stefan
Team Almeborg-Bornholm
-
19. be
NOPPE Christophe
-
20. nl
GUNST Davy
Rabobank Development Team
-

Mountains Classification

1. dk
ASGREEN Kasper
Team Trefor
00:00:00
2. ru
VDOVIN Alexander
Lokosphinx
-
3. nl
BOSMAN Gert-Jan
Cyclingteam Jo Piels
-
4. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
Klein Constantia
-
5. nl
BUDDING Martijn
Rabobank Development Team
-
6. fr
MADOUAS Valentin
-
7. de
BROCKHOFF Jan
Leopard Pro Cycling
-

Youth Classification

1. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
Klein Constantia
07:06:56
2. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
0:03
3. fr
MADOUAS Valentin
0:04
4. nl
BUDDING Martijn
Rabobank Development Team
0:05
5. nl
WOUTERS Sieben
Rabobank Development Team
0:07
6. fr
SELLIER Simon
0:09
7. de
BOKELOH Jonas
Klein Constantia
-
8. be
DEWULF Stan
Lotto - Soudal U23
-
9. gr
FARANTAKIS Stylianos
-
10. es
GARCIA CORTINA Ivan
Klein Constantia
-
11. nl
LENDERINK Peter
Rabobank Development Team
-
12. be
NOPPE Christophe
-
13. nl
GUNST Davy
Rabobank Development Team
-
14. nl
BAKKER Stephan
Cyclingteam Jo Piels
-
15. dk
EG Niklas
Team Trefor
-
16. dk
STEEN Nicolaj
Team Trefor
-
17. be
DUQUENNOY Jimmy
Wallonie - Bruxelles
-
18. fr
OURSELIN Paul
-
19. us
O\' DONNELL Philip
Axeon Hagens Berman
-
20. be
WARLOP Jordi
-

Teams Classification

1.
Rabobank Development Team
21:21:15
2.
Lotto - Soudal U23
-
3.
Cyclingteam Jo Piels
-
4.
Verandas Willems Cycling Team
-
5.
Vendee U Pays De La Loire
-
6.
EFC-Etixx
-
7.
Klein Constantia
-
8.
Wallonie - Bruxelles
-
9.
Team Trefor
-
10.
Euskadi Basque Country - Murias
-
11.
United States
-
12.
Sojasun Espoir Acnc
0:14
13.
Australia
0:20
14.
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:22
15.
Team Almeborg-Bornholm
1:25
16.
Leopard Pro Cycling
3:34
17.
Lokosphinx
8:05
18.
Brest Iroise Cyclisme
8:10
19.
C C Nogent Sur Oise
8:35
20.
Ec Raisme Petite Foret
8:56
21.
Canada
21:50