Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

Rhône-Alpes Isère Tour

Stage 2

: Crachier/Chezeneuve > Saint-Maurice-l'Exil

Friday 13th May (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 170km


Stage Result

1. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
04:15:50
2. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
0:02
3. ch
SCHELLING Patrick
Team Vorarlberg
-
4. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
0:12
5. nl
MEIJERS Jeroen
Rabobank Development Team
-
6. fr
COSNEFROY Benoit
-
7. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
8. nl
TUSVELD Martijn
Rabobank Development Team
-
9. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
10. nl
BUDDING Martijn
Rabobank Development Team
-
11. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
12. cz
SISR Frantisek
Klein Constantia
-
13. fr
GODON Dorian
-
14. fr
MARTIN Guillaume
Wanty - Groupe Gobert
-
15. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
-
16. fr
DUCULTY Bastien
-
17. fr
PETERS Nans
-
18. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
-
19. fr
BAGOT Yoann
Cofidis, Solutions Crédits
-
20. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
-

General Classification

1. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
07:18:31
2. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
0:03
3. nl
MEIJERS Jeroen
Rabobank Development Team
0:14
4. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
0:16
5. fr
COSNEFROY Benoit
0:20
6. nl
BUDDING Martijn
Rabobank Development Team
0:21
7. fr
DUCULTY Bastien
0:22
8. fr
MARTIN Guillaume
Wanty - Groupe Gobert
-
9. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
-
10. fr
BAGOT Yoann
Cofidis, Solutions Crédits
-
11. ch
SCHELLING Patrick
Team Vorarlberg
1:30
12. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
1:40
13. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
1:41
14. nl
TUSVELD Martijn
Rabobank Development Team
1:42
15. cz
SISR Frantisek
Klein Constantia
1:43
16. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
1:44
17. fr
PETERS Nans
-
18. fr
GODON Dorian
-
19. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
-
20. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
3:05

Mountains Classification

1. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
00:00:00
2. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
-
3. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
-
4. nl
MINNAARD Marco
Wanty - Groupe Gobert
-
5. fr
PACCALET Alexandre
-
6. ch
SCHELLING Patrick
Team Vorarlberg
-
7. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
-
8. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
-
9. fr
GAOUA Cédric
-
10. us
O\' DONNELL Philip
Axeon Hagens Berman
-
11. nl
TUSVELD Martijn
Rabobank Development Team
-
12. nl
MEIJERS Jeroen
Rabobank Development Team
-
13. fr
COSNEFROY Benoit
-
14. ma
AIT EL ABDIA Anass
-
15. fr
GOUAULT Pierre
HP BTP - Auber93
-
16. fr
LE ROSCOUET Benjamin
-
17. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
18. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
-
19. co
PAREDES Wilmar
Team Manzana Postobon
-

Points Classification

1. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
00:00:00
2. nl
MEIJERS Jeroen
Rabobank Development Team
-
3. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
-
4. at
SCHORN Daniel
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
5. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
6. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
-
7. fr
COSNEFROY Benoit
-
8. ch
SCHELLING Patrick
Team Vorarlberg
-
9. nl
BUDDING Martijn
Rabobank Development Team
-
10. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
11. fr
KORETZKY Clément
Team Vorarlberg
-
12. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
-
13. fr
DUCULTY Bastien
-
14. nl
TUSVELD Martijn
Rabobank Development Team
-
15. fr
MARTIN Guillaume
Wanty - Groupe Gobert
-
16. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
-
17. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
18. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
-
19. cz
SISR Frantisek
Klein Constantia
-
20. fr
PACCALET Alexandre
-

Youth Classification

1. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
07:18:31
2. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
0:03
3. fr
COSNEFROY Benoit
0:20
4. nl
BUDDING Martijn
Rabobank Development Team
0:21
5. fr
PETERS Nans
1:44
6. fr
GODON Dorian
-
7. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
3:05
8. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
7:21
9. co
PAREDES Wilmar
Team Manzana Postobon
8:40
10. fr
FABRE Etienne
10:22
11. fr
ROUX Julien
-
12. ma
ZAHIRI Abderrahim
-
13. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
-
14. cz
SCHLEGEL Michal
Klein Constantia
-
15. fr
SAUVAGE Paul
15:03
16. br
GODOY ORMENESE Caio
17:30
17. fr
RUSSO Clement
21:38
18. us
JOYCE Colin
Axeon Hagens Berman
-
19. us
EISENHART Taylor
BMC Development Team
-
20. fr
ROLLAND Loïc
-

Teams Classification

1.
Rabobank Development Team
21:56:25
2.
Cofidis, Solutions Crédits
1:36
3.
Wanty - Groupe Gobert
2:58
4.
Chambery Cyclisme Formation
-
5.
Klein Constantia
18:35
6.
Equipe Cycliste Armée de Terre
23:50
7.
HP BTP - Auber93
25:06
8.
Euskadi Basque Country - Murias
27:13
9.
Team Vorarlberg
32:42
10.
Centre Mondial du Cyclisme
37:22
11.
Burgos-BH
40:08
12.
United States
42:36
13.
Cr4C Roanne
45:02
14.
Team Manzana Postobon
50:36
15.
Team Felbermayr - Simplon Wels
52:11
16.
Velo Club Villefranche Beaujolais
53:10
17.
Team Roth
54:07
18.
Team Probikeshop Ec Saint Etienne Loire
57:39
19.
Sco Dijon Team Materiel-velo Com
1:04:00
20.
Team Vulco Vc Vaulx En Velin
1:15:03
21.
Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme
1:22:46
22.
Bourg En Bresse Ain Cyclisme
1:30:35