Rhône-Alpes Isère Tour

Final Classification

Sunday 15th May (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men


General Classification

1. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
15:08:56
2. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
1:13
3. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
1:39
4. nl
MEIJERS Jeroen
Rabobank Development Team
1:49
5. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
6. fr
COSNEFROY Benoit
1:56
7. nl
BUDDING Martijn
Rabobank Development Team
1:57
8. fr
MARTIN Guillaume
Wanty - Groupe Gobert
1:58
9. fr
DUCULTY Bastien
-
10. fr
BAGOT Yoann
Cofidis, Solutions Crédits
2:19
11. ch
SCHELLING Patrick
Team Vorarlberg
3:06
12. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
3:11
13. fr
PETERS Nans
3:17
14. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
3:20
15. fr
GODON Dorian
-
16. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
-
17. nl
MINNAARD Marco
Wanty - Groupe Gobert
6:31
18. es
TXOPERENA Beñat
Euskadi Basque Country - Murias
9:09
19. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
10:29
20. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
10:36

Mountains Classification

1. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
00:00:00
2. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
-
3. ch
SCHELLING Patrick
Team Vorarlberg
-
4. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
-
5. nl
MINNAARD Marco
Wanty - Groupe Gobert
-
6. fr
PACCALET Alexandre
-
7. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
-
8. fr
GAOUA Cédric
-
9. fr
KORETZKY Clément
Team Vorarlberg
-
10. fr
COSNEFROY Benoit
-
11. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
-
12. us
O\' DONNELL Philip
Axeon Hagens Berman
-
13. nl
TUSVELD Martijn
Rabobank Development Team
-
14. nl
MEIJERS Jeroen
Rabobank Development Team
-
15. es
GONZALEZ PRIETO Aitor
Euskadi Basque Country - Murias
-
16. ma
AIT EL ABDIA Anass
-
17. fr
GOUAULT Pierre
HP BTP - Auber93
-
18. fr
LE ROSCOUET Benjamin
-
19. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
20. fr
MARTIN Guillaume
Wanty - Groupe Gobert
-

Points Classification

1. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
00:00:00
2. nl
MEIJERS Jeroen
Rabobank Development Team
-
3. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
-
4. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
5. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
-
6. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
7. at
SCHORN Daniel
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
8. fr
YSSAAD Yannis
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
9. fr
COSNEFROY Benoit
-
10. ch
SCHELLING Patrick
Team Vorarlberg
-
11. nl
MINNAARD Marco
Wanty - Groupe Gobert
-
12. cz
SISR Frantisek
Klein Constantia
-
13. es
TXOPERENA Beñat
Euskadi Basque Country - Murias
-
14. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
-
15. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
16. fr
KORETZKY Clément
Team Vorarlberg
-
17. nl
BUDDING Martijn
Rabobank Development Team
-
18. fr
MENUT David
HP BTP - Auber93
-
19. fr
PACCALET Alexandre
-
20. fr
MARTIN Guillaume
Wanty - Groupe Gobert
-

Youth Classification

1. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
15:08:56
2. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
1:39
3. fr
COSNEFROY Benoit
1:56
4. nl
BUDDING Martijn
Rabobank Development Team
1:57
5. fr
PETERS Nans
3:17
6. fr
GODON Dorian
3:20
7. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
12:14
8. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
23:29
9. co
PAREDES Wilmar
Team Manzana Postobon
24:28
10. fr
ROUX Julien
26:10
11. ma
ZAHIRI Abderrahim
-
12. cz
SCHLEGEL Michal
Klein Constantia
-
13. fr
FABRE Etienne
26:30
14. fr
SAUVAGE Paul
30:51
15. br
GODOY ORMENESE Caio
33:34
16. be
MOLLY Kenny
Klein Constantia
37:25
17. fr
RUSSO Clement
37:26
18. fr
ROLLAND Loïc
-
19. us
O\' DONNELL Philip
Axeon Hagens Berman
-
20. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
41:10

Teams Classification

1.
Rabobank Development Team
45:30:59
2.
Wanty - Groupe Gobert
1:07
3.
Cofidis, Solutions Crédits
17:38
4.
Chambery Cyclisme Formation
18:39
5.
Euskadi Basque Country - Murias
27:17
6.
Equipe Cycliste Armée de Terre
54:03
7.
HP BTP - Auber93
54:59
8.
Klein Constantia
1:02:40
9.
Team Vorarlberg
1:03:52
10.
Burgos-BH
1:10:01
11.
Centre Mondial du Cyclisme
1:21:27
12.
Team Felbermayr - Simplon Wels
1:22:04
13.
Velo Club Villefranche Beaujolais
1:23:03
14.
Cr4C Roanne
1:29:07
15.
Team Manzana Postobon
1:35:51
16.
Team Roth
1:38:12
17.
Team Probikeshop Ec Saint Etienne Loire
1:42:00
18.
Sco Dijon Team Materiel-velo Com
1:48:59
19.
Bourg En Bresse Ain Cyclisme
2:15:23