Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

Rhône-Alpes Isère Tour

Stage 3

: Saint-Maurice-l'Exil > Jons

Saturday 14th May (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 153km


Stage Result

1. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
03:48:10
2. nl
MINNAARD Marco
Wanty - Groupe Gobert
0:22
3. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
-
4. es
TXOPERENA Beñat
Euskadi Basque Country - Murias
0:26
5. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
1:51
6. nl
MEIJERS Jeroen
Rabobank Development Team
-
7. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
8. fr
COSNEFROY Benoit
-
9. ch
SCHELLING Patrick
Team Vorarlberg
-
10. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
-
11. fr
MARTIN Guillaume
Wanty - Groupe Gobert
-
12. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
-
13. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
-
14. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
15. fr
GODON Dorian
-
16. fr
DUCULTY Bastien
-
17. fr
PETERS Nans
-
18. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
-
19. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
20. nl
BUDDING Martijn
Rabobank Development Team
-

General Classification

1. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
11:06:56
2. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
1:13
3. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
1:39
4. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
1:49
5. nl
MEIJERS Jeroen
Rabobank Development Team
1:50
6. fr
COSNEFROY Benoit
1:56
7. nl
BUDDING Martijn
Rabobank Development Team
1:57
8. fr
MARTIN Guillaume
Wanty - Groupe Gobert
1:58
9. fr
DUCULTY Bastien
-
10. fr
BAGOT Yoann
Cofidis, Solutions Crédits
2:03
11. ch
SCHELLING Patrick
Team Vorarlberg
3:06
12. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
3:17
13. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
3:20
14. fr
PETERS Nans
-
15. fr
GODON Dorian
-
16. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
-
17. nl
MINNAARD Marco
Wanty - Groupe Gobert
6:31
18. es
TXOPERENA Beñat
Euskadi Basque Country - Murias
9:09
19. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
10:29
20. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
10:36

Mountains Classification

1. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
00:00:00
2. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
-
3. ch
SCHELLING Patrick
Team Vorarlberg
-
4. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
-
5. nl
MINNAARD Marco
Wanty - Groupe Gobert
-
6. fr
PACCALET Alexandre
-
7. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
-
8. fr
GAOUA Cédric
-
9. fr
COSNEFROY Benoit
-
10. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
-
11. us
O\' DONNELL Philip
Axeon Hagens Berman
-
12. nl
TUSVELD Martijn
Rabobank Development Team
-
13. nl
MEIJERS Jeroen
Rabobank Development Team
-
14. ma
AIT EL ABDIA Anass
-
15. fr
GOUAULT Pierre
HP BTP - Auber93
-
16. fr
LE ROSCOUET Benjamin
-
17. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
18. fr
MARTIN Guillaume
Wanty - Groupe Gobert
-
19. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-

Points Classification

1. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
00:00:00
2. nl
MEIJERS Jeroen
Rabobank Development Team
-
3. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
4. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
-
5. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
-
6. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
7. at
SCHORN Daniel
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
8. fr
COSNEFROY Benoit
-
9. ch
SCHELLING Patrick
Team Vorarlberg
-
10. nl
MINNAARD Marco
Wanty - Groupe Gobert
-
11. es
TXOPERENA Beñat
Euskadi Basque Country - Murias
-
12. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
-
13. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
14. nl
BUDDING Martijn
Rabobank Development Team
-
15. fr
MARTIN Guillaume
Wanty - Groupe Gobert
-
16. fr
KORETZKY Clément
Team Vorarlberg
-
17. fr
DUCULTY Bastien
-
18. nl
TUSVELD Martijn
Rabobank Development Team
-
19. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
-
20. cz
SISR Frantisek
Klein Constantia
-

Youth Classification

1. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
11:06:56
2. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
1:39
3. fr
COSNEFROY Benoit
1:56
4. nl
BUDDING Martijn
Rabobank Development Team
1:57
5. fr
PETERS Nans
3:20
6. fr
GODON Dorian
-
7. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
11:58
8. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
23:09
9. co
PAREDES Wilmar
Team Manzana Postobon
24:28
10. fr
FABRE Etienne
26:10
11. fr
ROUX Julien
-
12. ma
ZAHIRI Abderrahim
-
13. cz
SCHLEGEL Michal
Klein Constantia
-
14. fr
SAUVAGE Paul
30:51
15. br
GODOY ORMENESE Caio
33:18
16. be
MOLLY Kenny
Klein Constantia
37:25
17. fr
RUSSO Clement
37:26
18. fr
ROLLAND Loïc
-
19. us
O\' DONNELL Philip
Axeon Hagens Berman
-
20. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
40:36

Teams Classification

1.
Rabobank Development Team
33:24:59
2.
Wanty - Groupe Gobert
1:07
3.
Cofidis, Solutions Crédits
17:22
4.
Chambery Cyclisme Formation
18:39
5.
Euskadi Basque Country - Murias
27:17
6.
Equipe Cycliste Armée de Terre
53:43
7.
HP BTP - Auber93
54:59
8.
Klein Constantia
1:02:40
9.
Team Vorarlberg
1:03:02
10.
Burgos-BH
1:10:01
11.
Centre Mondial du Cyclisme
1:21:27
12.
Team Felbermayr - Simplon Wels
1:22:04
13.
Velo Club Villefranche Beaujolais
1:23:03
14.
Cr4C Roanne
1:29:07
15.
Team Manzana Postobon
1:34:41
16.
Team Roth
1:38:12
17.
Team Probikeshop Ec Saint Etienne Loire
1:41:44
18.
Sco Dijon Team Materiel-velo Com
1:48:59
19.
Bourg En Bresse Ain Cyclisme
2:15:07